Pokaždé když projíždíme Kunštátem, tak volám na děti: “Dívejte se doleva, socha krále Jiřího a nahoře zámek”.
„Jo mami, prosím tě, už nám to ukazuješ asi po stopadesátý a taky jsme tam byli!” Ano, byli. Ale mě zámek Kunštát fascinuje od dětství, protože v té době přístupný nebyl. Dokonce jen se k němu přiblížit, bylo zakázané. A to lákalo. Sídlil tam totiž státní kriminalistický archiv. Za zdmi pobíhali dost ostří psi, vlčáci a jak někdo přišel blíž, řvali jak o život.
Kunštátský zámek je původně jeden z nejstarších moravských hradů. Byl postupně přestavěn na renesančně barokní zámek. V době, kdy jsme ho navštívili my, byl přístupný i uvnitř. Děti si vybraly jeden z okruhů, kde si mohly samy na starém razidle vyrobit tehdejší technikou svoji dobovou minci. Jedním z majitelů zámku byl i král Jiří z Poděbrad, jehož sochu najdete na náměstí.
Ale i dnes, přes různá omezení, je co k vidění. A to nádherně opravený zámecký park a jeho zahrady. Jedna část se nazývá Zámecká květná zahrada. Druhá se jmenuje Habrůvka. Jméno dostala podle habrů, který ji lemují. Už tahle procházka stojí za to.
A co rozhodně nejvíc nadchlo moje děti, byl psí hřbitov. Je součástí zámeckého parku. Moc takových pietních míst pro pejsky u nás nenajdete. Tenhle byl pravděpodobně založen v roce 1890, protože z té doby je zde nejstarší psí hrobeček. Na jeho pamětní desce stojí jméno “Lux”. Celkově hřbitov čítá 16 pomníčků. Ne všechny jsou dobře čitelné. Najdete na nich kromě jmen i letopočet. Podle dostupných pramenů se jedná o nejstarší psí hřbitov v Evropě.
Děti běhaly od jednoho pomníčku k druhému, aby si přečetly všechna ta psí jména. Byly naprosto nadšené a každý náhrobek hodně prožívaly. Asi je to i tím, že jsme velcí milovníci psů. Doma máme dva chundelaté ňufíky. Na žádném hřbitově jsme nestrávili tolik času jako tady.
Vzhůru do zahrad
Pokud se ocitnete v Kunštátě a jeho zámeckých zahradách, rozhodně se jděte podívat na “Jiříkovu lípu.” Sice už to není ten původní strom, který byl zasazen v roce 1458 ke korunovaci krále Jiřího z Poděbrad, ale to vůbec nevadí. Bohužel, ten smetla vichřice. Současná “Jiříkova lípa” byla vysazena k 550. výročí jeho korunovace.
Byla to skvělá příležitost, kdy moje děti byly ochotné vyslechnout něco málo z historie. Třeba to, že Jiří byl jediný volený, ryze český a úspěšný panovník, kterému záleželo na zemích Koruny české.
O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.
V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.
Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.