Jeden z nejzajímavějších českých filmů „Chyby“ doputoval na Netflix. Proč se dívat?

foto: Netflix

Pokud jste v loňském roce nestihli premiéru v kině, což je vzhledem k pandemii docela pravděpodobné, máte nyní šanci si film režiséra Jana Prušinovského Chyby pustit doma. A stojí za to. Je totiž výjimečný v mnoha směrech.

„Nadějný vztah mezi prodavačkou z maloměsta a vesnickým pokrývačem ohrozí dávné tajemství, které vypluje na povrch. “ Když si přečtete anotaci na „romantický“ film Chyby na Netflixu, asi nečekáte hodně intimní, komorní snímek, plný bolesti, lásky, pochybností, ztráty iluzí a hledání… Sebe i svého místa v životě. Ale nedejte se odradit. Jan Prušinovský (Kobry a užovky, Okresní přebor, seriály Čtvrtá hvězda, Trpaslík, Most a další) po delší době natočil opět natolik silný snímek, že ho lze po právu označit za český unikát.

Sázka na upřímnost

Není tajemstvím, že dobře vystavěné vztahové filmy, které by nenudily, nebyly trapné či málo uvěřitelné, tady v podstatě nikdo netočí. Nebo točit neumí. Snad s výjimkou Alice Nellis, která se ale většinou soustředí na ryze ženská témata. A od teď i Jana Prušinovského. V tomto ohledu jsou Chyby opravdu unikátní. Na nic si nehrají ani nepředstírají, jen odvíjí příběh v celé jeho syrovosti a nahotě. Po hříchu často velmi skutečné, ale ta sem rozhodně patří a má tu své důležité místo. Scénář Romana Vojkůvka je úsporný, ale výmluvný. Vlastně v něm není jediná zbytečná věta, postavy mluví přirozeně, tam, kde mají být emoce, jsou, kde ne, vše doladí obraz… Kamera Petra Koblovského není zrovna nejsilnější stránkou filmu, ale je to tak dobře, nechává tak vyznít herecké výkony, aniž by je zastínila.

Vztah u piva nevysedíš

Snímek je přesně tím druhem filmu, který ve vás ještě dlouho doznívá a určitě na něj jen tak nezapomenete. Sázka na neokoukané tváře režisérovi rozhodně vyšla. Jan Jankovský je v roli třicetiletého Tomáše, venkovského balíka, kterého „ženský jen se…ou“ natolik opravdový, že máte chuť s ním zatřást a říct mu, ať se vzpamatuje. Ne, není to žádný sympaťák a už vůbec ne romantický hrdina. A i když se chová často jako pitomec, tušíte v něm i velký kus dobra. A možná rozumíte půvabné pětadvacetileté Emě (Pavla Gajdošíková) proč se do tohohle nepříliš hezkého, obyčejného kluka zakoukala. Ani s jedním se život moc nemazlil, složité vztahy k rodičům, chuť žít tady a teď, to je oba spojuje. A ve chvíli, kdy se do sebe zamilují, se jim život najednou zdá přeci jen o dost snesitelnější.

foto: Falcon

Co bylo, nezměníš

Naneštěstí Emu dožene její vlastní minulost a Tomáš navzdory původním velkorysým prohlášením, pravdu vůbec nezvládne. A je to přesně ta chvíle, kdy se láme chleba a komornost snímku vystupuje ve své plné síle. A s ní i otázky, kolik bolesti ve svém životě sneseme, jak moc nám záleží na názorech okolí a co všechno jsme ochotni obětovat, abychom byli v životě aspoň chvíli šťastní. I kolik kompromisů musíme udělat a hořkých pilulek spolknout…

Ne, Chyby nejsou jen obyčejným filmem o vztahu dvou nešťastníků. Vzbuzují totiž celou škálu emocí a v tom je jejich největší síla. Ukázat život v jeho opravdovosti, surovosti i kráse, kterou nabízí. A je na každém, jak se s tím popere. Stejně jako Tomáš s Emou, kteří nakonec…. Ne, víc prozrazovat nebudeme. Podívejte se. My jen dodáme, že Pavla Gajdošíková si Českého Lva za svůj výkon vcelku zasloužila, ale možná svou nominaci měl proměnit i Jan Jankovský. Jemu by Lev rozhodně slušel. A režisér Jan Prušinovský? Ten se snad dočká zase příště. Našlápnuto rozhodně má.Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související