Fanoušci radujte se. Příběh o více než třicetileté historii kapely Chinaski zamíří 26. května do kin. Hodinu a půl dlouhý snímek s názvem Každej ví kulový umožní divákům nahlédnout do zákulisí nejen hudebních úspěchů této slavné kapely, ale i depresí, hádek či smrti kapelníka Pavla Grohmana.
Unikátní časoměrný dokument režiséra Pavla Bohoněka, který mapuje dosavadní dráhu plnou úspěchů, ale i karambolů, vznikal dlouhých 5 let. Už samotný název Každej ví kulový napovídá, že pilíře kapely, tedy zpěvák Michal Malátný a kytarista František Táborský, budou chtít upřesnit všechny nejasnosti, které kolem kapely panují.
„Film jsme točili několik let a já se rozhodl, že nebudu nic předstírat ani hrát žádné hry, jak je všechno skvělé. Na férovku jsem řekl všechno, co jsem cítil. Jinak by pro mě nemělo smysl takový dokument točit. Naši fanoušci si zaslouží upřímnost,“říká frontman kapely Michal Malátný.
Podle něho si kapela přála, aby diváci viděli, že za hodinou a půl, kdy stojí na pódiu, a vše vypadá bezproblémově, se ukrývají stovky hodin tvrdé práce. Ale také zrady, zklamání i nenaplněné ambice. „Pro mě je hlavním mottem cesta, která trvala přes dvacet let. Na jejím konci jsou Chinaski takovou kapelou, jakou jsem si vysnil. A tu cestu plnou bojů a válek jsem se snažil upřímně ukázat,“ doplňuje Malátný, který přiznává, že sledovat snímek během dokončovacích prací pro něj nebylo jednoduché. „Zase jsem všechno prožíval znovu a znovu. Jsem rád, že už je to za mnou. Udělal jsem věci, které už nechci dělat a vím, že jsem některým lidem ublížil, jen abych si splnil sen. A s tím se musím sám vyrovnat,“ dodává.
Od Starých hadrů až k Andělům
Kapelu Chinaski dnes zná asi každý. Mnozí si už ale asi nepamatují, že původně se kapela jmenovala Starý hadry. Tedy přesněji Starý Hrady, ovšem fanoušci je nakonec přejmenovali na Starý hadry. Tenkrát ji založili v roce 1987 spolužáci z jičínské základky Pavel Grohman a Michal Malátný, tehdy ještě Michal Novotný. V roce 1989 začal s kapelou vystupovat herec a dnes i moderátor Petr Rajchert, který ji nakonec kvůli hereckým povinnostem opustil v roce 1992. V roce 1994 se ale opět vrátil. Pod vlivem amerického spisovatelé Charlese Bukowského se kapela přejmenovala dle hlavní postavy z jeho knihy na Chinaski.
foto: Benátská!
Bohatá historie
V roce 1995 vydala kapela své první album. Rok poté se už umisťuje v hitparádách a zároveň i na 67. místě ankety Český slavík. Hned druhé album s názvem Dlouhej kouř (1997) pak zajistilo kapele obrovskou popularitu. V roce 2000 definitivně opouští kapelu Petr Rajchelt. Ve stejný rok se kapela umisťuje v anketě Český slavík už na 5. místě. V roce 2003 získává svého prvního Anděla, a to za píseň „1970“. Tím vstupuje mezi hudební hvězdy. Ve stejný rok vydávají desku Premium, to nejlepší za uplynulých deset let od vzniku kapely. V roce 2004 jsou Chinaski na 2. místě ankety Český slavík. Následný rok usedají na trůn a odnáší si 1. místo v kategorii Kapela.
foto: Bioscop
V roce 2007 poprvé vystupují v USA v Chicagu. a za album 07 dostávají platinovou desku. V dubnu 2008 získává kapela svého druhého Anděla. Ve stejný rok, 25. července, však dochází k tragické nehodě, při které ztrácí jednoho z hlavních členů kapely. Tragická smrt bubeníka a hlavně textaře drtivé většiny písní Pavla Grohmana kapelu zasáhla tak, že uvažují o ukončení činnosti. Plánované turné ale nakonec odehráli s bubeníkem a zpěvákem Davidem Kollerem.
V roce 2014 Chinaski získává v pořadí jedenáctého Českého slavíka. Do roku 2017 nahrála Chinaski celkem devatenáct alb, v listopadu téhož roku kapela oznámila rozpad dlouholeté sestavy. Zůstali jen Malátný a Táborský. Na začátku roku 2018 kapela Chinaski oznámila nové složení a avizovala novou koncepci a pozměněný hudební styl. Nabité sály ale vyprodává dál.
Chinasky: Každej ví kulový
Dokumentární / Hudební, Česko, 2021, 97 min
Režie: Pavel Bohoněk
Hrají: Michal Malátný, Petr Hradil, Adam Stivín, David Koller, Petr Janda, Zdeněk Svěrák
Nebývale otevřený dokument Chinaski: Každej ví kulový, kde dostanou prostor i bývalí členové Petr Rajchert, Adam Stivín, bratři Škochové, Marpo nebo Petr Kužvart. Cenné svědectví přinášejí bývalí a současní manažeři Milan Pešík, Hana Petřinová, Marcel Vyšín z Universal Music nebo Ladislav Vajdička z BrainZone. Kariéru Chinaski reflektují i hudební novinář Jaroslav Špulák, rádio pluggerka Marta Říhová, muzikantští kolegové David Koller a Petr Janda nebo herec Zdeněk Svěrák.
Zdroj: Brainzone, chinaski.cz