Má to háček: příběhy, které pomáhají dětem v těžkých situacích

foto: Albatros Media

Rozvod rodičů, autismus, šikana, útěk z domova… Složité životní situace, do kterých se může dostat každé dítě. Projekt „Má to háček“ si vytkl za cíl dětem pomáhat pomocí knižních příběhů.

„Má to háček“ od autorek Lenky Rožnovské, Ivony Březinové a Petry Štěrkové, je edice 8 knih určených pro děti od 7 let, jejíž hrdinové mají nějaký problém. Nástrahy střídavé péče, jak pomoci outsiderovi třídního kolektivu nebo zvládnout těžkosti dětského diabetu, rozvod rodičů, maminčinu depresi, agresivitu spolužáků, autismus i ADHD… Hrdinové knižních příběhů mohou být inspirací i povzbuzením všem malým čtenářům, kteří se s některou z nelehkých situací potřebují vyrovnat.

Vhodné jsou ale i pro všechny ostatní děti, protože je učí empatii vůči jejich kamarádům a spolužákům, kteří si těžkým obdobím zrovna prochází a také dávají učitelům i rodičům nástroje, jak si o problému s dětmi povídat – v každé je totiž doslov psychologa a zdarma se k ní dají na internetu stáhnout i pracovní listy.

„Myslet si, že svět dětí je vyplněný samou radostí, bezstarostností a štěstím, by bylo naivní. I děti mají své problémy, někdy menší, někdy velké (viděno dětskýma očima) a někdy doslova obrovské (poměřováno i optikou dospělých). I ti šťastnější občas prožívají něco neblahého. Jsou spokojení, ale… má to zádrhel. Má to háček. Edice Má to háček je tedy háčků opravdu plná. Některé bolí, jiné třeba pohladí něžným oslovením, když dětem není zrovna do zpěvu,“ říká jedna z autorek Ivona Březinová.

Jaké konkrétní příběhy tu najdete?

Z titulů od Ivony Březinové patří mezi ty nejoblíbenější například Řád sladkého sněhuláka. Čtenáři se v knize setkají s Přemkem, který chodí do páté třídy a jednou by se chtěl stát slavným karatistou. Po náročném sportovním soustředění se mu udělá špatně. Brzy se dozví diagnózu – cukrovka. Nemoc, s kterou se už napořád musí potýkat. Bude moct žít jako dřív? 

V knize Ťapka, kočka stěhovavá oblíbená spisovatelka citlivým způsobem zpracovává téma střídavé péče. Druhačka Petra má dva domovy. Rodiče však žijí v jiných městech, a tak má Petra navíc i dvě školy, dvoje učebnice, různé kroužky a spolužáky. Ale někdo je přece jen pořád s ní, ať cestuje tam, či tam – kočka Ťapka. A s tou jde všechno líp! Laskavé vyprávění pomůže každému dítěti, které se musí vyrovnat s rozvodem rodičů.

Petra Štarková zaujala širokou veřejnost knihou Můj brácha Tornádo, která obdržela i cenu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením. Devítiletá Julie vypráví o svém bráškovi Jonášovi, který má ADHD. Protože chvílí neposedí a má spoustu energie, stane se nepostradatelným členem sportovního týmu Tornáda. Poutavý příběh ukazuje, že děti s poruchami pozornosti mají své pevné místo ve společnosti a jejich handicap jim může otevřít dveře i v nečekaných směrech.

Pravidla skutečných ninjů otevírají téma šikany ve škole. Do třídy přijde Ivoš a s ním i spousta problémů. S nikým se nebaví, sprostě nadává, a navíc se pere. Spolužáci zjišťují, že to s ním nebude lehké. Ale jednoduché to nemá ani on. Naštěstí je tady Lenka, sociální pracovnice věnující se bojovému umění. Díky ní a knize o ninjech se Ivoš stane následovníkem umění starodávných bojovníků. A naučí se, že problémy se neřeší útěkem ani rvačkou. 

Novinka a ceny

A ještě je tu horká novinka Největší nemehlo pod sluncem. Každý z nás má občas pocit, že je nešikovný. Někdo se tak ale cítí pořád – jako třeba Bára. Dokáže tahle neobratná holka prožít parádní prázdniny, a navíc se úplně sama postarat o dědečka a všechna jeho zvířata? Originální knížka o poruchách motoriky, které dokážou pořádně znepříjemnit život, přináší neobvyklé prázdninové dobrodružství.

Celá edice Má to háček byla oceněná Zlatou stuhou 2021 za Nakladatelský počin. Tituly Lukáš a profesor Neptun Můj brácha Tornádo také obdržely Cenu Vládního výboru pro zdravotně postižené občany za publicis­tické práce (2018) Pravidla skutečných ninjů se umístily v Suk čteme všichni (2019) a katalogu Nejlepší knihy dětem (2019/2020). Smutno se musí vyšeptat bylo zařazeno do kata­logu Nejlepší knihy dětem (2021).

zdroj: Albatros MediaLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související