Lady Diana: Od tragické nehody uběhlo již 25 let. A teorie, co se tenkrát stalo, neutichají

foto: Bontonfilm

Celý svět si 31. srpna připomíná den, kdy v roce 1997 zemřela Lady Diana. Osudnou se jí a jejímu příteli, egyptskému podnikateli Dodimu al-Fayedovi, stala autonehoda v Paříži. Dodnes to někteří považují za plánovanou vraždu.

Byla miláčkem nejen anglické veřejnosti a výročí jejího úmrtí si tak dodnes připomíná celý svět. Její nečekaná smrt během autonehody v roce 1997 je stále zahalená různými spekulacemi či tajemstvími. V novém detektivním seriálu Vyšetřování Diany: Smrt v Paříži (Diana Investigation: Death in Paris) se nyní objevil nechvalně proslulý „Mishconův vzkaz“ hovořící o predikci Dianiny smrti. Mishcon tento dopis předal důstojníkům Metropolitní policie už v roce 1997. Ti ho uzavřeli do sejfu a k francouzským vyšetřovatelům se dostal až o šest let později.

Deník The Independent jako první informoval, že se jedná o záznam setkání princezny s Mishconem a její tehdejší osobní sekretářkou. Diana se jim měla svěřit s tím, že jí někdo chce do dubna 1996 zabít. Její zdroj ji měl dokonce informovat, že měla být údajně usmrcena v autě. Portál Daily Mail pak uvedl, že o tomto dopise se měla rodina Diany dozvědět deset let po její smrti.

Pravda nebo fikce

Bývalý komisař Met Lord Stevens v roce 2006 uzavřel Dianinu smrt jako tragickou nehodu. O dva roky později bylo zjištěno, že šlo o hrubou nedbalost řidiče Henri Paula, který usedl za volant s několika promilemi alkoholu v krvi a během jízdy, kdy se snažil ujet paparazzi, nezvládl řízení a narazil do sloupu. Autonehodu nepřežili nejen řidič a princezna Diana, ale i její partner Dodi Al-Fayed. Přežil pouze čtvrtý člověk v autě, Dianin britský bodyguard Trevor Rees-Jones. Právě připravovaný seriál Vyšetřování Diany: Smrt v Paříži (Diana Investigation: Death in Paris), za kterým stojí koprodukce Channelu 4 a Discovery Plus se věnuje policejnímu vyšetřování po Dianině smrti a konspiračním teoriím, které přebily fakta.

Otec Dodiho Al-Fayeda, zámožný britský podnikatel s arabskými předky Mohamed Al-Fayed, přišel s teorií, že si královská rodina najala britskou tajnou službu, aby oba milence zlikvidovali. Fayedovu tezi podpořil i fakt, že princezna z Walesu měla být v době havárie s Dodim údajně těhotná. To však nakonec nemohlo potvrdit ani gynekologické vyšetření, jelikož její tělo bylo hned balzamováno. S další teorií o vraždě přišli dva svědkové nehody, manželé Jack a Robin Firestoneovi. Ti se ocitli krátce po havárii na místě neštěstí a zahlédli pár minut před havárií dva podivné tmavé automobily, které měly mít co dočinění s havárií.

Lady Diana

Narodila se 1. července 1961 v Sandringhamu ve Velké Británii jako Diana Frances Spencer. Ve svých dvaceti letech se provdala za prince z Walesu. S následníkem britského trůnu počala dva syny. V srpnu 1996 se rozvedli. Od zasnoubení s princem Charlesem v roce 1981 až do své smrtelné automobilové havárie byla Diana jednou z nejznámějších žen po celém světě. Bojovala proti nášlapným minám, navštívila Bosnu a Angolu a také pokračovala ve své práci v organizaci na pomoc lidem postiženým AIDS a v charitách pro děti.

Zajímavostí pro český národ může být i to, že v roce 1991, kdy manželství Diany a Charlse již nefungovalo, společně na pozvání Václava Havla přiletěli na oficiální návštěvu Prahy a Bratislavy. Tato návštěva byla jejich první a také poslední. Společně absolvovali několik oficiálních ceremonií a navštívili i několik historickým míst v samém srdci Starého Města. Stali se poslední státní návštěvou, která kdy přespala na Pražském hradě.

zdroj: Daily Mail, Euronews.co.uk

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související