Vše, co musíte vědět, než se rozhodnete pro zvětšení prsou

foto: Unsplash

Zvětšení prsou neboli augmentace je poměrně náročný a drahý zákrok, takže pokud o něm uvažujete, je dobré znát všechna pro a proti.

Kolem plastických operací prsou panuje mnoho zažitých mýtů a polopravd, takže je určitě dobré si zjistit všechna dostupná fakta a odpovědi na důležité otázky.

Je možné jít na operaci prsou před těhotenstvím?

U žen, které v nejbližších letech plánují porod, je důležité zvětšení prsou pečlivě zvážit. „Těhotenství přináší značné změny objemu i tvaru prsů. To může ovlivnit výsledek plastické operace a žena by měla před operací zvážit, zda je toto riziko pro ni přijatelné. Na těhotenství a kojení nemá ale zvětšení prsu, při kterém se nezasahuje do prsní žlázy, žádný vliv, a ani plod není přítomností silikonových implantátů nijak ohrožen. V případě, že v nejbližších letech plánujete děti, je dobré počkat se zákrokem až po ukončení kojení,” říká plastický chirurg MUDr. Jakub Miletín.

Jak ovlivní implantáty vyšetření na mamografu?

Přítomnost prsních implantátů nijak neovlivňuje provedení ani hodnocení mamografického vyšetření. „Občas se setkáváme s obavami, že stlačení prsu deskami mamografu může implantát poškodit. Silikonové implantáty jsou ale velmi odolné a vydrží mnohonásobně vyšší tlak, než vyvinou desky mamografu. Ani hodnocení obrazu nic neovlivňuje. Implantát je totiž za mléčnou žlázou nebo za velkým prsním svalem a strukturu žlázy nezakrývá. Není nutné se obávat, že by augmentace prsů znamenala obtíže s budoucím vyšetřením,“ vysvětluje MUDr. Zdeněk Pros, plastický chirurg.



Je vhodné jít před operací na kontrolu?

Ano. Před samotným operačním zásahem by si žena měla zajít na preventivní mamologickou prohlídku prsou, jejíž součástí je i sonografie. Ta kromě jiných změn v tkáni odhalí přítomnost karcinomu či vyšší riziko jeho vzniku. Primárním cílem preventivního předoperačního vyšetření je odhalit všechny nemocné pacientky. A přestože výsledek mamologického vyšetření není pro zvětšení či modelaci prsou povinné předložit, měli by o něj usilovat nejen lékaři, ale především ženy samy. „Plastický chirurg musí mít jistotu, že dává implantát do zdravého prsu a provádí mamaplastiku (modelaci) zdravého prsu,“ upřesňuje důvody plastický chirurg MUDr. Roman Kufa.

Jak dlouho implantáty vydrží?

Prsní implantáty, které by vydržely věčně nemají lékaři k dispozici. I když se pracuje s nejkvalitnějšími materiály na trhu, musíme počítat v prostředí lidského těla s jejich určitou degradací. Ovšem každé tělo je jiné, a proto implantáty vydrží jinak dlouho. Nutnost výměny se neodvíjí od stáří implantátu, ale od jeho stavu. „Pokud je implantát v pořádku, což se dá jednoduše zjistit ultrazvukovým vyšetřením, pacientka je spokojená s tvarem prsů a nepociťuje žádné obtíže, implantáty mohou zůstat v prsech i mnohem déle, než deset let,“ říká dále Pros.

Podle studií je průměrná doba trvanlivosti silikonových implantátů 16 let, ale vzhledem k pokroku v technologii výroby implantátů, lze dnes očekávat i delší životnost.

Jak náročná je rekonvalescence po zákroku?

Mnoho žen se obává velké bolesti po zákroku. Ta se objevuje bezprostředně po operaci a dá se poměrně účinně tlumit léky. Za několik dní po operaci již prsa při běžné zátěži nebolí, ale i tak je nutné dodržovat režimová opatření. Běžné činnosti jsou možné asi za týden až deset dní po operaci, větší zátěž a sport za šest až osm týdnů. Dále je nutné nosit pooperační kompresní prádlo přes den i na spaní a spát na zádech. Za tři měsíce od operace už je výsledek operace ustálený, a kromě péče o jizvy, nejsou nutná žádná další opatření.

Bude výsledek působit přirozeně?

Ohledně výsledného vzhledu zvětšených prsou a použitých prsních implantátů je vždy důležité přání pacientky a zároveň výběr vhodné velikosti, která je úměrná postavě. Úkolem lékaře při konzultaci je zjistit, zda si přeje pacientka spíše přirozený výsledek nebo výraznější a plnější dekolt a podle toho zvolit anatomický nebo kulatý implantát. „Používáme mnoho velikostí, takže škála pro výběr je opravdu veliká,“ uzavírá Pros.

Zdroj: www.healthline.com, www.allure.com, Perfect Clinic

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související