Královna Camilla. Tichá a důstojná. Jaký je ale ve skutečnosti její vliv na krále Karla III.?

foto: Wikimedia commons

Milenka následníka trůnu, která dosáhla svého a stala se královnou Velké Británie. Camilla Rosemary Parker Bowles, rozená Shand. Málokdo však ví, jaká je ve skutečnosti žena, která okouzlila neoblomného Karla III.

Druhá žena nového britského krále Karla III. se narodila 17. 7. 1947 ve znamení Raka. Toto znamení ztělesňuje soucit a ohleduplnost k ostatním. Klidná a rodinně založená, taková je i Camilla. Více než postavení v rodině ji zajímá péče o zahradu. „Byla bych na zahradě od rána do večera klidně každý den, kdyby to bylo možné,“ prozradila už dříve novinářům na akci pro britskou charitativní organizaci Floral Angels. „Ráda nořím ruce do hlíny,“ dodala.

Bývala velmi neoblíbená, lidé jí měli za zlé, že odloudila Charlese jeho první ženě Dianě. Ale čas ukázal, že si umí přízeň veřejnosti získat. Britové mají nyní svou královnu rádi, oceňují její citlivou duši, důstojnost a loajalitu. I přesto, že občas působí až nepřístupně a odtažitě.

Vzdělaná a z vážené rodiny

Její rodiče, Bruce a Rosalind Shandovi, byli bohatí aristokraté. Otec byl majorem v britské armádě a dědicem baronství, matka pracovala v adopční agentuře a věnovala se charitativní práci. To po ní Camilla zdědila, je patronkou či prezidentkou více než 90 dobročinných organizací. Rodina trávila většinu času na venkovském statku ve východním Sussexu. Její sestra Annabel Elliot je interiérovou designérkou a královskému páru zařídila jejich příbytek Restormel Manor v Cornwallu. Bratr Mark, který po nešťastném pádu na hlavu náhle zemřel v roce 2014, byl autorem cestopisů a ochráncem přírody.

Vystudovala Queen’s Gate School v South Kensington, školu Mon Fertile ve Švýcarsku a Institut University of London v Paříži. Vede on-line knižní klub The Reading Room, kde sdílí svá doporučení na knihy a nabízí diskuse s autory na instagramovém účtu klubu. Vlastní dva psí společníky rasy Jack Russell Terrier jménem Beth a Bluebell. Oba si vzala z útulku.  Fobie z létání jí už léta komplikuje život a brání cestovat. Kvůli ní dokonce neodletěla s králem Karlem III. na návštěvu Austrálie a jižního Pacifiku. Snaží se ji ale zvládat pomocí metody EFT (technika emoční svobody).Pevná láska

Před svou první svatbou v roce 1973 již byla přítelkyní prince Charlese, se kterým se seznámila v roce 1971. Zanedlouho poté byl Charles povolán na zahraniční misi ke královskému námořnictvu. V roce 1973 se Camilla provdala za Andrewa Parkera Bowlese, s nímž byla ve svazku do roku 1995. Když se Camille a jejímu muži Andrewovi narodilo první dítě jménem Tom, byl Charles požádán, aby se stal jeho kmotrem, a on to přijal. Tom je nyní autorem kuchařek a kritikem restaurací, zatímco druhorozená dcera Laura pracuje jako kurátorka umění. 

S Charlesem je to s Camillou k sobě táhlo především díky společným zájmů jako je například jízda na koni či lov. Rozuměli si ale vlastně ve všem. Camilla Parker Bowles se tak stala jeho dlouholetou milenkou a nedobrovolně celoživotní sokyní princezny Diany.

Camilla a Charles udržovali svůj vztah i během svých ne právě šťastných manželství. Po rozvodech a hlavně po smrti Charlesovy první ženy princezny Diany (31. srpna 1997) už jej ale přestali tajit. Ale až 10. února 2005 bylo oznámeno, že spolu uzavřou sňatek 8. dubna na hradě Windsor. Svatba se nakonec konala o den později, a to z důvodu úmrtí papeže Jana Pavla II., jehož pohřbu se Charles účastnil místo královny Alžběty II. Ta se pak neobjevila ani na jejich svatbě. Po sňatku s následníkem trůnu se Camilla sice stala princeznou z Walesu, ovšem z úcty k princezně Dianě titul nepřijala a rozhodla se veřejně používat titul vévodkyně z Cornwallu.

Přijetí do královské rodiny

Pro Charlese byla Camilla vždy ženou jeho života, jedinou skutečnou láskou, důvěrnicí i milenkou. Proslýchá se, že každý svůj životní krok s ní vždy konzultoval, ale že si také umí dupnout a prosadit si svou. Přesto pozorovatelé královské rodiny taktně upozorňují, že bez jejího souhlasu se jen těžko Charles rozhoduje a je jediná, na jejímž názoru mu záleží. Královna Alžběta II. při příležitosti platinového výročí svého panování v únoru 2022 oznámila, že v případě, že se princ Charles stane králem, získá Camilla titul královny manželky místo do té doby zvažovaného titulu „princezna manželka“. Tímto de facto přijala svoji snachu do královské rodiny a uznala její postavení. To bylo nyní završeno, když byla 6. května po boku krále Karla III. oficiálně korunovaná jako královna choť. 

zdroj: Wikipedie.com, Dailymail.co.uk, www.biography.com, www.bbc.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář