Historička, sběratelka umění a zakladatelka Musea Kampa a Nadace Jana a Medy Mládkových se narodila 8. září 1919 v Zákupech jako Marie Sokolová. Celý život se řídila heslem „Když chceš, můžeš“. A že toho za svůj dlouhý, požehnaný život stihla opravdu dost. Po konci druhé světové války odjela studovat do Švýcarska, odkud se později přesunula do Paříže, kde provozovala české nakladatelství Editions Sokolova a vystudovala dějiny umění. Zde se také seznámila s malířem Františkem Kupkou, který ji svými díly naprosto okouzlil. V roce 1960 se odstěhovala do Washingtonu. Se svým manželem Janem Mládkem, jedním ze zakladatelů Mezinárodního měnového fondu, pomáhali a podporovali mnoho československých výtvarníků. Na návštěvu k nim chodil také Jiří Voskovec, Bohumil Hrabal, Václav Havel, Madeleine Albright nebo Henry Kissinger.
Od roku 1967 jezdila do Československa a podporovala zdejší umělce, kteří nemohli svobodně vystavovat. Unikátní umělecká sbírka, kterou se jí s manželem podařilo nashromáždit se později stala základem dnešního Musea Kampa. Svým heslem se řídila i ve chvíli, když více jak deset let bojovala o záchranu zchátralé budovy Sovových mlýnů. Koncem devadesátých let se jí podařilo celý areál získat, opravit a využít jako galerii moderního umění.
Na Letní scéně Musea Kampa můžete až do 15. září navštívit divadelní představení o životě Medy Mládkové, které bylo poprvé uvedeno v roce 2019 v rámci 100. narozenin této slavné mecenášky. Vzhledem k obrovskému úspěchu se organizátoři rozhodli pro znovu uvedení této výjimečné inscenace i letos. Hra je průřezem života Medy Mládkové od 14 let až do dneška. V hlavních rolích se představí Tereza Ramba (Voříšková) a Pavla Beretová. Více na predstavenimeda.cz/#predstaveni