„Kupředu plout,“ hlásí na svém novém albu písničkářka Radůza.

V rámci úspěšného koncertu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.
Radůza
foto: Instagram Supraphon

Album nazvané „Dopředu plout” vzniklo speciálně na objednávku Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Nahráno bylo při společném koncertě 3. 12. 2018 ve Foru Karlín v Praze, na kterém vystoupila Radůza, její doprovodná kapela a SOČR pod dirigentskou taktovkou Jana Kučery. Koncertní záznam obsahuje její původní a dříve nevydané písničky, některé zazní samostatně, další s kapelou (Josef Štěpánek – kytary, Miloš Dvořáček – bicí), ale i s doprovodem SOČRu. Celý projekt provází hlas Miloše Stránského. Album vychází ve spolupráci s Českým rozhlasem na CD i v digitálních formátech u Supraphonu 30. října 2020.

Album zpracovává netradiční formou výjimečný – a u nás málo známý – osud Anity Garibaldi. Celý příběh sleduje Anitinu pouť z rodné Brazílie až do Itálie, kde se se svým mužem zapojila do hnutí italského Risorgimenta a spolu s ním usilovala o sjednocení Itálie. 

 „V příběhu této výjimečné ženy, jež je v Itálii a Latinské Americe nazývána Hrdinka dvou světů, jsem se zaměřila na její vztah s Garibaldim, vyprávěný očima sotva dospělého mladíka, který ji platonicky miloval. Spíše než politickou situaci Itálie v polovině 19. století, řeším vztah dvou lidí na pozadí historických událostí. I její vztah s Garibaldim je totiž předmětem legend, které o Anitě kolují, a myslím, že stojí za přiblížení českému publiku. Také mě zajímá zamýšlet se nad tím, jak žili obyčejní i výjimeční lidé ve výjimečných časech,“ uvedla ke vzniku alba Radůza.


Radůza a SOČR : Kupředu plout

Skladby:
Modrým prostorem 
Kam mohou mořští orli
Kupředu plout 
Kapitán Garibaldi
Siamo i figli del mare
Tržiště
Všechny dívky 
Tu deves ser minha 
Bitva u Imbituby
12. leden 1840
Konec je blízko 
Prales
Beránky 
Do Mandriole 
La finestra 
Nemoc a smrt Anity 
I kdybych z nebe ti snesl 
Chci se vrátit (Nunca mais)
Bontonland.cz, doporučená cena 349 Kč.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související