Knihy na léto: Zelenskyj, Pawlowská, Mádl, Galbraith, Třeštíková nebo Kroupa

foto: Unsplash

Jste knihomolové jako my? Užíváte si volné dny na zahradě či u vody a přemýšlíte, co pěkného přečíst? My vám přinášíme nejžhavější tipy na nejnovější knihy, které najdete právě teď na pultech knihkupectví.

Příběhy slavných umělců, novinářů či spisovatelů v poslední době trhají rekordy nejen v prodejnosti, ale především v oblibě. My jsem pro vás připravili ty nejzajímavější knihy, které stojí za to přečíst nejen o prázdinách. Ať už máte rádi romány, pohádky, detektivky či mysteriózní literaturu, každý si jistě najde to své.

Neklidná krev, Robert Galbraith, Kniha Zlín, 699 Kč

Pravé zlo nezničí ani čas. Pátý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové, které osloví s prosbou o pomoc žena, jejíž matka před čtyřiceti lety zmizela za podivných okolností. I přes malou šanci na objasnění odloženého případu se detektivové pustí do vyšetřování. Záhy pochopí, že před sebou mají složitou záhadu související s tarotovými kartami, pochybnými svědky a sériovým vrahem.

Až uvidíš moře, Scarlett Wilková, Motto, 499 Kč

V roce 1948 přijalo Československo tisíce uprchlíků, kteří za dramatických okolností opustili občanskou válkou rozdělené Řecko. S první vlnou emigrantů přichází i desetiletá Sotiria. Neumí česky, rodičích nemá zprávy a neví, co s ní bude. Roky plynou a na pozadí jejího osudu se odvíjí rodinná sága plná tajemství a stesku po rodné zemi. Pokud se do své vlasti vydá, možná tam najde víc, než čekala…

Volodymyr Zelenskyj: Muž, který píše dějiny, Sergej Rudenko, 399 Kč

V populárním seriálu ztvárnil roli učitele dějepisu, který se bizarní shodou okolností stal prezidentem Ukrajiny. V reálném životě se jím skutečně stal. Příběh Volodymyra Zelenského působí jako filmový scénář, ale je skutečný. Dokumentární kniha ukrajinského novináře představuje Zelenského život a politický vzestup z mnoha úhlů, vždy však objektivně a bez přehnaných emocí.

Ťapka, kočka stěhovavá, Ivona Březinová, Albatros, 299 Kč 

Ťapka je kočka domácí, ale především kočka stěhovavá. Každý týden mění pelíšek a putuje s druhačkou Petrou, která žije ve střídavé péči. Po rozvodu rodičů má tak dva domovy. Jeden týden bydlí u maminky, druhý u tatínka, ale doby jsou v jiných městech. Tak má Peťula i dvě školy, dvoje učebnice, různé kroužky a spolužáky. Ale přece jen někdo je pořád s ní, ať cestuje tam, či tam – Ťapka. A s tou jde všechno líp!

Přitažlivost planety Krypton, Jiří Mádl, Bizbooks, 449 Kč

Neobvyklý vztah Martina a Veroniky trvá s přestávkami několik let. Oba mladí lidé si dopisují ve virtuálním prostoru zvaném Planeta Krypton, kde řeší témata jako hledání domova, sexualita, láska a složité rodinné vztahy. Cesta k dospělosti může být vzrušující, ale i náročná jelikož oba mladé lidi jí komplikují jizvy z minulosti. Dali si slib, že naživo se nikdy nepotkají. Dodrží ho?

Tajemství, Radka Třeštíková, Motto, 449 Kč

Napínavé vyprávění o lidech v horách a horách mezi nimi, které už nejde obejít, ale dá se z nich spadnout a dá se v nich ztratit. Stejně jako v té šílené spoustě tajemství, co si v sobě pečlivě střeží dospělí i děti. Budete se modlit, aby vám aspoň někdo z nich něco prozradil a aby si řekl o pomoc hlasitěji než úplným tichem. Všichni občas potřebujeme někoho, kdo nás zachrání.

Na Zemi jsme na okamžik nádherní, Ocean Vuong, Vyšehrad, 329 Kč

Román původem vietnamského autora je stylizovaný jako dopis matce, která si jej nikdy nepřečte – neumí totiž číst. Vypravěč románu, jemuž nikdo neřekne jinak než Pejsek, v něm ve svých téměř třiceti letech odkrývá rodinnou historii, která začala dávno před jeho narozením ve válečném Vietnamu. Zároveň dává matce nahlédnout do okamžiků svého života.

Zájezd snů, Halina Pawlowská, Motto, 399 Kč

Zájezd snů je knížka povídek, ve kterých hraje hlavní roli cestování a konkrétní místa ve světě i u nás. Příběhy se odehrávají na nejrůznějších místech světa a vy se díky nim dozvíte, kde se báječně večeří, kde se dají potkat galantní muži, kde se promenádují celebrity, kde je úchvatná vyhlídka, kde můžete najít kila pravých hřibů a kde vám děti dají aspoň na deset minut pokoj.

Lov, Bernard Minier, XYZ, 549 Kč

Sedmý případ kriminalisty Martina Servaze. Jasná záře úplňku osvětluje hranici lesa, ze kterého se vynoří vyděšený jelen. Není to ale obyčejné zvíře, jeho oči jsou totiž lidské. Na místo nehody, kde auto srazilo nahého muže s jelení hlavou je přizván Servaze. Mrtvola má na hrudi vypálené slovo „spravedlnost“. Ať už to znamená cokoli, jedno je jasné, v lesích francouzského Ariege se stal lovnou zvěří člověk.

Střepiny na via Gemito, Domenico Starnone, Kniha Zlín, 569 Kč

Jak se vyrovnat s dětstvím stráveným ve stínu autoritativního a zahořklého otce? V silně autobiografické rodinné kronice jednoho z nejvýznamnějších současných italských spisovatelů ožívá genius loci italské Neapole druhé poloviny minulého století. Složité vztahy, nenaplněné ambice, prokletí průměrnosti, žárlivost – to vše v sugestivním vyprávění, z něhož dýchá syrovost života.

Čistí, Janek Kroupa, Bizbooks, 299 Kč

Drsná detektivka z prostředí české politiky až do podsvětí a korupce. To vše se prolíná víc, než by se nám líbilo. A nejde jen o peníze nebo službičky kamarádům – může jít i o život. Kdosi v šeru totiž tahá za nitky a nepohodlné kumpány bez milosti odklízí. Ještě je tu ale jeden novinář a jeden policajt, kteří hodlají vše odhalit. Podaří se jim to, nebo jako obvykle skončí všechna špína pod kobercem?

Pravda nebyla k dostání, Lucie Hlavinková, Motto, 399 Kč

Historický román od autorky bestselleru Kdo šije u Podolské či série Sesterstvo. Píše se rok 1982 a v patnáctileté Janě se kromě dospělosti probouzí i poznání minulosti její rodiny. Otec před rokem zemřel a v matčině ložnici se ukrývá sešit plný nepochopitelných zápisků. Jana dospívá v totalitním bezčasí, přesto není otupělá – a tak se pouští do pátrání. Dokáže najít pravdu o rodinné historii i vlastní identitu?zdroj: Albatros Media

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související