„Všechny plány jsem musel posunout,“ přiznává Lešek Wronka

Lešek Wronka
foto: Roman Souček

Hudební producent, skladatel, scénárista, od roku 2011 do roku 2019 ředitel největší prodejní hudební sítě v ČR Bontonland a spoluvlastník umělecké agentury Lewron music center, která každoročně vyhlašovala vítěze Ceny Anděl. To vše v jedné osobě je Lešek Wronka, který slaví dnes 60. narozeniny.

„Z věku si nic nedělám, hlavně, že je člověk zdravý a může dělat práci, která ho baví,“ řekl v rozhovoru pro Runwayonline.cz

Lešek Wronka
Lešek je velký sportovce a na kole jezdí celý rok. / foto: Instagram Lešek Wronka

Jak slavíte?
Oslavu plánuji jen malou s rodinou. Před rokem jsem měl plány samozřejmě jiné. Začal jsem připravovat ke svým kulatinám koncert. Vymyslel jsem si, že bych chtěl s lidmi, s kterými jsem už spolupracoval nebo bych chtěl spolupracovat, udělat písničku nebo třeba i orchestrální skladbu. A natočit i video klip. Poté bych byl rád, kdyby vystoupili na koncertě, který se teď v listopadu na moje narozeniny měl konat.

Což se teď i kvůli pandemii asi celé zkomplikovalo.
Přesně tak. Všechny plány jsme museli posunout. A díky tomu jsem první klip z celé série natočil začátkem září s violoncellistkou Terezií Vodička Kovalovou. A jelikož jsem virtuálně posunul i ty moje narozeniny o rok, do toho přišly ještě další aktivity například TV pro děti i nějaké soukromé záležitosti, které na to měli vliv, tak vše, co jsem si předsevzal, začínám realizovat teď.

Lešek Wronka a Terezie Vodička Kovalová
S violoncellistkou Terezií Vodička Kovalovou před spuštěním nového videoklipu.
foto: Roman Souček

Nový tajuplný klip

Terezie Vodička Kovalová na mě působí hodně étericky, v podobném duchu jako některé vaše dřívější projekty a muzikály. Byl to i důvod, proč jste si ji vybral?
Volba na Terezu padla hlavně díky tomu, že jsem měl v hlavně orchestrální skladbu, kde by hrálo violoncello. A Tereza je sice trochu alternativní muzikantka, ale výborná instrumentalista, navíc je to krásná žena, takže to do sebe krásně zapadlo. A vznikl klip, který je, myslím, na české poměry jiný, spíš trochu tajuplný. Není zrovna úplně komerční, ale mohl by se líbit. Alespoň tomu věřím a doufám v to.

V klipu se za klavírem mihnete také. A nelze si nevšimnout vašeho tetování. Máte nějaké i ve skutečnosti?
Kdepak. To byla jen otázka stylingu. Vizážistka došla k názoru, že tam nemůžu sedět jak tak holohlavý. Tak jsem si řekl proč ne, když tak se to vystřihne. Ale jsem nakonec rád, že to tak dopadlo, ta vizuální stránka klipu je hlavně zásluhou skvělého týmu, který do toho vnesl úplně nový pohled.

Plány do budoucna…

Jestli tomu správně rozumím, první klip vyšel v říjnu, bude jich do příštího listopadu tedy dvanáct?
Bude, tedy rád bych. Mě moc baví dělat s lidmi, kteří mají podobné myšlení jako já, s kterými jsme na jedné vlně a do naší spolupráce vnášejí spoustu vlastních nápadů, spolupodílí se na té tvorbě, přivádějí další spolupracovníky apod. Což byl případ právě Terezie. Nechci dělat jen ryze komerční věci, pro mě je důležité, aby nás to všechny, kdo se na tom podílíme bavilo a těšilo. I proto, že já se muzikou nikdy neživil, hraní a skládání písniček byl pro mě vždycky hlavně koníček. Jen nám to teď samozřejmě celá ta situace kolem korony komplikuje. Ale pilně na všem pracujeme, písničky už mám napsané, některé jsou ve fázi textování. Po hudební stránce spolupracuju s Danem Hádlem, což je podle mě jeden z nejlepších producentů u nás.

Další písně budou spíš popové písničky, rockové nebo třeba i duety?
Vlastně všechno, bude to takový mix různých žánrů. Mám připravenou písničku třeba s Big Bandem, další zatím ale jmenovat nechci, protože je budu teprve oslovovat. Ale pokud to vyjde podle představ a přesvědčím ty, které bych rád ke spolupráci přizval, mohla by to být opravdu bomba.

