Fenomén Dejvické divadlo slaví 30 let

foto: Hynek Glos pro Dejvické divadlo

Celých třicet let jsem dělala něco, co mě bavilo a dávalo smysl,“ říká Eva Kejkrtová Měřičková, která přesně před 30 lety založila jednu z našich nevýraznějších scénDejvické divadlo. Pojďme se ohlédnout za jeho bohatou historií.

Píše se rok 1992 a v Zelené ulici v Praze-Dejvicích, jen kousek od stanice metra Dejvická, se otevírají brány Dejvického divadla. Rok na to má už status profesionální scény. Od té doby si vybudovalo pověst jednoho z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších českých divadel. Nabízí inscenace různých žánrů, které však mají vždy společného jmenovatele: dobré divadlo se zřetelným názorem a s důrazem na herecké osobnosti.

První představení se v Dejvickém divadle odehrálo 14. října 1992. Školní inscenaci hry Matěje Kopeckého Johanes doktor Faust uvedl nastupující herecký soubor, který do Dejvického divadla přišel během studia alternativního a loutkového divadla na DAMU pod vedením pedagoga a režiséra Jana Borny. Ten se stal v roce 1993 jeho prvním uměleckým šéfem. Ve stejném roce udělilo Ministerstvo kultury ČR Dejvickému divadlu status profesionálního divadla.

Záruka kvality

Původní herecký soubor působil v Dejvickém divadle čtyři sezony. K nejvýznamnějším počinům této éry patří inscenace J. A. Pitínského Sestra Úzkost, která v roce 1995 získala Radokovu cenu jako inscenace roku a Dejvické divadlo se stalo poprvé divadlem roku. V září 1996 soubor přešel společně s Janem Bornou do nově vzniklého Divadla v Dlouhé. Na jeho místo nastoupil soubor nový a s ním režisér a také pedagog Katedry alternativního a loutkového divadla na DAMU Miroslav Krobot, který se stal novým uměleckým šéfem divadla.

Základ jeho souboru tvořil původně opět celý ročník studentů KALD DAMU, ale postupně se začal zásadně proměňovat. Z původní sestavy jsou doposud v angažmá herečky Klára Melíšková, Jana Holcová a Zdeňka Žádníková. Ty doplnila silná skupina tehdejších třicátníků: Ivan Trojan, Lukáš Hlavica, David Novotný, Martin Myšička, Igor Chmela. Později nastoupili do angažmá mladší členové hereckého souboru Pavel Šimčík, Lenka Krobotová, Jaroslav Plesl, Tatiana Vilhelmová, Simona Babčáková, Martha Issová, Václav Neužil a další…

Výraznou součást dramaturgie Dejvického divadla tvoří jak zahraniční (Joe Penhall: Krajina se zbraní, Dennis Kelly: Debris, Patrick Marber: Dealer’s Choice a další), tak domácí dramatika. Během své existence se Dejvické divadlo stalo pětkrát divadlem roku, řadu významných ocenění získaly nejen inscenace, ale i jednotliví umělci. Každoročně se jméno Dejvického divadla objevuje v nominacích na nejprestižnější divadelní ceny.

Divadlo na obraze

Podle inscenací DD byly natočeny dva úspěšné filmy Petra Zelenky – Příběhy obyčejného šílenství a Karamazovi. Podle scénáře Miroslava Krobota, Petra Kolečka a Jana Prušinovského byl v roce 2013 natočený v České televizi seriál Čtvrtá hvězda, v němž hráli všichni členové souboru a také někteří zaměstnanci divadla.

V roce 2014 natočil Miroslav Krobot svůj filmový režijní debut Díra u Hanušovic, přičemž do jednotlivých rolí obsadil také řadu herců ze souboru DD. V roce 2018 byl v České televizi uveden dvanáctidílný komediální seriál Dabing Street. Jeho námět vychází ze stejnojmenné divadelní hry Petra Zelenky z roku 2012. Petr Zelenka byl scenáristou i režisérem tohoto seriálu. V roce 2019 měl v České televizi premiéru šestidílný seriál Zkáza Dejvického divadla, v němž herci a další zaměstnanci DD hráli sami sebe. Scénář napsali Miroslav Krobot a Ondřej Hübl, režisérem byl Miroslav Krobot.

V letech 2014–2016 byl uměleckým šéfem divadla režisér Michal Vajdička. Miroslav Krobot nadále zůstává v souboru jako herec. Od 1. ledna 2017 je jeho uměleckým šéfem Martin Myšička.

zdroj: Dejvickedivadlo.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související