Na čem ušetřit? 10 věcí, které se nevyplatí kupovat. Nikdy!

foto: Unsplash

Inflace, zdražování energií, nájmů, potravin… Tento rok nám dá ještě pořádně zabrat. Mnoho lidí, i těch, kteří na to nebyli dříve zvyklí, má teď hluboko do kapsy a tak určitě není na škodu si připomenout, kde všude se dá výrazně ušetřit.

Mnozí z nás to vědí, či přinejmenším tuší, ale v návalu každodenních starostí na to často zapomínáme. Některé nákupy zatěžují rodinný rozpočet úplně zbytečně. Když to sečtete, ušetříte přinejmenším desítky tisíc korun. A to je v dnešní době opravdu znát. Někdy stačí změnit zažité návyky nebo úhel pohledu a úspora je na světě.


Balené potraviny

Je to rychlé a pohodlné. Prostě do nákupního košíku naházíme, co nám přijde pod ruku. A například balená šunka nebo sýry vydrží v lednici mnohem déle, tak proč je nekoupit. Když pomineme, že tím svět zahlcujeme kupou dalších plastů, ten obal někdo zaplatit musí. A hádejte kdo. Pro jednou se nic moc nestane, ale pokud takto nakupujete pravidelně pro celou rodinu, jedná se už měsíčně o stovky korun, které tak vyhazujete. Doslova.

Hodně ušetřit se dá například i tím, že přestanete pít kávu připravenou z kapslí a přejdete na zrnkovou. Nevěříte? Tak počítejte s námi. Při průměrné ceně kávy 500 Kč na kilo vám vyjde cena jedné porce (7g) cca 3, 50 Kč. Což je zhruba 3x méně než cena kapsle. Při spotřebě dva šálky denně, to za měsíc dělá cca 400 Kč na osobu. Občas se prostě vyplatí vzít do ruky kalkulačku.

Lyžařské vybavení

Kupovat dětem nové sportovní vybavení je tak trochu ekonomická sebevražda. Mnohem lépe vychází, pokud si ho každý rok půjčíte. Nebo koupíte již použité. Jezdíte-li na hory častěji, zvažte půjčení na celou sezonu, bývá nejvýhodnější. Nejdražší je samozřejmě půjčovné na jeden den. Ale i mnoho dospělých dnes volí formu půjčení lyží nebo snowboardu. Výhodné je zejména v případě, že jste dobří jezdci a potřebujete kvalitní výbavu. Ta je hodně drahá a když si spočítáte, za jak dlouho se vám investice koupě kontra půjčovné srovná, vyjde vám obvykle 5-8 let, podle toho jak často a na čem jezdíte.

Nejnovější typ telefonu

Tady je to úplně jasné. Pokud máte na vyhazování, udělejte si radost a kupte hned ten nejnovější model. Kdo chce ušetřit, sáhne po tom z minulé sezony a uspoří nejčastěji kolem 30 % i víc. Což je, i při cenách průměrných telefonů střední třídy, dost podstatná částka. Nejvýhodnější ceny elektroniky obecně jsou vždy ve chvíli, kdy výrobci dají na trh nové modelové řady. V tu chvíli se vyplatí nakupovat, ty předešlé modely přirozeně. Úspora bývá velmi výrazná.

Knihy

Nic nevoní tak hezky, jako čerstvě koupená kniha, ale pokud potřebujete ušetřit, poohlédněte se po některé online aplikaci nabízející knihy z druhé ruky. Vyrojilo se jich teď více a většinou fungují skvěle. Často tu koupíte i zcela nové nebo jen minimálně použité tituly za výrazně nižší ceny než v knihkupectví. A kdo potřebuje, může zde i prodávat. Probrat čas od času knihovnu a zbavit se knih, které stejně už nikdy nevezmete do ruky, může být také příjemnou injekcí do rodinného rozpočtu.

Velké hračky pro velké kluky

Prakticky vše, co má motor – od motorek, aut, terénních vozidel až po lodě – se časem výrazně znehodnocuje. Koupit jen mírně použité znamená často 15-30% úsporu oproti původní ceně. Tenhle argument je asi dostatečný, že?

Hudební nástroje

Hudební nástroje jsou dalším klasickým, nejčastěji rodičovským, nákupem, kterým vyhazujeme peníze oknem. Pokud vaše dítko zatouží hrát na kytaru, klarinet, cokoli, dejte si podmínku. Ano, koupím, ale z druhé ruky. A teprve, když u toho vydržíš, zvážíme nákup nového.

Nástroje je také možné si jen zapůjčit. Stačí zadat do vyhledávače „půjčení hudebního nástroje“ a bude vám hned jasné, že zejména do těch dražších se opravdu vyplatí investovat až ve chvíli, kdy se začne zdát, že vám doba vyrůstá malý virtuos.

Šperky

V zastavárnách (těch solidních, samozřejmě) se občas dají objevit úplné poklady. Zkuste do nich někdy zabrousit, zejména pokud hledáte originální dárek. Ušetříte, a ještě máte jistotu, že kupujete originál, který jen tak někde nenajdete. Velká úspora se dá čekat zejména u diamantových šperků, které jsou navíc dobrou investicí. Obvykle se časem i výrazněji zhodnocuje.

Slavnostní oblečení

Ples, promoce, slavnostní premiéra… Zatímco mužům se investice do kvalitního obleku celkem vyplatí, u žen je to docela něco jiného. Samozřejmě, můžete si pořídit jedny nadčasové šaty a obejít v nich všechny akce, ale zvážit jejich půjčení určitě není od věci. Výhody jsou jasné, pokaždé budete jiná a navíc nemusíte řešit problém s velikostí. Prostě si vyberete ty, které vám v tu chvíli nejlépe padnou.

Domácí zvířata

Někteří z vás možná nebudou souhlasit, ale opravdu není důvod utrácet hromadu peněz za zbrusu nového mazlíčka od chovatele, když spousta, zatím nemilovaných zvířat, potřebuje nový domov. Investice do čistokrevného zvíře pravděpodobně nikdy nebudou dobře vynaložené peníze. Štěně darované za příspěvek na útulek vás udusí stejně mokrými polibky jako to koupené a bude vás milovat úplně stejně. Nebo spíš ještě víc.

Prostředky na úklid

Na naprostou většinu domácnosti vám na úklid stačí jen dvě věci: ocet a jedlá soda. Za zlomek ceny oproti drahým čističům fungují často i lépe. Možná tolik nevoní, ale ta úspora i efekt jsou zásadní. A například na čištění umyvadla není nic lepšího než vymačkaný citron. Zkuste to a uvidíte, že předražené chemikálie úplně přestanete kupovat. Kolik tak lze ušetřit? Desítky korun jen na jediném prostředku. A kolik jich běžně vypotřebujete za rok?

zdroj: www.moneytalksnews.com, www.cbsnews.comLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související