Milan Peroutka: Na dovolenou s mámou jezdím rád

foto: poskytnuto Milanem Peroutkou

Frontman kapely Perutě, herec i moderátor Milan Peroutka má celkem nabité léto, ale našel si čas i na dovolenou. Nedávno vyrazil společně s maminkou Ivou na týdenní okružní plavbu, která je oba nadchla. Proč miluje film Titanic a co ho na lodi větší než panelák nejvíc překvapilo?

Na dovolenou jste vyrazil i s maminkou, to děláte často?
Docela jo, my spolu jezdíme moc rádi. Sice bydlíme v jednom domě, ale díky tomu, že jsem hodně pryč, ať už kvůli hraní v kapele nebo divadlu a dalším akcím, se zase tak často nevidíme. Takže si tenhle společný čas moc užíváme.

Loď Costa Venezia, na které jste nedávno strávili celý týden je obrovská. Na délku měří víc než tři fotbalová hřiště… Neměl jste z plavby na takovém kolosu obavy?
Já byl totálně nadšený. A v úžasu, co všechno se na tenhle plující hotel vejde. Já totiž lodě miluju. Už od třetí třídy, kdy do kin připlul Titanic. Mám i zhlednuté snad všechny dokumenty, které o něm byly natočené, a film jsem viděl asi milionkrát. Ten příběh je fascinující. Táta mi dokonce kdysi sehnal z videopůjčovny karton s Jackem a Rose a já je pak měl ještě dlouho v pokoji.

Foto: Jaroslav Fikota (4), Albatros Media (5), poskytnuto Milanem Peroutkou (3)

A co vás na okružní plavbě nadchlo ze všeho nejvíc?
Tak kromě toho, že něco tak obrovského může vůbec plout, asi to, že je tu i divadlo. To jsem vážně nečekal. Je docela velké, za takový sál by se nemusela stydět ani leckterá divadla v Praze. Viděl jsem tu jedno představení a bylo to moc hezké. Super je i to, že díky takové plavbě navštívíte během pár dnů spoustu krásných míst. Vyplouvali jsme z Istanbulu, pak pokračovali do Izmiru, Bodrumu, jeden den strávili na menší lodi, která nás vozila po krásných romantických zátokách… A pak samozřejmě Atény. Tam jsme byli dva dny a moc si to užili. A taky mě nadchlo, že člověku stačí jedna kartička a může jíst a pít, co hrdlo ráčí, a nemusí se o nic starat.

Vy do velkých hotelových resortů moc často nejezdíte?
Právě že vůbec. V podstatě jsem tam byl jen jednou, když jsme v Egyptě natáčeli klip. Ale to byla pandemie a hotel byl prakticky prázdný, takže to bylo takové zvláštní.

Tipuju, že nejste ani moc válecí plážový typ
Toho jsem si užil dost, když jsem byl v rámci programu Erasmus tři a půl měsíce ve Španělsku. Tam jsem měl ležení na pláži i sluníčka tolik, že už jsem se pak před ním i schovával. I proto mi ručník, pláž a moře k dovolené nestačí, raději mám ty aktivní, poznávací či zážitkové. Nebo to rád spojím s prací jako třeba při zmíněném natáčení videoklipu.

Ten jste natáčel se svou kapelou Perutě, vedle toho ale také hrajete divadlo, zpíváte v muzikálech, moderujete… Která z těch činností je vaše srdcovka?
Kapela, jednoznačně. Tam totiž můžu všechny ty své profese spojit. Ale pokud se ptáte, co mi dává největší smysl, tak to je tvorba. To je to, co tu po nás jednou zůstane a také důvod, proč vůbec jsem kapelu založil. Múza sice nelíbá vždycky stejně intenzivně, ale například poslední song jsem měl hotový během půl hodinky, z toho jsem měl velkou radost. Dávám teď dohromady nový repertoár a víc k tomu raději říkat nebudu, abych to nezakřiknul. 

