Putování po filmových lokacích: Starý zámek Bečváry

V kterém filmu se objevil?
foto: archiv redakce

V barokní budově, kterou vlastnil i generál Laudon a natáčel se tu film Zapomenuté světlo, dnes žije rocker Robert Kodym.

Zámek Bečváry leží ve stejnojmenné středočeské vesnici asi 14 km od Kutné Hory a je považován za jeden z nejkrásnějších pozdně barokních zámků v Čechách. Původně tu stávala rozsáhlá trojkřídlá pozdně gotická tvrz Jaroslava Myšky ze Žlunic z roku 1591. V roce 1738 ji získal Jiří Hillebrandt z Prandau a po devíti letech zahájil stavbu zámku.

Zámek Bečváry
foto: archiv redakce

Před dokončením ale zámek prodal císařovně Marii Terezii, která jej obratem darovala generálu Arnoštu Gideonu Laudonovi. Ten se v letech 1766–1774 spolu s architektem Janem Josefem Wirchem a stavitelem Ignácem Janem Nepomukem Palliardim podílel na dokončení stavby. V roce 1776 se však Laudon přestěhoval do Rakouska a panství prodal královské komoře.

V roce 1780 získal celé panství arcivévoda Karel Ludvík, který má zásluhu na rozšíření přilehlého parku a dal i vystavět dnes již neexistující Nový zámek. V roce 1824 Starý zámek získala měšťanská rodina Lišků a od nich ji na konci 19. století koupila Klára Frengelová. Po její smrti byl již zchátralý objekt jejím dědicům v roce 1945 zkonfiskován a využíván jako archiv ČSAV. V roce 1995 ho zakoupil do soukromého vlastnictví muzikant Robert Kodym a postupně se pustil do náročné rekonstrukce.

foto: Facebook Lucie

V současné době zde obývá tři z 26 pokojů a v jednom z nich si i nechal vybudovat nahrávací studio. Zámek, který si zahrál v úspěšném filmu Zapomenuté světlo s Bolkem Polívkou a Veronikou Žilkovou tak dostal novou šanci k záchraně.

Kromě muzikanta Roberta Kodyma, vlastní zámek Skýřov na Sedlčansku i herec Karel Roden. Majitele zámků najdeme často také mezi podnikateli. Například miliardář Tomáš Chrenek, koupil bývalý vládní zámek v Kolodějích. 

Zámek Bečváry
foto: archiv redakce

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související