Řeč těla nelže. Jak poznáte, že se líbíte? 5 jasných signálů, které napoví

foto: Unsplash

Odborné publikace jsou toho plné, ale tak si to pojďme shrnout. Existuje pět jasných signálů, podle kterých poznáte, že se druhému líbíte. Děláme je zcela podvědomě a prakticky je nelze ovlivnit. A dá se v nich číst jako v otevřené knize. Nelžou.

Mimoverbální komunikaci nelze ošidit. Můžete se snažit sebevíc, ale prakticky je to nemožné. Zatímco na to, co říkáme, se můžeme soustředit, případně si to i nacvičit nebo promyslet předem, řeč těla je jednoznačná. Jak tedy poznáte, že se druhému líbíte a má o vás zájem? Těchto pět signálů ho jednoznačně prozradí.

Je z vás nervózní

Když se nám někdo líbí, okamžitě nás zaplaví koktejl hormonů, který ovlivní naše chování. Každý reaguje trochu jinak, ale často se nám díky tomu začnou potit dlaně či celé tělo, zčervenáme, jsme nesoustředění nebo začneme zadrhávat. Někdo i zakopne nebo převrhne skleničku. Jakýkoli takový projev v blízkosti osoby se kterou navazujeme kontakt, značí jednoznačný zájem. Občas je to trapné, ale vězte, že jde o podvědomé jednání, které může být vlastně velmi roztomilé. A pokud to klapne, budete na to ještě po letech se smíchem vzpomínat.

Pozoruje celý váš obličej

Jedním ze základních signálů, že druhého zajímáte a jste pro něj atraktivní, je, když očima pátrá ve vaší tváři, jako by vás skenoval. Při běžném rozhovoru se obvykle díváme jeden druhému do očí. Ale pokud začneme očima těkat po celém obličeji či dalších částech těla, díváme se na ústa, vlasy, krk, uši, pak zase zpět na ústa a tak dále, je to jednoznačný projev zvýšeného zájmu.

Stoupá si blíž

Pokud chcete vědět, jestli dotyčného přitahujete, sledujte, jak blízko se k vám naklání. Jak říká sexuoložka a odbornice na vztahy  Jess O’Reilly, PhD, zatímco většina lidí má tendenci udržovat si od druhých odstup a instinktivně si od sebe stoupat na vzdálenost více jak půl metru, když nám do toho vstoupí přitažlivost, je vše jinak. „Jestliže se vám někdo líbí, rychle zjistíte, že se chováte odlišně, leckdy zcela neočekávaným způsobem,“ vysvětluje. „Pokud nás někdo přitahuje, automaticky se k němu začneme přiklánět nebo si stoupat blíž, aniž bychom si to uvědomili.“ Což samozřejmě platí i opačně. Ve chvíli, kdy vás druhý nechá překročit běžnou intimní zónu, tedy podvědomě necouvne, když se přiblížíte na vzdálenost jen několika decimetrů, je to téměř záruka, že se mu líbíte.

Usmívá se na vás

Lidé se na sebe usmívají z mnoha důvodů, často jen ze zdvořilosti, nebo když chtějí navázat běžný kontakt. Zajímavé ale je, že mimosmyslovým vnímám dokážeme velmi dobře jednotlivé druhy úsměvů od sebe odlišit. A ani se nemusíme nijak snažit. Prostě to víme. Za vším je samozřejmě řeč těla, kterou je velmi obtížné předstírat. Náš mozek zaznamenává veškeré detaily, vrásky kolem očí, rozšířené zorničky, postoj celého těla. I to zda má dotyčný při úsměvu tělo otočené směrem k nám, kam míří jeho dlaně či zda nejsou například v tu chvíli zatnuté.

Tohle všechno si v okamžiku vyhodnotíme a ihned víme, o jaký typ úsměvu jde. A ten upřímný, který vyzařuje zalíbení, je jen jeden. Navíc pokud se váš protějšek při rozhovoru s vámi usmívá či směje častěji, dívá se vám při tom do očí a ještě si u toho hraje z vlasy, máte téměř jistotu, že jde o součást námluv a klíčovou složku romantické přitažlivosti.

Iniciuje fyzický dotek

Může to být jen mžik, prsty na vašem rameni, odmetené smítko z rukávu, kontakt ruky… „Jakékoli pokusy o náhodný dotek jsou jedním ze zřejmých signálů, že ve vás váš protějšek našel zalíbení,“ vysvětluje socioložka a klinická sexuoložka Sarah Melancon, PhD. „Když se nám druhý líbí, chceme zcela podvědomě fyzicky cítit jeho přítomnost,“ doplňuje. A má to i docela jednoduché vysvětlení. Fyzický dotek spouští uvolňování oxytocinu, známého jako „hormon lásky“. A ten nám pomáhá cítit se s druhým více propojení a lépe a rychleji se sblížit.

Zdroj: bestlifeonline.com, www.psychmechanics.com, www.betterhelp.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související