Jste hodně aktivní na sociálních sítích, což sebou často nese i nutnost vyrovnat se s negativními reakcemi. Zvládáte je?
Asi mám velké štěstí, ale většinou se setkávám s neuvěřitelně hezkými reakcemi. Jasně, zažil jsem i propady, hlavně když jsem začal moderovat Snídani s Novou nebo při natáčení Ordinace v růžové zahradě. Tam úplně stačí, že vaše postava se nemá ráda s hlavní oblíbenou postavou, a už to jede. Člověk se s tím musí nějak vyrovnat, beru to tak, že to prostě k té profesi patří.

Pokud vím, tak ale nejste vystudovaný herec…
No, do světa to moc nekřičím, ale jsem vystudovaný inženýr ekonomie. Asi se tím živit nebudu, ale jsem rád, že jsem tu školu dodělal. Já chtěl na DAMU, jenže nevyšlo to a asi to tak mělo být. Když mě nevzali, odjel jsem do Německa na rok studovat. Tam jsem ale stejně chodil do karaoke barů a říkal si, že chci dělat hlavně písničky.

A na hraní vás nejvíc baví co?
Já jsem ten typ, co potřebuje zpětnou reakci, nabíjí mě, když se lidé smějí, reagují. Zkoušet bez diváků mě moc nebaví, potřebuju ten oční kontakt. Na zkouškách tak často říkám režisérovi, ať se nebojí, že před publikem to určitě dám líp.

Když se vrátíme k cestování, která země na vás zapůsobila nejvíc?
Spolupracuju s charitativní organizací Smiling Crocodile, která funguje i v rozvojových zemích, a s ní jsem byl v africkém Malawi, což byla asi má nejdelší cesta. Lidé tam většinou jezdí kvůli safari, já si tam ale užil spíš nemocnice. Šel jsem tam s bolavým uchem, ale bylo mi pak ještě hůř. Strčili mi tam nějakou zrezlou věc, řekli, že tam nic nevidí, a dali mi vitamin C a paralen… Třikrát jsem byl také v Indii. Tam jsem pochopil, že hledání nějaké životní spokojenosti opravdu není o věcech, tím si jen něco kompenzujeme. To neznamená, že by tam lidé byli pořád šťastní, mají samozřejmě spoustu problémů a starostí, ale člověk si prostě takovou cestou trochu jinak poskládá hodnoty. Což je možná ten hlavní důvod, proč mám cestování tak rád.


Milan Peroutka

Milan je český herec, moderátor a zpěvák. Je synem spisovatelky Ivany Peroutkové a bubeníka Milana Peroutky staršího. V roce 2012 stál u zrodu kapely Perutě, jejíž je frontmanem. Věnuje se i moderování. S mámou Ivanou ho spojuje nejen cestování, ale také knihy, kolem kterých Milan celý život vyrůstal. Životní příběhy jeho, sestry a bratra se dostaly i do maminčiných knih. Není proto divu, že se stal součástí propagace projektu série knih Má to háček, ve kterých jsou příběhy dětí s odlišností, jako je ADHD, cukrovka, střídavá péče, deprese…

Ivana Peroutková

Píše pro malé čtenáře, teenagery i dospělé. Její prvotinou byla kniha Na vahách života. Je autorkou mimořádně úspěšné série o holčičce Aničce. V roce 2018 odstartovala knihou Valentýnka a narozeniny další knižní sérii, tentokrát o nevšední holčičce Valentýnce. V roce 2018 získala za sérii o Aničce také Cenu Albatrosu za významný počin. Její posledními knihami jsou Dobrodružky a Anička a cirkus. V srpnu ji pak společně se Zdeňkem Svěrákem, Ivonou Krolupperovou, Ivou Březinovou, Lucií Hlavinkovou či Alenou Mornštejnovou vyjdou unikátní dětské příběhy Černobílé pohádky.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související