Setkání s fanoušky i lezení po skalách s Adamem Ondrou. Jo Nesbø míří do Česka

foto: Albatros Media

Oceňovaný král severské krimi Jo Nesbø opět po letech navštíví Českou republiku. U příležitosti vydání knihy Krysí ostrov a další povídky ho čeká autogramiáda a po boku špičkového lezce Adama Ondry se vydá zdolat i moravské skalní stěny. 

Světově uznávaný norský spisovatel a hudebník, který publikoval ve 140 zemích a prodal více než 40 milionů knih přeložených do padesáti jazyků, si po svou prezentaci poslední publikace vybral Prahu. Má ji rád nejen pro její historii, ale především proto, že ho tu fanoušci vždy velkolepě uvítali. A taky se prý těší na film Adama Ondry a společné lezení na horách.

Jo Nesbø je známý především díky svým knižním thrillerům s detektivem Harrym Holem. Je však autorem i několika samostatných románů, knížek pro děti s hlavním hrdinou doktorem Proktorem a povídkových knížek. Po souboru Žárlivost a jiné povídky nyní vyšla jeho další sbírka Krysí ostrov a jiné povídky, kterou představí právě v Praze. Tu prý sepsal v době covidu ve svém bytě v centru norského Osla.

Svérázný kriminalista Harry Hole se do povědomí čtenářů razantně zapsal hned svým prvním případem v knize Netopýr. Prvotina Joa Nesbøho v roce 1997 zaznamenala nevídaný úspěch. Její autor za ni získal cenu Rivertonprisen, kterou uděluje Klub Riverton za nejlepší literární nebo dramatické počiny s kriminální tematikou a Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román.

Mrazivá budoucnost

Krysí ostrov a jiné povídky je vybroušenou sbírkou dystopických příběhů. Pomsta a spravedlnost, láska až za hrob a palčivá nenávist. Oko za oko, zub za zub. Vyprávění o odplatě z postpandemické Ameriky, zpověď vědce, který objevil lék proti stárnutí, střet zabijáků připomínající šachovou partii, soupeření dvou mladíků o tutéž dívku a synův boj s otcem o dědictví. Mrazivé příběhy ukazují nedalekou budoucnost, v níž se zhroutila tradiční společnost. Spolehnout se dá už jen na rodinu a blízké přátele – a někdy ani to ne. 

Fanoušci tohoto spisovatele mají nyní jedinečnou možnost si nechat knihy autorem podepsat, a to 25. října v kině Edison Filmhub, kde bude probíhat debata a autogramiáda. Další den se pak spisovatel vydá na Moravu, aby ve společnosti českého reprezentanta v boulderingu Adama Ondry vyzkoušel náročnost našich skal.

Rád překračuje hranice

Jo Nesbø se boulderingu (druh lezení provozovaný bez lana na malých skalních blocích nebo nízkých skalách několik metrů nad zemí) aktivně věnuje něco málo přes 10 let. Jak se nám již v minulosti svěřil, trénuje třikrát až čtyřikrát týdně. Během dvou let by se chtěl zlepšit natolik, aby vylezl obtížnost 8a. Což je velmi obdivuhodné. Tvrdí, že pro lezectví nemá žádné nadání a kromě toho se trochu bojí výšek. Lezení je pro něj tedy i způsob, jak si vyzkoušet své mentální limity. A rozhodně je díky tomu ve výborné fyzické kondici.

Večer se společně s Adamem Ondrou, se kterým ho pojí přátelství, podívá na projekci dokumentárního filmu Adam Ondra: Posunout hranice, které mapuje cestu tohoto světově fenomenálního sportovce. Adam byl zázračným dítětem, od raného dětství svými lezeckými výkony udivoval svět a dodnes jsou zprávy o jeho úspěších spojovány s novým posouváním hranic lidských možností. Z nemluvného introverta se stala světová sportovní hvězda. V minulých sezonách se Adam intenzivně připravoval na letní olympijské hry v Tokiu, kde bylo sportovní lezení poprvé uznáno za olympijskou disciplínu. Snímek společnost Bontonfilm uvede do kin již 27. října 2022.

Jo Nesbø

Narodil se v Oslo, přestěhoval se do Molde. Vystudoval Norwegian School of Economics. Kromě psaní knih také zpívá a píše texty pro norskou rockovou skupinu „Di Derre“. V roce 2007 napsal svou první knihu pro děti „Doktor Proktors prompepulver“.

Jeho literární kariéru odstartoval kriminální román Flaggermusmannen (Netopýří muž) z roku 1997. Jde o první detektivku, v níž vystupuje osobitý kriminalista Harry Hole. Kniha zaznamenala okamžitý úspěch a svému autorovi vynesla cenu Rivertonprisen, kterou uděluje Klub Riverton za nejlepší literární nebo dramatické počiny s kriminální tematikou. Dále obdržel cenu Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román.

Následovaly další knihy s Harrym Holem v hlavní roli: 1998 Kakerlakkene (Švábi), 2000 Rødstrupe (Červenka nese smrt), 2002 Sorgenfri (Bezstarostná, česky vyjde jako Nemesis), 2003 Marekors (Pentagram), 2005 Frelseren (Spasitel), 2007 Snømannen (Sněhulák) a 2009 Panserhjerte. V roce 2008 vydal další román s kriminální tematikou, jehož hlavním hrdinou byl Roger Brown. Kniha vyšla pod názvem Hodejegerne (Lovci lebek’3○).

Kromě detektivek píše i humorné knihy pro děti, kde je hlavní postavou doktor Proktor: Doktor Proktors prompepulver – Prdicí prášek doktora Proktora, 2007, Doktor Proktors tidsbadekar – Doktor Proktor a vana času, 2008, Doktor Proktor og verdens undergang, kanskje – Doktor Proktor a zánik světa, možná, 2010.

zdroj: Albatros Media, JoNesbo.com, Edison Filmhub,

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související