Sharon Stone přiznala: „Potratila jsem devětkrát. Bylo to velmi bolestné.“

foto: Netflix

Zatímco svět stále diskutuje o velmi kontroverzním rozhodnutí amerického nejvyššího soudu, který de facto v USA nastolí zákaz potratů, americká herečka Sharon Stone se na sociálních sítích svěřila se svým osobním příběhem.

Tím, že v minulosti přišla o dítě, se 64letá hvězda „Základního instinktu“ nikdy netajila. Ale, že to bylo v jejím životě dokonce 9x, s tím se poprvé svěřila až minulý týden na sociálních sítích. Do komentářů pod instagramovým příspěvkem magazínu People, v němž hvězda taneční soutěže Dancing With The Stars Peta Murgatroyd přiznala, že s manželem přišli o dítě, napsala, že ona má za sebou už 9 potratů. “ Nebyla to žádná maličkost, fyzicky ani emocionálně,“ svěřila se se svou zkušeností.

„My ženy nemáme v podstatě žádnou možnost, jak a kde se o takovou hlubokou ztrátu podělit, promluvit si o ní. Máme pocit, že se s ní musíme vypořádat samy, v tajnosti. S pocitem selhání místo soucitu a porozumění, které tolik potřebujeme, abychom se z toho vzpamatovaly. Ženské zdraví a psychická kondice zůstávají v péči mužské ideologie, která je ignoruje a násilně utlačuje,“ obula se do problému Sharon Stone.

A ženy jí za její názor tleskají a děkují. „Možnost zveřejnit prožité zkušenosti, je prvním krokem k vytvoření nezbytné změny,“ napsala jedna z nich k příspěvku.

Bolestné vzpomínky

Sharon během manželství s Philem Bronsteinem, za nějž byla vdaná v letech 1998-2004, adoptovala syna Roana (22), další dva Lairda (16) a Quinna (15) pak ještě po rozvodu. Právě během manželství s Bronsteinem několikrát potratila, příčinou prý byly komplikace spojené s onemocněním lupus, kterým trpí. Nejbolestnější pro ni byl 36 hodin trvající porod děťátka, které se v pátém měsíci těhotenství přestalo vyvíjet.

Ve své knize The Beauty of Living Twice, ale také už dříve přiznala, že jednou šla na potrat i z vlastního rozhodnutí. Bylo jí tenkrát 18 let a o zákroku nikomu neřekla. Její tehdejší přítel ji kvůli tomu musel odvést do jiného státu.

Od roku 1973 mohly americké ženy podstoupit interrupci do 23. týdne těhotenství. Podle nejnovějšího rozhodnutí amerického nejvyššího soudu si nyní bude o přístupu k potratům rozhodovat každý americký stát sám. A mnohé z nich už se chystají umělé přerušení těhotenství zakázat. Některé potratové kliniky se na základě nejnovějšího verdiktu už dokonce začaly zavírat. Odborníci odhadují, že ženy, žijící asi v polovině amerických států, díky tomu ztratí legální možnost potrat podstoupit. Jak uvedl portál BBC, nový přístup k interrupci se dotkne především afroamerických žen, pocházejících z chudších poměrů. „Nejčastěji postupují v USA potrat ženy kolem 20 let. Ty, které nemají moc peněz a doma už jedno či více dětí mají,“ prozradila Rachel Jones, výzkumná pracovnice Guttmacherova institutu.

Dá se tedy předpokládat, že ve Spojených státech amerických dojde k nárůstu zájmu o potratové pilulky, které americká Food and Drug Administration schválila v roce 2000. Očekávat se dá také nárůst cestování „za potratem“ do jiného státu. A v neposlední řadě může docházet také k nelegálním potratům, které s sebou přináší mnoho zdravotních rizik.

Zdroj: www.insider.com, bbc.com, stylist.co.uk

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související