Putování po filmových lokacích: Vápencové lomy Amerika

V kterých filmech se objevily?
foto: archiv redakce

Pokud přemýšlíte, kam se vydat na výlet, procházka kolem dolů zvaných Malá či Velká Amerika je skvělým tipem.

Jen kousek od proslulého hradu Karlštejn mezi Mořinou a Bubovicemi na Berounsku najdete místa, která rozhodně stojí za vidění. Nejznámější důl Velká Amerika je opravdu impozantní a působí až tajuplně, proto si ho tak oblíbili i filmaři. Natáčel se tu například Limonádový Joe, Malá mořská víla, Dva na koni jeden na oslu, Micimutr či Vrah skrývá tvář a americký film Kletba bratří Grimmů.

Přímo do dolu se už dlouho sejít nesmí, především z bezpečnostních důvodů, ale prohlédnout si ho můžete shora a také si v jeho okolí naplánovat kratší i delší procházku.

foto: Wikipedia

Narazíte tu i na další jámové vápencové lomy nejznámější jsou již zmíněná Velká Amerika, pak Malá Amerika a Mexiko. Další se nachází v okolních lesích. Historie dolů je spojena s těžbou vápence. Nejstarší písemný doklad povolující kutací práce v katastru Mořiny získal 4. prosince 1890 Gottfried Bächer, který hned v příštím roce zahájil regulérní těžbu. Těžební práce tu pak pokračovaly až do roku 1963, kdy byly zcela ukončeny. Od té doby jsou vytěžené doly již jen turistickou atrakcí. Kvůli těžbě tu vzniklo i mnoho průzkumných chodeb (štol), které byly zakládány tak, aby mohly být později rozšířeny a využity jako štoly dopravní.

foto: Wikipedia

Což je nejspíš i důvodem, proč se k těmto místům vztahuje i řada moderních pověstí. Například se vypráví o fantomovi podzemí Hansi Hagenovi. Většinou je vypodobněn jako nacistický voják, který se tu po skončení 2. světové války schovával. V noci má pak okrádat spící trampy o jídlo. Pokud pak v jedné ze štol, kde visí traverza a gong, třikrát zaboucháte a zavoláte: „Hagene – vem si mě“, musíte se na stejné místo do roka vrátit, jinak zemřete.

Pověsti o Americe vyšly i knižně. Nejznámější jsou „Pověsti Ameriky“ od Ladislava Lahody.

Celá oblast je i významnou paleontologickou lokalitou, je tu také nejvýznamnější zimoviště netopýrů ve středních Čechách a v minulosti, když nebyl vstup do lomu ještě přísně zakázán nacházela se zde neoficiální nudistická pláž.

LIMONÁDOVÝ JOE

Čas záběru lokace Amerika od začátku filmu je 01:16:55. Jde o setkání s padouchy a následné šťastné shledání Joea a Winifred ve skalní kotlině, poté co padouši byli přemoženi…

MALÁ MOŘSKÁ VÍLA

Čas záběru lokace Amerika od začátku filmu je 01:03:58. Malá mořská víla kráčí k mořskému břehu, kde rozpráví se svým otcem, mořským králem. Zůstávají za ní krvavé stopy.

VRAH SKRÝVÁ TVÁŘ

Čas záběru lokace Amerika od začátku filmu je 01:29:44. Detektivové na těchto místech honí vraha.

KLETBA BRATŘÍ GRIMMŮ

Další tipy na výlet:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související