Putování po filmových lokacích: Zatopený tajuplný lom Bedlno

Točily se tu hlavně pohádky. Uhodnete která?
foto: archiv redakce

Od druhé poloviny 19.století se tu těžila žula, která byla použita například při stavbě mostu Legií v Praze. Později se toto místo stalo oblíbeným exteriérem pro filmaře.

Bedlno leží nedaleko Jesenicka u Rakovníka. Jde o velmi půvabný kraj, plný lesů i vod a romantických zákoutí. Není divu, že místní krajina získala statut Přírodní park Jesenicko. Turisticky je trochu opomíjený, filmaři si ho ale oblíbili. Pokud se sem vypravíte na výlet, pochopíte proč.

V roce 1970 zde režisér Petr Weigl natáčel s Magdou Vašáryovou, Janem Třískou a Jaroslavou Adamovou pohádku Radúz a Mahulena. Místo se mu tak zalíbilo, že se do lomu vrátil i o sedm let později, aby zde s Magdou Vášáryovou, Milanem Kňažkem, Přemyslem Kočí a Jaroslavou Adamovou natočil Rusalku. V roce 2016 sem pak zamířil režisér Zdeněk Zelenka, aby tu s Filipem Blažkem a Jiřinou Bohdalovou natočil pohádku Nesmrtelná teta. 

foto: Magic Box

Skála nad vodní plochou je vysoká 12 metrů a působí velmi tajuplně. Přístup k bývalému lomu je z okresky vedoucí k obci Bedlno, která odbočuje ze silnice vedoucí z Mostu do Plzně. Asi půl kilometru od zmíněné silnice, na rozhraní pole a lesa začíná vpravo polní cesta vedoucí až k lomu. Vlastní zatopený lom se nachází vlevo od cesty.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související