Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Zámek Kunštát

Místo, kam se budete stále vracet.
foto: město Kunštát

Pokaždé když projíždíme Kunštátem, tak volám na děti: “Dívejte se doleva, socha krále Jiřího a nahoře zámek”.

„Jo mami, prosím tě, už nám to ukazuješ asi po stopadesátý a taky jsme tam byli!” Ano, byli. Ale mě zámek Kunštát fascinuje od dětství, protože v té době přístupný nebyl. Dokonce jen se k němu přiblížit, bylo zakázané. A to lákalo. Sídlil tam totiž státní kriminalistický archiv. Za zdmi pobíhali dost ostří psi, vlčáci a jak někdo přišel blíž, řvali jak o život.

Kunštátský zámek je původně jeden z nejstarších moravských hradů. Byl postupně přestavěn na renesančně barokní zámek. V době, kdy jsme ho navštívili my, byl přístupný i uvnitř. Děti si vybraly jeden z okruhů, kde si mohly samy na starém razidle vyrobit tehdejší technikou svoji dobovou minci. Jedním z majitelů zámku byl i král Jiří z Poděbrad, jehož sochu najdete na náměstí.

Socha Jiřího z Poděbrad, Kunštát, okres Blansko / foto: Wikipedie

Ale i dnes, přes různá omezení, je co k vidění. A to nádherně opravený zámecký park a jeho zahrady. Jedna část se nazývá Zámecká květná zahrada. Druhá se jmenuje Habrůvka. Jméno dostala podle habrů, který ji lemují. Už tahle procházka stojí za to. 

 A co rozhodně nejvíc nadchlo moje děti, byl psí hřbitov. Je součástí zámeckého parku. Moc takových pietních míst pro pejsky u nás nenajdete. Tenhle byl pravděpodobně založen v roce 1890, protože z té doby je zde nejstarší psí hrobeček.  Na jeho pamětní desce stojí jméno “Lux”. Celkově hřbitov čítá 16 pomníčků. Ne všechny jsou dobře čitelné. Najdete na nich kromě jmen i letopočet. Podle dostupných pramenů se jedná o nejstarší psí hřbitov v Evropě.

foto: Mapio.net

Děti běhaly od jednoho pomníčku k druhému, aby si přečetly všechna ta psí jména. Byly naprosto nadšené a každý náhrobek hodně prožívaly. Asi je to i tím, že jsme velcí milovníci psů. Doma máme dva chundelaté ňufíky. Na žádném hřbitově jsme nestrávili tolik času jako tady. 

Vzhůru do zahrad

Pokud se ocitnete v Kunštátě a jeho zámeckých zahradách, rozhodně se jděte podívat na “Jiříkovu lípu.” Sice už to není ten původní strom, který byl zasazen v roce 1458 ke korunovaci krále Jiřího z Poděbrad, ale to vůbec nevadí. Bohužel, ten smetla vichřice. Současná “Jiříkova lípa” byla vysazena k 550. výročí jeho korunovace.

foto: Wikipedie

Byla to skvělá příležitost, kdy moje děti byly ochotné vyslechnout něco málo z historie. Třeba to, že Jiří byl jediný volený, ryze český a úspěšný panovník, kterému záleželo na zemích Koruny české.O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související