Tvar břicha, tep srdce nebo čůrání na ječmen?

foto: Unsplash

Některé prastaré metody odhadování pohlaví dítěte jsou z dnešního pohledu celkem k smíchu, přesto se mnohé mýty stále tradují. Které měly reálný základ a na jaké rozhodně nespoléhat?

Pohlaví dítěte je určeno v okamžiku početí, kdy spermie vnikne do vajíčka. Ta, co nese chromozom Y, vytvoří mužský plod, zatímco chromozom X vytvoří ženský plod. Tolik si z hodin biologie asi pamatujeme všichni a ví to často i děti v mateřské školce. Ale z pohledu lidstva je tenhle poznatek vlastně úplně nový, o moderních metodách určování pohlaví dítěte nemluvě. Až do 60. let minulého století nikdo netušil, jak je plod v děloze přesně uložen, kde leží placenta, ani co se budoucí mamince narodí.

To se zásadně změnilo až s vynálezem ultrazvuku. Do běžné gynekologické praxe se ale začal zavádět mnohem později, u nás zhruba od 80. let minulého století. Do té doby se lidé museli spoléhat na „babské“ předpovědi. Patřili mezi ně i některé docela podivné až bláznivé metody, od roztáčení zlatých prstenů nad ženiným břichem až po čůrání na rostliny. Byly přesné? Ne tak docela, ale některé se docela trefovaly. Jak je to možné? Pojďme si představit ty neznámější.

Těhotenské chutě

Mít v těhotenství různé zvláštní chtě je celkem běžné a spousta mýtů o tom, zda se narodí chlapeček nebo holčička vznikla vlastně kvůli nim. Například se tvrdilo, že pokud těhotná žena touží po cukru, bude mít sladkou holčičku. Naproti tomu pikantní, kyselá nebo kořeněná jídla znamenala, že na cestě je chlapec. Zdá se to k smíchu, ale ve skutečnosti jsou tyhle těhotenské libůstky s větší pravděpodobností způsobeny hormonálními změnami, výrazně zlepšeným čichem nebo nedostatkem minerálů. Predikovat z nich pohlaví dítěte je hodně odvážné, ale na jednu věc by si budoucí maminky měly dát pozor. Pokud v těhotenství touží po hodně divných věcech, můžete tím být například nedostatek železa a na místě je určitě porada s lékařem.

Tvar břicha

Širší, níže položené břicho? Holka. Výše posazené a vystupující spíš dopředu, jasný kluk. Dodnes se s tímhle mýtem můžeme setkat. Tak samozřejmě, vždycky je to 50 na 50, ale pravda je ve skutečnosti jinde. O tvaru břicha rozhoduje především fyzická kondice matky, respektive pevnost jejích břišních svalů a celého středu těla. Důležitý je také věk a fakt, i kolikáté těhotenství se jedná. Povolenější břišní stěna díky věku, necvičení či po předchozích porodech často způsobí, že žena má bříško spíše kulatější a níže posazené. Tohle je podle lékařů pravdě mnohem blíže než pouhé pohlaví dítěte.

Rychlost srdečního tepu

Kdysi se opravdu věřilo, že silnější srdeční tep dítěte znamená, že je na cestě atletický chlapec a měkčí, pomalejší srdeční tep se přisuzoval něžným holčičkám. Možná za to mohla křesťanská morálka, založená na jasném vymezení rolí obou pohlaví a přisuzující ženám poddanou roli bez emocí… Kdo ví.

Ve skutečnosti ale neexistuje jediný důkaz nebo alespoň náznak přesvědčení, že srdeční tep může nabídnout vodítko pro určení pohlaví dítěte. Lékaři jen upozorňují, že důležité je, aby byl srdeční tep konzistentní, tedy ani příliš rychlý nebo pomalý, protože to je známka zdraví dítěte.

Těhotenský kruhový test

Dodnes někteří lidé věří, že směr, ve kterém se houpe prsten zavěšený na provázku nad bříškem těhotné ženy, může odhalit pohlaví dítěte. Pokud se prsten houpe ze strany na stranu, je to chlapec, pokud se začne točit v kruzích, lze očekávat dívku. Šance na správné hádání pomocí této metody jsou přibližně stejné jako házení mincí. Dá se přirovnat k těm, které budoucí matky založily na svých snech a intuici. Je to jasné. Bude to kluk, nebo holka! Co by ale prstýnek prozradil u dvojčat?!

Zalévání rostlin: Časné těhotenské testy

Těhotenský test, který se dodnes používá u některých národů žijících na odlehlých místech naší planety byl hodně populární ve starověku a historici jeho původ spatřují v období starověkého Egypta. Je vlastně úplně jednoduchý a poměrně přesný. Stačí, když těhotná žena načůrá na hrst semen ječmene a pšenice každé ráno po dobu několika dní. A které ze semen vyklíčí, prozradí pohlaví dítěte. Pokud vyroste ječmen, bude to dívka, a když pšenice, narodí se chlapec. Už sami Egypťané ale věděli, že metoda funguje jen v ranných fázích těhotenství. A my dnes víme, že je to díky vyšší hladině estrogenu v moči těhotných žen, která pomáhá (až šestkrát rychleji) stimulovat růst rostlin. Novodobé pokusy o ověření této metody byly překvapivě přesné a trefily se až v 70% případů, ovšem jen jako potvrzení těhotenství. S pohlavím dítěte to nemělo nic společného a volba ječmen-pšenice byla čistě náhodná.

zdroj: www.bbc.co.uk, www.scielo.br, www.cdc.gov, www.healthyandnaturalworld.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související