Královna Alžběta II. na Česko nikdy nezapomněla

foto: Wikimedia Commons

Přestože si celý svět myslel, že tu královna Alžběta II. bude navždy, 8. září 2022 se zapíše do historie jako den, kdy odešla královna srdcí. Ztělesňovala laskavost a stala se nejdéle panujícím monarchou v celé historii. Na svou jedinou návštěvou v Česku prý nikdy nezapomněla.

27. března 1996 přistálo na letiště letadlo, ze kterého na půdu Česka vstoupila poprvé a naposled britská královna Alžběta II. s princem Filipem. O historickou návštěvu usiloval první český prezident Václav Havel. Tento akt se stal významnou událostí v pomoci Česku ke vstupu do EU a NATO.

Bylo to jen sedm let po pádu železné opony. „Tato návštěva je vyznamenáním celého českého národa,“ prohlásil tehdy Václav Havel, který měl tu čest se s královnou setkat už předtím. Byl na audienci v Buckinghamském paláci a společně byli i na palubě královské jachty Britannia, která dnes slouží v Edinburghu jako muzeum. Panovnice při návštěvě naší země neopomněla upozornit na důležitou roli československého zahraničního odboje v porážce nacistického Německa. „Čeští vojáci a piloti tehdy hráli význačnou roli. Nejen při bitvě o Británii,“ pronesla. Po návštěvě Prahy pak zatoužila navštívit i Brno.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu uvedl, že ztělesňovala kontinuitu a jednotu britského národa přes 70 let. Joe Bidenn, americký prezident zase poznamenal, že byla víc než panovnice, definovala celou jednu éru. Podle mnohých se svět hodně změní, a to na dobu za života a po smrti anglické panovnice. Francii prý za svůj život navštívila čtrnáctkrát a byla pro ni jednou z nejmilovanějších zemí.

Čtvrt století poté Evropskou unii Británie opustila. Královna Alžběta II. se stala nejdéle vládnoucí královnou, letos 21. dubna 1926 oslavila 96. narozeniny. Novým panovníkem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se dnem 8. září stal její nejstarší syn princ Charles. Následníkem trůnu se nyní stal Charlesův syn William, nově získal titul vévoda z Cornwallu.

Ve svém prvním prohlášení uvedl, že odešla vážená panovnice a milovaná matka. „V období smutku a přeměn bude mě i moji rodinu utěšovat vědomí toho, jakému respektu a široké oblibě se královna těšila,“ napsal na sociální síť královské rodiny.

Narodila se jako Elisabeth Alexandra Mary Mountbattenová-Windsorová. Po abdikaci jejího strýce Edwarda VIII. se její otec v prosinci 1936 stal králem a vládl jako Jiří VI. Po smrti otce pak usedla Alžběta na britský trůn v únoru 1952 jako šestá žena v historii. Oficiální korunovace na královnu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a ostatních držav a území proběhla 2. června 1953 ve Westminsterském opatství. Bylo jí tehdy 27 let.

Lid ji miloval i pro její humor. Jak umí překvapit a rozesmát, to naposledy ukázala velmi stylově. Sedmdesáté výročí na trůnu sice britská panovnice Alžběta II. ze zdravotních důvodů oslavit nemohla, na své poddané nezapomněla. Natočila skeč, ve kterém si dává čaj s populárním anglickým medvídkem Paddingtonem. Vzájemně se vyznávají z lásky k sendvičům s marmeládou. Naživo se pak ukázala na balkoně Buckinghanského paláce v závěru čtyřdenních oslav.

zdroj: Česká televize, Buckingham Palace

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář