Putování po filmových lokacích: Zatopený tajuplný lom Bedlno

Točily se tu hlavně pohádky. Uhodnete která?
foto: archiv redakce

Od druhé poloviny 19.století se tu těžila žula, která byla použita například při stavbě mostu Legií v Praze. Později se toto místo stalo oblíbeným exteriérem pro filmaře.

Bedlno leží nedaleko Jesenicka u Rakovníka. Jde o velmi půvabný kraj, plný lesů i vod a romantických zákoutí. Není divu, že místní krajina získala statut Přírodní park Jesenicko. Turisticky je trochu opomíjený, filmaři si ho ale oblíbili. Pokud se sem vypravíte na výlet, pochopíte proč.

V roce 1970 zde režisér Petr Weigl natáčel s Magdou Vašáryovou, Janem Třískou a Jaroslavou Adamovou pohádku Radúz a Mahulena. Místo se mu tak zalíbilo, že se do lomu vrátil i o sedm let později, aby zde s Magdou Vášáryovou, Milanem Kňažkem, Přemyslem Kočí a Jaroslavou Adamovou natočil Rusalku. V roce 2016 sem pak zamířil režisér Zdeněk Zelenka, aby tu s Filipem Blažkem a Jiřinou Bohdalovou natočil pohádku Nesmrtelná teta. 

foto: Magic Box

Skála nad vodní plochou je vysoká 12 metrů a působí velmi tajuplně. Přístup k bývalému lomu je z okresky vedoucí k obci Bedlno, která odbočuje ze silnice vedoucí z Mostu do Plzně. Asi půl kilometru od zmíněné silnice, na rozhraní pole a lesa začíná vpravo polní cesta vedoucí až k lomu. Vlastní zatopený lom se nachází vlevo od cesty.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související