Od premiéry prvního filmu Cesta do Ameriky (Coming to America, 1988) uběhlo neuvěřitelných třiatřicet let. A ačkoliv je to klasika, která se dodnes pouští v televizi, pokračování se nepovedlo.
Herec Eddie Murphy a jeho parta vytvořili něco, co není ani sequel či remake. Odkazuje se zde na staré fóry a není vidět žádná velká snaha posouvat příběh někam dál. Navíc se ve „dvojce“ objeví úplně každý, kdo za těch třiatřicet let od „jedničky“ nezemřel, což je v tomto případě dost na škodu.
Chabá zápletka
V osmdesátých letech se král komedie Murphy ve filmu stává zhýčkaným a sebevědomým africkým princem, který přichází do Ameriky, aby si tu našel nevěstu. V doprovodu svého kamaráda (Arsenio Hall) si Murphy záhy najde práci, byt a nové přátele i nepřátele a samozřejmě se dostane do spousty malérů. Murphy i Hall jsou ve svých rolích skvělí a rozhodně by vám už kvůli nim tahle, byť starší, komedie neměla uniknout!
Tehdejší setkání s vládcem fiktivní africké země Zamundy naprosto fungovalo a film se stala jednou z nejoblíbenějších filmových komedií. Když tvůrci přišli v roce 2017 s tím, že se chystá pokračování, dost to fanoušky překvapilo. Film totiž skončil přesně tak, jak měl.
V pokračování se po letech vládce Akeem vrací do Ameriky, aby našel svého syna, kterého tu zanechal a chce s ním navázat vztah. Přestože Murphy ještě do starého železa nepatří, nic to nemění na tom, že nejlepší komedie natočil v devadesátých letech. Chabá zápletka se scénáristům nepovedla a shazuje celý výkon samotného herce.
Film měl jít původně do kin, jenomže COVID-19 záměr zhatil a snímek tak skončil na streamovací službě Amazon Prime, která ho spustila 5. března. Zaplatila za něj 125 milionů dolarů (rozpočet byl přitom oficiálně 60 milionů dolarů, pozn. redakce). Přestože Murphy je pořád velké jméno, není zcela jisté, že tato investice měla smysl.
Ps: Pokud se chystáte žehlit, jako podkres k této domácí činnosti je film ideální. Jinak doporučujeme spíš naladit rádio s dobrou muzikou.
Hodnocení redakce: 25 %