Zlínský festival: Střevíček pro Heřmánka, hlavní cenu získal Gándhí a spol.

foto: Zlinfest

Slavnostním galavečerem skončil ve Zlíně 62. mezinárodní filmový festival pro děti a mládež, který je největším a nejstarším festivalem svého druhu na světě. Nabídl 276 snímků ze 49 zemí.

Ceremoniál předání hlavních cen festivalu vítězům mezinárodních soutěží moderoval herec Jan Čenský. Zlatý střevíček si odnesl indický film Gándhí a spol., tuniský snímek Nový život, francouzsko-švýcarsko-ukrajinský film Olga a český animovaný film Zuza v zahradách. Od 31. května mají svou hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem ve Zlíně herci Barbora Seidlová a Jan Šťastný. Na večerním zahájení převzal Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež herec Karel Heřmánek. Stejné ocenění převzal při zahájení festivalu také Pavel Zedníček. Festival také připomněl letošní 700. výročí první písemné zmínky o městě Zlíně.

Mile nás překvapil zájem porotců i diváků o filmy z exotických zemí, jako je Indie, Chile nebo Tunisko. Není také překvapením, že si několik cen odnáší francouzsko-švýcarsko-ukrajinský film Olga, který se dotýká současné geopolitické situace. Jeho kvality ocenila odborná porota, v jejím hodnocení se odrazil i zájem diváků. Snímek kromě zmíněného Zlatého střevíčku a ceny mládežnické poroty zároveň získal diváckou Cenu Patrona dětí, která je novinkou letošního ročníku festivalu,“ uvedla Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu. Uspěla i francouzská Dračí princezna, která si odváží Cenu Karla Zemana i ocenění od dětské poroty.

Historie hvězd na zlínském chodníku slávy

Projekt Chodník slávy se koná už od roku 2006. Pořádá ho Zlín Film Festival společně s Nadačním fondem Kapka naděje. Této výsady se každoročně dostává osobnostem, které svoji filmovou kariéru zahájily už ve velmi útlém věku.

V minulosti ji získali:
2006 Tomáš Holý (in memoriam), Žaneta Fuchsová, Michal Kocourek
2007 Mahulena Bočanová, Ivan Jandl (in memoriam)
2008 Dana Morávková, Jan Čenský, Lucie Vondráčková
2009 Tereza Brodská, Ondřej Kepka
2010 Michaela Kuklová, Filip Renč
2011 Jiřina Bohdalová, Michal Dlouhý, Vladimír Dlouhý (in memoriam)
2012 Zuzana Bydžovská, Jan Kraus
2013 Sandra Nováková, Marek Eben
2014 Magda Reifová, Michal Suchánek
2015 Lucie Zedníčková, Jan Potměšil
2016 Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Strach
2017 Karel Smyczek, Pavlína Mourková
2018 Ivana Andrlová, Maroš Kramár
2019 Helena Vondráčková, Jan Hrušínský
2020 Vojtěch Kotek, Jiří Mádl
2021 Anna Geislerová, Klára Issová
2022 Barbora Seidlová, Jan Šťastný

Během festivalu proběhla i ojedinělá prezentace slavných hostů v čele s moderátorem Vladimírem Krocem, herečkou Janou Kolesárovouo či desetibojařem Tomášem Dvořákem. S připravovaným filmem Děti Nagana přijela do Zlína i hokejová legenda Dominik Hašek.

„Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně přilákal v letošním 62. ročníku do kinosálů 22.500 diváků. Je to dvakrát tolik než loni. Do doprovodného programu se zapojilo téměř 100.000 diváků,“ řekla dnes na závěrečné tiskové konferenci výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová. 

Prezident festivalu Čestmír Vančura si mohl mnout ruce. Nejen že byly hotely v okruhu 30 kilometrů úplně plné, ale především všechny kinosály praskaly ve švech. I dopolední programy pro školy se letos opět těšily velkému zájmu. Návštěvnost prý byla lepší než v době před covidem. Proti roku 2019 dokonce pořadatelé zaznamenali nárůst téměř o 50 procent mimo zlínských škol.

Vzhledem k aktuální situaci neopomněli organizátoři zařadit do filmového programu pásmo animovaných filmů v ukrajinštině pro děti z Ukrajiny. Předána byla i Filmová cena Technologické agentury ČR Za popularizaci vědy mezi mládeží. Letos byla zaměřena na digitální tvůrce popularizující vědu zábavnou formou prostřednictvím webů a sociálních sítí. A nechybělo ani uvedení digitálně restaurovaného filmu. Letos šlo o snímek Šíleně smutná princezna.

Letošní Zlín Film Festival sice skončil, ale do úplného závěru se dostane až koncem června. Nejprve se s vybranými filmovými projekcemi představí od 9. do 12. června v rámci Mikulovských ozvěn, nově poté bude ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka v Praze promítnuto od 25. do 26. června speciální pásmo animovaných filmů pro nejmenší děti pod názvem Animáky u Spejblů. 63. ročník Zlín Film Festivalu plánují organizátoři na termín od 1. do 7. června 2023.

zdroj: Zlinfest.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související