Jak vybrat první telefon pro dítě?

foto: Unsplash

Je na rodičích, aby rozhodli, v jakém věku začne jejich dítě používat chytrý telefon, ale dříve nebo později tento okamžik nastane. S tím přijde také možnost dítěti zavolat nebo sledovat jeho polohu prostřednictvím aplikace chytrého telefonu.

Výběr správného telefonu však může být oříšek. Proto vám přinášíme tipy, na co se zaměřit, aby byl telefon pro vaše dítě co nejvhodnější. A co stojí za zvážení?


Rádi a dlouho telefonujete? Podle nejnovější studie si tak zahráváte se svým zdravím


Velikost a ergonomie 

Vyberte smartphone, jehož velikost nebrání dítěti v pevném uchopení telefonu do jedné ruky a snadno se mu vejde do kapsy. Ideální také je, pokud při psaní dosáhne palcem jedné ruky na všechna písmena na klávesnici.

Značka telefonu, kterou znáte

Jednodušší cestou je pro své dítě vybrat model chytrého telefonu, který umíte ovládat. Tato dovednost se bude hodit nejen kvůli kontrole činnosti vašeho dítěte, ale také při pomoci s nastavením jeho nového zařízení. Pro lepší představu stojí za to si projít také hodnocení a recenze ostatních uživatelů.

Přiměřený rozpočet

To samozřejmě závisí na vaší finanční situaci, ale dobře si rozmyslete, zda vaše dítě potřebuje nejnovější model drahého chytrého telefonu. Rozbije se mu mnohem snáze než vám. Proto zkuste popřemýšlet o koupi repasovaného telefonu. Například iPhony seženete na Swappie až o 40 % levněji oproti novým modelům. Telefony prochází 52 stupňovým procesem renovace, můžete je bezplatně vrátit do 14 dnů bez udání důvodů a vztahuje se na ně roční záruka. Vhodný pro školáky je například iPhone 8 (cena okolo 4 tisíc korun), a to díky své odolnosti, menší velikosti ale také jednoduchému ovládání.

Bezpečnostní funkce

Operační systém iOS má rodičovskou kontrolu přímo v nastavení a bezpečnostní funkce. Obzvláště dobrou volbou je, pokud zbytek rodiny také používá telefony a zařízení Apple. Například funkce rodinného sdílení výrazně usnadňuje každodenní rodinný život, kdy můžete mimo jiné sdílet fotoalba, upomínky a vzájemně si určovat polohu.

Nezapomeňte na ochranné pouzdro a sklo

Ať už si vyberete jakýkoli model, zvolte jej spolu s pouzdrem a ochranným sklem. Pro některé starší a méně obvyklé modely telefonů nemusí být pouzdra k dispozici, proto si před nákupem ověřte dostupnost. 

Tip z redakce: Pokud vám tento průvodce ušetřil čas a pomohl vám najít vhodný telefon pro vaše dítě, věnujte ho tomu, že si s ním promluvíte o zásadách bezpečného chování na internetu. Jestliže chcete, aby děti používaly zařízení zodpovědně, je nejlepší, když jim někdo, komu důvěřují, vysvětlí jejich fungování. Hravou formou na konkrétních situacích dětem také ukažte nástrahy internetu. Pokud je společně zvládnete, bude pro vaše potomky nový telefon příležitostí, jak si rozšířit obzory a naučit se novým dovednostem.

zdroj: Swappie, Technologymagazine.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související