Divadlo Járy Cimrmana ovlivňuje už několik generací. Principál Zdeněk Svěrák si od října 1966 zaznamenává všechny zásadní momenty z jeho historie. O divadle tak vyšlo i několik knih a bylo natočeno i hodně filmů. A chystá se i zcela nový seriál.
Od uvedení nejstarší hry Akt letos 4. října uplynulo už 55 let. „S Láďou Smoljakem jsme si tenkrát řekli, že dokud budou lidi chodit, budeme hru hrát a pak napíšeme další. Dělali to tak Jiří Voskovec a Jan Werich. Nakonec se stalo to, že diváci na ni chodí dodnes, proto jsme mezi tím začali psát další hry,“ řekl Svěrák na křtu knihy Přes Zábradlí k Cimrmanům, kterou napsal jeho kolega Jan Hraběta.
Divadlo Járy Cimrmana
S nápadem na založení divadla přišel Jiří Šebánek, český scenárista, spisovatel, komik a jeden ze zakladatelů cimrmanologie. Se Zdeňkem Svěrákem připravoval rozhlasový pořad Nealkoholická vinárna U Pavouka, kde se postava Járy Cimrmana poprvé objevila. S myšlenkou založit divadlo, které by neslo jméno fiktivního českého génia s rakouskými kořeny, přišel v roce 1966.
První zkušební představení se uskutečnilo 19. června 1967 v Malostranské besedě, kde aktéři hráli jen pro své rodiny a známé. Pak se začalo hrát pro veřejnost a jeho věhlas se rychle šířil. V lednu 1972 se divadlo nastěhovalo do pražské Reduty. Od října 1974 vystupovalo na různých alternativních scénách jako kolej 5. května, Klub chemiků, Divadlo v Řeznické.
Po krátkém působení v kulturním domě Novodvorská bylo divadlo od března 1975 v Branické ulici č. 41. Od roku 1983 působili herci v Divadle Solidarita, dnes Strašnické divadlo. A od roku 1992 má Žižkovské divadlo Járy Cimrmana svou pevnou základnu v Masarykově domě na Žižkově.
Patnáct her a dost
„V prosinci 66 jsem dokončil s Láďou hru Akt, která zprvu nesla titul „Akt aneb Úžas žandarma Kovandy“,“ řekl Svěrák. K samotné hře vznikla i „vědecká“ přednáška o autorovi Cimrmanovi, která se nakonec stala součástí všech představení. Další hry přibývaly v rychlém sledu: Vyšetřování ztráty třídní knihy (1967), Domácí zabijačka (1968), Hospoda Na mýtince (1969), Vražda v salonním coupé (1970), Němý Bobeš (1971), Cimrman v říši hudby (1973), Dlouhý, Široký a Krátkozraký (1974), Posel z Liptákova (1977), Lijavec (1982), Dobytí severního pólu (1985), Blaník (1990), Záskok (1994), Švestka (1997), Afrika aneb Češi mezi lidožravci (2002).
Poslední hrou je České nebe s podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft, která měla premiéru 28. října 2008. „Po patnácté hře jsme si řekli, že to bude taková naše závěť,“ přiznal Svěrák. Bohužel spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana, režisér, scenárista a herec Ladislav Smoljak 6. června 2010 zemřel. Hraje se ale dál, i když v současné době k tradičně nehereckému obsazení divadla přibyli i herci. Těmi jsou Vojta Kotek, Josef Čepelka, Ondřej Vetchý a Miroslav Táborský. „Všichni to jsou inteligentní, proto pochopili, že by neměli vynikat, ale měli by mezi nás zapadnout,“ s úsměvem dodal Svěrák.
Filmy…
Z iniciativy členů divadla Járy Cimrmana vzniklo také několik filmů s cimrmanovskou tematikou. Ve všech ztvárňují herci divadla Járy Cimrmana alespoň vedlejší role. Stopa vede do Liptákova (1969), Jára Cimrman ležící, spící (1983), Rozpuštěný a vypuštěný (1984), Nejistá sezóna (1988), Expedice Altaj – Cimrman mezi jeleny (2007), Štace Miloně Čepelky (2021), V roce 2022 se začal natáčet také první šestidílný pseudodokumentární seriál Stopy Járy Cimrmana, který by měl být uvedený v příštím roce.
