Protipandemická opatření bohužel sílí, ale být alespoň chvíli na čerstvém vzduchu potřebujeme! Kam tedy o víkendu vydat? Ideálně do přírody.
PRAHA – Nejkrásnější pražská zahrada slaví 300 let
Vrbovská zahrada spolu s Vratislavskou, Schönbornskou a Lobkowickou je na svahu Petřína. Terasovou barokní zahradu nechal vybudovat Jan Josef hrabě z Vrtby, nejvyšší purkrabí Pražského hradu u Vrtbovského paláce v letech 1715 – 1720. Letos tedy slaví 300 let od svého vystavění.
VRCHOTOVY JANOVICE – Park Sidonie Nádherné
Prostor zámeckého parku se začal vytvářet ve 2. polovině 16. století, kdy páni z Říčan proměnili středověkou vodní tvrz v pohodlnější renesanční zámeček. V 60. letech 18. století byla v souvislosti s barokními úpravami zámku v jeho blízkosti založena okrasná zahrada. Velkou změnou prošel park před polovinou 19. století, kdy vznikl jihovýchodně od zámku krajinářský park. V roce 1879 koupil janovické panství rytíř Karel Nádherný z Borutína a na základě návrhů zahradního architekta Eduarda Fialy se pustil i do úprav parku. Na loukách se objevily záhony se složitými květinovými ornamenty, přes potoky vedly cesty po klenutých můstcích z nepravidelně skládaných kamenů, vznikla nová posezení – pro hosty a přátele. Zákoutí starého parku získala nový účel, který souvisel s životem rodiny: dětem pro radost tu byl kuželník, altánek Sidonienhaus, nebo hřiště.
KOLÍN – Bartolomějské návrší
Unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje nabízí expozice kostnice, zvonice, farní školy či hradby a zelené parkány.
DRBÁKOV – Albertovy skály
Národní přírodní rezervace ochraňuje jedinečný soubor ekosystémů, typických pro střední Povltaví. Lokalita se nachází na strmých skaliskách a slunných stráních lemujících pravý vltavský břeh naproti letovisku Smilovice. Trasa naučné stezky, která skalnatým územím prochází, je dlouhá asi 7 km, z čehož minimálně polovina, vede skutečně vysokohorským terénem. K Albertovým skalám se nejlépe dostanete od Nalžovic přes Nalžovické Podhájí směrem k rekreační oblasti Častoboř. Výchozím místem k výletu se může stát i obec Křepenice.
KRUŠNÉ HORY – Rudohoří
Málokterá oblast Česka je tak romantická a tajemná jako Rudohoří, dnes Krušné hory. Vonící lesy lákají k procházkám a výletům pěšky i na kole. Pohraniční pohoří je lemováno turistickými stezkami a cyklotrasami, nespočtu turistických tras však dominuje 242 km dlouhá Krušnohorská magistrála, spojující Cheb se Sněžníkem. Odedávna se zde těžily rudy obsahující měď, cín, stříbro, olovo, a železo. Později se k nim přidaly ještě kobalt, nikl, wolfram, a ve 20. stol. také uran. Za návštěvu stojí i Komáří Vížka, rozhledna na Blatenském vrchu, Plešivec či Pajndl.
ZDOBNICE – Orlické hory
10 km nových singletracků, pumptrack a cvičný trail. Obec také pořídila nabíjecí stanici pro elektrokola, monitorovací stanici a stanici pro rychlou opravu kol svépomocí. Singletracky Zdobnice jsou součástí projektu Singletrack Glacensis, kdy ve spolupráci s partnery Regionem Orlicko – Třebovsko na Pekláku v České Třebové a s Gminou Bystrzycí Klodzkou ve Spaloně a v Miedzygórze vzniklo celkem 60 km nových singletracků, tj. přírodních stezek v lese pro horská kola.