Putování po filmových lokacích: Benátky nad Jizerou

V jakém seriálu či filmu se toto město objevilo?
foto: Benátky nad Jizerou

Jde o velmi oblíbenou lokaci filmařů. Především Nové Benátky s dominantou Husova náměstí.

Benátky nad Jizerou se staly kulisou pro seriály VyprávějRodáciRodinná poutaČeský RobinsonPrima sezóna, ale i filmy Petrolejové lampyDobří holubi se vracejíBekyně mniška a další.

V roce 2014 se v tomto půvabném městě zabydlela televize Prima, která si je ho vybrala pro natáčení seriálu Svatby v Benátkách. A v roce 2015 se sem filmaři vrátili kvůli seriálu Ohnivý kuře. Aby také ne, když Benátky nad Jizerou (německy Benatek) jsou vskutku nádherným místem plným krásných historických budov a s velmi působivým náměstím. Dominantou města je zámek, kde najdete muzeum hraček. Celé centrum města bylo v roce 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Jak šel čas …

Nejstarší dochovaná písemná zmínka o Benátkách nad Jizerou pochází z roku 1052, kdy se prameny zmiňují o vsi Obodři, dnes součásti města. Historie Benátek nad Jizerou je úzce spjata s rodem Pánů z Dražic, kteří kolem roku 1264 nedaleko odtud vybudovali hrad Dražice. Z něho se dodnes dochovaly pouze zbytky zdiva na skalnatém ostrohu nad řekou Jizerou. Páni z Dražic později získali privilegia pro výstavbu města Nové Benátky, které městská práva získalo v roce 1346. O čtyřicet let později ale však Páni z Dražic vymřeli po meči a panství často střídalo své majitele. Ke sloučení Starých a Nových Benátek došlo až v roce 1944.

Císař Rudolf II. učinil v roce 1599 nabídku slavnému dánskému alchymistovi a astronomovi Tycho Brahe, aby se ubytoval na některém císařském zámku v okolí Prahy. Vzhledem k unikátní poloze pro pozorovaní hvězd si vybral právě Benátky. Brahe si zde nechal od císařského stavitele Giovanni Maria Filippi vybudovat i alchymistickou dílnu, a ještě tentýž rok poslal císaři elixír proti moru.

foto: Benátky nad Jizerou

V roce 1600 se na zámku objevila další velmi známá osobnost. Německý matematik, astrolog, astronom, optik a evangelický teolog Johannes Kepler. Koncem 18. století tu také působil jako učitel hudby slavný Bedřich Smetana.

Výlety po okolí

foto: archiv redakce

Až pandemie dovolí…

Okolí Benátek je přímo stvořené pro výlety pěšky nebo na kole. Zamířit můžete na již zmíněnou zříceninu hradu Dražice, anebo se nechat vést naučnou stezkou Krajinou Rudolfa II., která vede podél Jizery přes Lysou nad Labem až do Brandýsa nad Labem. Pro golfisty je zde i Golf Club Resortu Paradise. Ani milovníci vody ale nepřijdou zkrátka. Na půjčené kanoi si pohodovou plavbu můžete užít po řece Jizeře. Pro malé dobrodruhy je tu také pohádková země zábavy a poznání Mirakulum v nedalekých Milovicích.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související