Doba se změnila

Pak už by stálo za vydání alba, tedy jestli jsou CD ještě vůbec v kurzu…
Ale tak snad ještě jo, ovšem bojím se, že doba, kdy umělec udělal ucelené album, kde se třeba k něčemu vyjadřuje, je pryč. Dneska při té rychloobrátkovosti, tohle zajímá jen velmi úzké publikum, a to na obživu opravdu nestačí. Na druhou stranu živé hraní, které se čím dál více spojuje s konzumací, tím myslím nejrůznější festivaly, zábavy, eventy či večírky, kde hudba slouží jen jako sekundární efekt je čím dál populárnější. Nebo spíš bylo.

A pak tu je stále větší obliba různých streamových služeb…
Tam je to zase hodně o marketingu. Aby si vás vůbec někdo v té zaplavě všiml a našel si tam kvalitní písničku, musíte mít dobré promo. Bez něj to nejde, zvlášť u umělců, kteří jsou žánrově mimo hlavní proud.

Ewa Farná s manželem a Leškem Wronkou na jeho svatbě. / foto: archiv Lešek Wronka

Skládal jsem i pro Gotta

Takže už dneska nemáte chuť starat se o mladého talentovaného umělce, jako to bylo třeba s Evou Farnou?
Doba je dnes opravdu jiná. S Ewou jsme ještě stihli období, kdy ten náš model zafungoval. Nebyly soutěže typu Superstar, kde se nejedná o to, kdo co umí, ale je to jen televizní show. A s těmi, kdo vyhráli, se pak velmi těžko pracuje. Samozřejmě jsou výjimky, ale buď je za tím super nápad, nebo strašně moc peněz. Ale rád bych spolupracoval s talentovanými umělci, ale spíš například právě způsobem jako s Terezou Vodička Kovalovou, která má také ambice jít svou cestou. A když jí k tomu naší spoluprací alespoň trochu dopomůžu, budu jen rád.

Váš tvůrčí záběr je ale pokud vím o dost širší.
Je pravda, že jsem vždycky skládal písničky například pro Karla Gotta, jedna z těch známějších je píseň Pokaždé, kterou zpíval i německy. Dále hodně píšu pro Helenu Vondráčkovou, třeba Tehdy padal déšť, Tu vůni cítím dál a další. Teď zrovna má ode mě na novém albu taky jednu písničku. Pro Hanu Zagorovou jsem udělal čtyři písně na desku Sfoukni půlměsíc.

Ewě Farné jste psal i v polštině.
Za těch deset let jsem samozřejmě napsal písničky i pro ni, také v polských mutacích. Ale psal jsem i muzikály, hlavně pro děti. Pro ty dělám moc rád už od začátku své kariéry. Děti jsou sice velmi nároční diváci, ale na druhou stranu i velmi vděční. Pokud se jim to líbí, hned to dají najevo. Teď mě hodně zaměstnává i můj nejnovější projekt TV pro děti, kam kromě jiného také skládám a píšu písničky.

Říká se, že tvůrce potřebuje ke své práci emoce, zvlášť, když jde o hudbu či texty.
Já to mám tak vyvážené. Složil jsem i s ohledem na nějaké soukromé záležitosti hodně depresivní věci, ale zase to vyvažuji právě tou prací pro děti. Tam se odreagovávám. Ale rozhodně děti nepodceňuju, píšu pro ně různými styly, je tam hip hop, rock, swing… A jsem rád, že jsem navázal spolupráci se skvělým textařem Tomášem Chourou, který umí ty moje nápady krásně zhmotnit.


Lešek Wronka

Narodil se 16. listopadu 1960 v Českém Těšíně. Je absolventem DAMU v polské Wroclavi. Svoje celoživotní aktivity dělí mezi umění, zejména hudbu a podnikání. Do sametové revoluce 1989 působil jako herec, skladatel, zpěvák a básník. V letech 1985 až 1989 vystupoval na polské scéně Těšínského divadla. Do roku 1989 se rovněž věnoval autorství filmové, scénické a rozhlasové hudby a také básnické tvorbě, kterou publikoval ve vydavatelství Profil. Po odchodu do podnikatelské sféry, ve které setrval do roku 2003, se znovu vrátil do světa showbusinessu. 



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související