Členové divadla běžně dostávali malé role i v dalších filmech z dílny Smoljak–Svěrák nebo otce a syna Svěrákových, které s Cimrmanem nijak nesouvisely. Tím byly například Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), Marečku, podejte mi pero (1976), Kulový blesk (1979), Vratné lahve (2007), Tři bratři (2014) a další.
… a knihy
Divadlo Járy Cimrmana vydalo i několik publikací. V nakladatelství Mladá fronta vyšla knihu Jára /da/ Cimrman: Sborník o životě a díle českého polyhistora (1970). Všechny divadelní hry vydalo nakladatelství Paseka v letech 1992 – 2009. Divadlo Járy Cimrmana v obrazech 1967-1997 bylo knižně vydáno u příležitosti 30. výročí Divadla Járy Cimrmana v roce 1997. Jde o unikátní foto publikaci s množstvím doposud nezveřejněných snímků, zejména ze začátku DJC. Závěr knihy tvoří 25 stránek popisující historii DJC.
Jára Cimrman – Génius, který se neproslavil (2010, Computer Press) je unikátní obrazová publikace. Komplexně mapuje mnohovrstevnatou geniální osobnost Jára Cimrmana. Představuje jej jako divadelního principála, filmaře, hudebního skladatele, filozofa, pedagoga, vynálezce, cestovatele, sportovce, historika, lékaře, kriminálníka i kriminalistu a milovníka.
Kniha vystihující Ladislava Smoljaka v jeho životních rolích.
Biografická zkratka od malého žáka, přes asistenta na Fakultě technické a jaderné fyziky, spolutvůrce fenoménu Cimrman, až po smělého námořního vlka na Slapech. Redaktor – Učitel – Herec – Autor – Režisér – Stavitel – Hospodář – Zlepšovatel – Námořník – Táta – Děda – Kamarád – Občan. (2013, Fragment, 399 Kč)
Divadlo Járy Cimrmana – divadlo, které se proslavilo (2014, Cpress) je dosud nejobsáhlejším průvodcem po neobyčejně plodné historii českého národního pokladu – Divadla Járy Cimrmana. Dějepisný text kronikáře Zdeňka Svěráka vás provede historií divadla od počátků až po současnost, seznámí vás s osobnostmi, které se jí více nebo méně účastnily, a nabídne vám příběhy veselé i vážnější.
Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech (2016, Vyšehrad). Jeho role hraběte von Zeppelin, princů Jasoně a Drsoně či praktikanta Hlaváčka, nemluvě o četných ženských postavách, jsou bez nadsázky kultovní. Miloň Čepelka není jen hercem výrazných komických rolí, ale i spoluzakladatelem Divadla Járy Cimrmana a zároveň vůbec jediným člověkem, jenž hrál i v „konkurenčním“ Salonu Cimrman, který provozoval objevitel pojizerského génia Jiří Šebánek.
Vzpomínky a historky od dlouholetého člena slavného divadla
Praotec Čech v Českém nebi, správcová v Lijavci nebo Béda v Aktu. To jsou jen některé z nejznámějších rolí Jana Hraběty, který v Divadle Járy Cimrmana začínal jako kulisák. Rozhovor vedený publicistkou Janou Magdoňovou a opatřený předmluvou Zdeňka Svěráka představuje nostalgické, intimní i nesmírně zábavné svědectví o výjimečném hereckém osudu (2022, XYZ, 399 Kč)
Naposledy minulý měsíc vyšla publikace Přes Zábradlí k Cimrmanům. Na jejích stránkách ožívají vzpomínky a historky dlouholetého člena divadla Jana Hraběty.
zdroj: Albatrosmedia.cz, Zdjc.cz