Memoáry prince Harryho vyjdou v lednu. Co odhalí?

foto: Wikimedia Commons

Mluví se o nich už nějaký ten pátek. Spekulace zesílily zejména po smrti královny, mnozí předvídali, že princ žádné memoáry nakonec nevydá, ale je to tu! Světlo světa spatří už 10. ledna 2023. Co v nich bude? A proč se jich královská rodina obává už teď?

416 stránková výpověď, kterou prý princ sepsal i za pomoci své ženy Meghan, ponese poněkud provokativní název „Spare“ (Náhradník). Název velmi pravděpodobně odkazuje na označení ‚The Heir and Spare‘ (dědic a náhradník), kterým s oblibou titulovali britští novináři Harryho a jeho staršího bratra Williama. Hlavní tématem mají být Harryho vzpomínky na dětství a zejména chvíle po tragické smrti jeho matky princezny Diany. Dojít má rovněž na podrobnější objasnění jeho „útěku “ za oceán, životě po té, co se vzdal všech královských povinností i spory s otcem a dalšími příbuznými po úmrtí královny Alžběty II. (†96).

Na co nikdy nezapomene

V upoutávce, kterou nakladatelství oficiálně vydalo, se praví, že kniha nás zavede zpět k jednomu z „nejpalčivějších momentů 20. století“. „Dva mladí chlapci, dva princové, kráčí za rakví své matky. A celý svět je sleduje s žalem a hrůzou zároveň,“ píše se v ní.

„Zatímco je Diana, princezna z Walesu, ukládána k věčnému odpočinku, miliardy lidí přemýšlí nad tím, co se asi honí princům hlavou. Co asi cítí a jak se od tohoto okamžiku bude jejich život dále vyvíjet. Co se Harryho týče, tohle je jeho příběh,“ pokračuje anotace na knihu. Na její obálce bude pouze princova tvář, civilní obrázek, kde je jen v tričku a bez úsměvu hledí v před. Přesně v duchu vydavatelova záměru, že memoáry mají být: „Bez příkras upřímné a stát se přelomovou publikací plnou pochopení, odhalení, sebezpytování a těžce získané moudrosti o věčné moci lásky nad zármutkem.“

Proč princ memoáry nestáhl?

Po smrti královny se začalo veřejně diskutovat o tom, že by Harry mohl chystanou knihu s ohledem na rodinu a zlepšení vzájemných vztahů upravit či dokonce vůbec nevydat. On sám se k tomu veřejně nevyjádřil. Ale z dostupných informací se zdá, že hlavním důvodem, proč se tak nestalo, byly peníze. I fakt, že v té době byla kniha už prakticky připravená k vydání. A to by byl pro vydavatele velký problém, takže se změnami nesouhlasil. Princ za knihu navíc už předem obdržel velmi tučnou odměnu a musel by ji celou či z větší části vracet, kdyby kniha nevyšla, nebo se musela výrazným způsobem měnit.

Každopádně experti na královskou rodinu po vydání očekávají spíše další přiostření vztahů mezi bratry i otcem králem Karlem III. A královští právníci už jsou prý v pozoru a jen čekají na odhalení, co v knize skutečně zazní. Rodina se především obává, že si opět pustí Harry pusu na špacír a mnohé členy zneváží. Podobně jako to udělali s Meghan při už dnes legendárním rozhovoru s Oprah.Přečte si je celý svět

Vydavatel knihy Penguin Random House uvedl, že memoáry budou k dispozici v angličtině ve Velké Británii, Irsku, Austrálii, na Novém Zélandu, v Indii, Jižní Africe a Kanadě. A přeloženy mají být do 16 jazyků, kromě dalších i do španělštiny, italštiny, němčiny a čínštiny. Španělská verze ponese ještě výmluvnější název Spare: In the Shadow, tedy Náhradník ve stínu. Zda někdy vyjdou i v češtině, zatím není známo.

Memoáry mají stát 28 liber za vázanou vazbu, tedy zhruba 800 korun. V nabídce bude také audiokniha, kterou namluvil sám Harry, ta se má prodávat za 20 liber (570 Kč). Naprostá většina výtěžku z prodeje má jít podle princova přání na charitu. 1,5 milionu liber (42 milionů korun) připadne Sentebale – charitativní organizaci, kterou Harry založil v roce 2006 na pomoc dětem a dospívajícím s virem HIV. Dalších 300 tisíc liber (8,5 milionu korun) dostane nezisková organizace WellChild, pečující o nemocné děti a jejímž byl Harry patronem kdysi ve Velké Británii. Také tato organizace se zaměřuje na nemocné děti.  

A co říká kniha o samotném autorovi? „Princ Harry, vévoda ze Sussexu, manžel, otec, humanitární pracovník, vojenský veterán, obhájce duševního zdraví a ekolog. Žije v Santa Barbaře v Kalifornii se svou rodinou a třemi psy.“

A až kniha opravdu vyjde, tak to tak asi už navždycky i zůstane.

Zdroj: inews.co.uk, www.mirror.co.uk

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související