Richard Müller: POEZIE A KRÁSA má v našich životech své místo

Fanoušci oblíbeného zpěváka jásají.
Richard Müller
foto: archiv Universal Music

Po dlouhých letech konečně vydává Richard Müller novou desku. A dlužno dodat velmi povedenou!

Nečekané volno, které zpěvákovi přinesla koronavirová krize, využil tvořivě. Všechny skladby, kromě jediné, složil Richard Müller sám, texty vytvořil Peter Uličný. Písničky mají i poetické názvy například Defekt na duši, Mária Televízia nebo Zlodeji pamäti a samozřejmě titulní píseň Hodina medzi psom a vlkom. Album vychází 13. října digitálně, na CD a 23. října na 2-LP. Spolu s ním vychází i píseň Siedme nebo doprovázená videoklipem. 

„Mně pandemie velmi prospěla, věnoval jsem se knížkám, synovi, hudbě a vlastní tvorbě. Písničky na album vznikly právě během korony. Tvořil jsem velmi rychle a intenzívně. Řekl jsem si, že dlouhé roky jsem sám nic nesložil, a tak kdy, když ne teď. Bilanci na albu mi „kazí“ jen skladba Anomália, kterou napsal Laco Rychtárik.  Je to opravdu skvělý pocit mít zase vlastní skladby. Nejprve jsem se bál, že nebudou dobré, ale díky Petrovi Grausovi, který je aranžoval, jsou velmi dobré,“ říká Richard Müller. 

Album je výjimečné i svou vizuální stránkou. Booklet obsahuje 16 fotografií, které nafotil Mayo Hirc. „Velmi mě potěšilo, že fotku, která vznikla jako dárek pro Richarda, se rozhodl použít na obal svého nového alba. Fotografie k projektu se nerodily lehce. Když jsem četl jen texty, měl jsem úplně jinou představu. V průběhu léta, kdy se CD nahrávalo, jsem měl ale možnost vidět a hlavně slyšet, jak všechno vzniká a hudba spolu s textem vyvolaly výslednou emoci. Navrhl jsem ke skladbám inscenované-ilustrační fotografie, oslovil Mariána Uhrína, výborného, technicky precizního retušéra, a protože Marián žije v Praze, všechny fotografie vznikaly ‘telemostem‘ přibližně měsíc,“ popisuje proces tvorby fotograf Mayo Hirc. 

Richar Müller
foto: Universal Music

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související