Od kdy by měly děti dostávat kapesné a jak je naučit s ním hospodařit?

foto: Unsplash

Finanční gramotnost se zdaleka netýká jen dospělých. Čím dříve děti poznají hodnotu peněz a naučí se, jak s nimi zacházet, tím lépe pro ně. Kapesné tak mohou začít dostávat už velmi brzy a také si rozhodovat, jak s ním naloží.

Už předškolní děti dokáží vnímat, že věci nerostou na stromech, a že k životu jsou peníze zkrátka potřeba. Rychle pochopí, co je drahé, co užitečné a co naopak zbytečné. A i přesto, že neumí ještě moc dobře počítat, můžete už i v tomto věku jim začít dávat drobné finanční částky třeba v hodnotě korun či desetikorun do pokladničky. Dítě velmi záhy přijde na to, že když si jich naspoří více, může si například koupit dvě lízátka místo jednoho. Nezdá se to, ale i to je základ finanční gramotnosti. Děti školou povinné se pak nebojte blíže zapojit do hospodaření rodiny. Není na škodu s nimi probrat co a za kolik se kupuje, porovnat cenu zboží nebo jim vysvětlit princip a záludnosti slevových akcí či reklamy.

S nástupem do školy pak nastává ten správný čas na opravdové kapesné. Výše částky je čistě na vašem zvážení a možnostech. V průměru se kapesné školních dětí pohybuje v řádu stokorun. Ale i kdyby měly dostávat je 50 Kč měsíčně, je to pro ně velmi důležité. V tomto okamžiku je vhodné dětem rovněž vysvětlit, proč je dobré si z každého kapesného určitou částku uspořit. Později mnohem lépe pochopí, že z peněz, které mají, si musí vytvářet finanční rezervy.

Mami, já chci kartu!

Mnozí školáci ovládají moderní technologie lépe než my. A opravdu se nedivte, že místo prasátka chce kartu. „V současnosti u nás dětské účty využívají desítky tisíc dětí a většina z nich pravidelně používá i platební kartu. Rodič si zachovává plnou kontrolu nad účtem. Má přehled o platbách i zůstatku, může nastavovat limity, zakázat platby na internetu či zablokovat kartu. Podobně mají rodiče pod kontrolou i internetové bankovnictví, které děti k účtu dostanou automaticky,” říká Jan Sadil, člen představenstva ČSOB. Vlastní účet lze založit už od narození, přičemž platební kartu k němu dítě získá od 8 let věku. V 15 letech si pak může kartu nahrát do mobilního telefonu nebo chytrých hodinek.

Dítě se tak začne pomalu ale jistě seznamovat s peněžními operacemi, navíc dětský bankovní účet usnadní život také rodičům. Pomocí trvalého příkazu mohou zajistit pravidelnou výplatu kapesného a v případě potřeby kontrolovat, jak dítě s penězi nakládá. Užitečné samozřejmě také je, že samo dítě se může naučit si pravidelně stav konta a útraty kontrolovat a sledovat. Takhle „černé na bílém“ je výčet plateb daleko výmluvnější, než když se prostě pětistovka vypaří a dítě si ani nepamatuje za co.

Bezpečí je základ

Dětské účty mají ještě jednu neocenitelnou výhodu: díky správě vlastních financí se potomek naučí pracovat s internetovým bankovnictvím a bezpečně se pohybovat v online prostoru, aby nenaletěl žádnému kyberzločinci. Online podvody bohužel zažívají nebávalý boom a policie zaznamenala oproti roku 2020 nárůst případů o 18 procent.

To vše jsou důvody, proč Policie ČR společně s bankou ČSOB připravily výukový program Tvoje cesta #onlinem. Ten policejní preventisté a bankovní specialisté začali v roce 2020 vyučovat na základních a středních školách. Program je zaměřený na rizika, s nimiž se děti setkávají v digitálním prostoru, zejména na sociálních sítích. Postupně byl doplněný kampaní „Společně proti internetovým predátorům“, která měla rodiče nezletilých dětí upozornit na stále rostoucí nebezpečí, která dětem na internetu hrozí.

Jak dětem vysvětlit hodnotu peněz?

  • Kapesné by mělo mít oboustranně jasná pravidla. Pokud vy neplníte, co jste dítěti slíbili, jen těžko se naučí dodržovat termíny a plánovat.
  • Dětem důvěřujte a umožněte jim s penězi hospodařit podle jejich úvahy. Pokud jim budete diktovat, jak mají kapesné utrácet, nenaučí se o penězích přemýšlet a spíše vám začnou lhát a váš systém obcházet.
  • Pokud potomek svoje kapesné utratí už první den, má do dalšího měsíce prostě smůlu. Je chybou jeho unáhlenost napravovat tím, že mu dáte „nové“ kapesné. Nechte ho okusit život bez peněz. Příště bude hospodařit určitě lépe.
  • Umožněte občas dítěti „vydělat si“ mimořádný bonus. Je to ta nejlepší cesta, jak pochopit hodnotu peněz. Rozhodně však penězi nemotivujte k činnostem, které by dítě mělo dělat jako běžnou součást dne. Platit mu za známky nebo domácí práce je cesta do pekla. A nijak mu neprospěje.
  • Ukažte dětem hodnotu dobrého skutku. Nechte jej vybrat nějaký charitativní projekt nebo konkrétní potřebnou osobu a společně naspořte částku, kterou darujete. Dobrý pocit, že je schopno nezištné pomoci, v něm pak zůstane i v dospělosti.

Zdroj: extension.psu.edu, money.com, moneysmart.gov.au, ČSOB

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související