Královna se prý do Londýna již nikdy nevrátí

foto: Wikimedia Commons

Její Veličenstvo britská královna Alžběta byla naposledy spatřena na veřejnosti 21. července, když vystupovala z letadla na letišti v Aberdeenu. Od té doby se drží v ústraní a spekulace o jejím zdravotním stavu nabírají na obrátkách.

V dubnu, když královna slavila své 96. narozeniny, se o její zdraví zajímal celý svět. Lékaři se netajili tím, že jí doporučili odpočinek, ale jinak se zdála čilá a přiměřeně věku v dobré kondici. „Když jsem byl u ní, byla báječná. Bylo tak hezké ji vidět. Je ve skvělé formě. Vždycky, když jsem s ní, obdivuji její smysl pro humor. A jen se ujišťuji, že je o ní dobře postaráno a má kolem sebe ty správné lidi, vyjádřil se tehdy podle webu CNN princ Harry, který ji měl možnost navštívit. Nyní je ale podle expertů na královskou rodinu situace odlišná. Královna na tom podle mnoha náznaků není úplně dobře.

Prázdniny ve Skotsku

Jako každé léto tráví královna prázdniny na svém panství Balmoral ve Skotsku. Jedná se o velký zámek s přilehlými pozemky nacházející se v oblasti Aberdeenshire, známý také pod názvem Royal Deeside. Jako své domovské sídlo jej vybudoval sir William Drummond již v roce 1390. A od roku 1822, kdy zde proběhla korunovace krále Jiřího IV. se toto panství stalo součástí korunovačních slavností. Do majetku královské rodiny sídlo připadlo, když ho zakoupil manžel královny Viktorie princ Albert. Od té doby slouží jako letní byt britské královské rodiny. A současná královna Alžběta si místo i se svým manželem vévodou z Edinburghu velmi oblíbila.

Vrátí se ještě?

Koncem léta bývalo zvykem, že se vždy vracela do Londýna, což se letos zřejmě nestane. Nejenže už poprvé za 70. let své vlády zmeškala oblíbené skotské hry Highland Games, ale je rozhodnutá jmenovat ve Skotsku i nového premiéra. Což se také ještě nikdy nestalo. Jak uvedl Daily Star: „V otázce, že by tak měla učinit v Londýně, byla neoblomná. Záleží jí na tom, aby „vládní záležitosti“ pokračovaly co nejrychleji a nejplynuleji. A jak potvrdil královský životopisec Robert Hardman: „Ani přesídlení do Windsoru nepřicházelo v úvahu.“ Což vede britskou veřejnost ke spekulacím, zda se královna do Londýna ještě vůbec někdy vrátí. A většina se přiklání k myšlence, že ne.

„Samozřejmě, že má pravdu, že bude lepší zůstat v Balmoralu a přijmout nového premiéra tam. Nyní však existují skutečné obavy, že se do Windsoru nebo Londýna už nikdy nevrátí“, napsal například na Twitteru moderátor GB News Dan Wootton. A expertka na královskou rodinu Daniela Elser s ním souhlasí: „Zatímco podobná myšlenka by byla ještě nedávno nemyslitelná, královniny přetrvávající problémy s mobilitou nyní znamenají, že tuto variantu nelze odmítnout.“Proč k babičce nepustí Harryho?

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu v těchto dnech opět navštíví Spojené království. V Manchesteru se zúčastní summitu One Young World, kde Meghan má pronést hlavní projev. Podle portálu Mirror další den manželé zamíří do Německa. Ve čtvrtek pronese Harry projev v Londýně při udělování cen WellChild Awards. Nabízí se samozřejmě otázka, zda se při této návštěvě setkají s někým s rodiny, zdá se ale, že v plánu to nemají. Rozhodně se prý nesejdou s královnou Alžbětou II. Jak uvedl časopis Telegraph zejména proto, že si už zřejmě nestihnou zařídit nezbytná bezpečnostní opatření, která jejich návštěva u královny vyžaduje. Zda je ale zatím i zhoršený zdravotní stav britské panovnice není úplně jasné. Na druhou stranu, kdyby tomu tak opravdu bylo, Harry by si jistě čas na to, aby si vše zařídil a babičku navštívil, našel.

Zdroj: www.ohmymag.com, www.mirror.co.uk, www.telegraph.co.uk, www.dailystar.co.uk

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář