Květnové novinky v kinech

foto: Unsplash

Po delší odmlce se čím dál více lidé vrací do kina. V květnu se mohou těšit na české i zahraniční novinky, kde nebude chybět drama, dokument, ale i vtip. Na co bychom si tedy příští měsíc měli zajít do kina?

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

Očekávaná Marvelovka se bude věnovat Doctoru Strangeovi a paralelním světům, ke kterým Strange kouzlem otevře dveře. Za pomoci starých i nových spojenců se tak bude muset vypořádat i se záhadným protivníkem. Premiéra 5. května.

Režie: Sam Raimi
Předloha: Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)
Hrají: Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Benedict Wong, Xochitl Gomez, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Michael Stuhlbarg, Patrick Stewart

107 matek

Slovensko-česko-ukrajinské drama od režiséra Petera Kerekese pojednává o osudech Ukrajinky Lesjy, která si ve věznici číslo 74 v Oděse odpykává sedmiletý trest odnětí svobody za zločin z vášně. V této věznici se nachází víc než 100 žen a těhotná Lesja se stane jednou z nich. Ve věznici dokonce porodí, ale s dítětem se může vídat jen občas. Příběh Lesjy, která si zvyká na vězeňský režim a společnost spoluvězeňkyň rozdílného věku, ale i na komplikované mateřství uvidíme v mistrovsky vybalancovaném mixu dokumentárního portrétu a sociálního dramatu. Děj plný osudů různých vězenkyň a rutina oddané dozorkyně Iriny, která má na starosti předávání dětí do ústavní péče. Premiéra 5. května.

Režie: Peter Kerekes
Hrají: Maryna Klimova, Iryna Kiryazeva, Lyubov Vasylyna

Salvador Dalí: Raná léta

Tvůrci filmu Salvador Dalí: Hledání nesmrtelnosti přináší další pohled na fenomenálního umělce v novém dokumentu s názvem Salvador Dalí: Raná léta. Představí skrze dosud neviděné záběry klíčové aspekty Dalího mládí v letech 1904 až 1929. Dokumentu předchází sedmiminutový animovaný film Destino, který začali v roce 1946 tvořit Salvador Dalí a Walt Disney. Dokončen byl v produkci Walt Disney Pictures až v roce 2003. Premiéra 10. května.

Režie: David Pujol
Hrají: Salvador Dalí (a.z.)

Divoch

Severská černá komedie sleduje příběh muže v krizi středního věku, který se jmenuje Martin. Se svou životní situací se snaží vypořádat velmi netradičním způsobem. Obstará si luk, vzdálí se od společnosti a začne žít jako jeskynní muž, což se mu moc nedaří. Společně s drogovým dealerem Musou se snaží utéct před policií, rozzuřeným Vikingem, násilníky, ale i před Martinovou rodinou. Premiéra 12. května.

Režie: Thomas Daneskov
Hrají: Rasmus Bjerg, Zaki Youssef, Bjørn Sundquist, Sofie Gråbøl, Rune Temte, Marco Ilsø, Jonas Bergen Rahmanzadeh

Film roku

Miliardář, který se rozhodne vytvořit kultovní film s renomovanou filmařkou Lolou Cuevas. Hvězdný tým doplňují dva herci s talentem. Oba jsou sice legendami, ale ne nejlepšími přáteli. Jak si s tím všichni poradí, když se konečně spustí kamery, to si rozhodně nesmíte nechat ujít. Premiéra 12. května.

Režie: Mariano Cohn, Gastón Duprat
Hrají: Penélope Cruz, Antonio Banderas, Melina Matthews, Oscar Martínez, Irene Escolar, Carlos Hipólito, Pilar Castro, Manolo Solo

Žhářka

Desetiletá Charlie se od narození s rodiči neustále stěhuje z místa na místo. Nomádský způsob života ji neskutečně rozčiluje. Je totiž „jiná“ než ostatní děti. Dokáže bez sirek či zapalovače zapálit věci. Stačí, když se rozhodne, že mají hořet. Svou schopnost však nedokáže úplně ovládat. Tajná vládní agentura Charlie najde, což je ten důvod, proč rodina permanentně utíká. Zoufalí rodiče jsou pro ochranu svého dítěte ochotní obětovat cokoliv. Premiéra 12. května.

Režie: Keith Thomas
Předloha: Stephen King (kniha)

Hrají: Zac Efron, Gloria Reuben, Ryan Kiera Armstrong, Sydney Lemmon, Michael Greyeyes, Tina Jung, Lanette Ware, Neven Pajkic, Gavin MacIver-Wright …

Top Gun: Maverick

Rebel, který poslouchá jen sebe sama. Pete „Maverick“ Mitchell k smrti rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve strukturách amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře. Maverick byl navíc vždycky magnetem na průšvihy, což se s armádní kariérou taky docela vylučuje. Pilot je ovšem bravurní, možná ten úplně nejlepší, a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun, které má připravit na úkol, jenž spadá do kategorie Mission Imposssible. Kromě téhle bude muset Maverick zvládnout i jednu obtížnou soukromou misi. Jedním z pilotů, které má připravit do akce, je i Bradley Bradshaw, syn jeho kamaráda a navigátora Goose. Premiéra 26. května.

Režie: Joseph Kosinski
Hrají: Tom Cruise, Jennifer Connelly, Miles Teller, Jon Hamm, Val Kilmer, Lewis Pullman, Monica Barbaro, Glen Powell, Manny Jacinto, Thomasin McKenzie …

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související