Nejsou to úplně veselá čísla. Téměř 66 % Čechů nemá finanční rezervu ani na tři měsíce, ukázal průzkum. Celkově klesá i finanční gramotnost. A jak jste na tom vy?
Dle vlastního průzkumu společnosti Frenkee nemá velká část dotazovaných uživatelů dostatečnou finanční rezervu – tedy optimálně tři měsíční platy. Z analýzy digitálního finančního poradce dále vyplývá, že dva platy má našetřeno celkem 9,2 %. Jedním platem disponuje 57 % a alespoň nějakou finanční rezervu drží 94 % dotazovaných. Nejlépe jsou na tom lidé v důchodovém věku a nejhůře nejmladší věková skupina dotázaných. Téměř pětina Čechů navíc utratí více než vydělá, což může být způsobeno i tím, že klesá finanční gramotnost.
Kolik mají češi našetřeno?
„Lidé často podceňují důležitost finančních rezerv a nemyslí na to, že nečekané situace mohou přijít kdykoli. Skutečnost, že téměř 66 % Čechů nemá rezervu ani na tři měsíce, ukazuje, že nejsou dostatečně připraveni čelit finančním výzvám. To může vést k řetězové reakci problémů, od nutnosti se zadlužit až po potenciální finanční kolaps rodiny. Naším cílem je lidem vysvětlit, jak zásadní je mít finanční rezervu, a pomoci jim plánovat finance tak, aby v krizových situacích nebyli zaskočeni,“ uvedl Jiří Hluchý zakladatel aplikace Frenkee.
Z průzkumu, kterého se zúčastnilo 500 uživatelů aplikace Frenkee, vyplývá, že nejhůře jsou na tom s finanční rezervou mladí lidé mezi 18 a 25 lety. O něco lépe jsou na tom lidé předdůchodového věku a skupina mezi 36 a 45 lety. Nejvíce mají naspořeno lidé v důchodu, tedy po 65. roku, kteří mají dle dat průměrnou rezervu až 8 měsíčních příjmů. Zde je dobré podotknout, že se jedná o důchody, které bývají výrazně nižší než platy nebo výdělky z živnosti.
Finanční gramotnost Čechů dále klesá
Nedávný průzkum projektu Index prosperity agentury Ipsos ve spolupráci s ČSOB navíc ukazuje, že třetina Čechů má nízkou úroveň finanční gramotnosti, což z nich činí snadnější oběti finančních podvodů. To platí především pro ženy, lidi s nižším vzděláním a nižšími příjmy. Ačkoli většina Čechů rozumí základním pojmům jako inflace nebo úročení, v oblasti investic a složitějších finančních produktů mají mezery. Pouze třetina Čechů ví, že nákup podílu v akciovém fondu bývá bezpečnější než nákup jedné akcie.
Finanční zdraví Čechů se od roku 2022, kdy proběhl předchozí průzkum, zhoršilo. Počet lidí, kteří jsou schopni na konci měsíce ušetřit, spadl v roce 2024 z původních 64 % na 51 %. 18,8 % dotazovaných dokonce měsíčně utratí více než vydělá. Což znamená, že jsou buď závislí na využití naspořené rezervy, zajišťuje je rodina, nebo jsou nuceni se zadlužit. Položky, za které dotazovaní měsíčně nejvíce utrácejí, jsou jídlo a bydlení. Pro 66 % z nich představují tyto výdaje více než polovinu čistého měsíčního příjmu.
Zdroj: Frenkee.cz, CSOB, ceskatelevize.cz