ŠTEFAN MARGITA o zákazech a příkazech kvůli pandemii.

Slavný operní zpěvák natočil video o tom, jak vnímá nová opatření.
Štefan Margita
foto: Instagram Štefan Margita

Přestože Štefan Margita (64) patří do skupiny, která je nejvíce ohrožená, a dokonce i jeho žena, zpěvačka Hana Zagorová (74), se nedávno úspěšně vyléčila z nákazy koronavirem, má pro strach uděláno.

Nad opatřeními kroutí Štefan Margita hlavou a ptá se, jak především mladí lidé mají platit své závazky, když nemohou vydělávat.

https://www.instagram.com/p/CFzS1Fnnwu8/

Pozastavuje se nad tím, jaká pravidla česká vláda kvůli epidemii nastavila. Zvláště mu vadí to, že za rizikový byl označen i zpěv, a proto byly zrušeny například operní a muzikálová představení.

„Vláda nám zakázala už i zpívat,“ zlobí se na videu Margita, které natočil krátce před posledním vystoupením. „My, co stojíme na jevišti třeba Národního divadla 20 nebo 25 metrů od publika…Není to hrůza? Když je premiéra, tak se rádi přijdete ukázat a vyfotografovat se s námi. Přitom, promiňte, ale kultuře vůbec nerozumíte,“ nebere si servítky směrem ke vládě Margita.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula totiž tvrdí, že právě zpěv je s ohledem na šíření koronaviru „velmi rizikovou aktivitou“. S tím právě pěvec nesouhlasí a dodává, že takto jen zlikvidují kulturu.

„Lidi mají strach chodit do divadla, nekoupí si vstupenku. A to, co každý den předvádíte, že každou hodinu měníte svůj názor a zabíjíte nám publikum, pro nás znamená likvidaci,“ poukazuje na to, že ve finančních problémech nejsou jen hudebníci, ale i promotéři a samotná divadla.

„Národní divadlo je těstě před premiérou opery Carmen, sedm týdnů denně osm hodin zkoušíme tuhle produkci. A vy jednoduše rozhodnete o tom, že na jevišti se zpívat nebude. Není to hrůza?“ popisuje s tím, že činohře a baletu přeje, ať hrají co nejdéle.

Podle něj budou mít především problémy mladí kolegové, kteří mu nejsou lhostejní. „Protože já jsem ve věku, kdy jsem si něco našetřil. Ale mladí lidé, kteří splácí hypotéku, starají se o svoji rodinu… Z čeho to mají platit? Prosím, zamyslete se, protože lidi budou mít strach vůbec přijít do divadla. Věřím, že nám rozumíte,“ dodal.

Margita nemluví jen tak do větru. Sám má s covidem-19 přímou zkušenost. S manželkou, zpěvačkou Hanou Zagorovou nemoc prodělali. Zpěvák se léčil doma a Zagorová byla dokonce převezena do nemocnice. Po následném propuštění domů se do nemocnice musela ještě vrátit kvůli problémům s rozhozenými krvinkami. Nakonec vše dopadlo dobře a oba jsou už opět zdraví.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související