Září je ideální čas na výlety pod širým nebem. Není horko a člověk se může celý den brouzdat městem a poznat ho jinak, než je obvyklé.
Moje děti si už dávno přály navštívit Berlín. A od čeho tu je máma než od plnění snů… Tak jsme se rozhodli tohle město objevit. Trochu netradičně a po svém.
Vzhledem k tomu, že můj syn je vášnivý mladý výtvarník, měli jsme celkem jasno, co chceme vidět. Já jsem do toho vložila trochu nedávné historie, a tak naše první zastávka byla Checkpoint Charlie – slavný hraniční přechod v centru, se zbytky berlínské zdi. Děti mi vůbec nechtěly věřit, že vyrostla takovou rychlostí a rozpůlila celý Berlín. Její celková délka činila 165 km a kdo se pokusil o útěk, většinou nepřežil… Chápu, že z pohledu dnešních náctiletých je to něco jen těžko představitelného. Venkovní výstava černobílých fotek o původní podobě zdi je ale dost působivá.
Zed’ nás provázela celým naším výletem
Poledne jsme strávili na té straně města, kde ještě stojí celý delší kus bývalé zdi a protíná park. Právě tady se konal výtvarný workshop – graffiti, který jsem synovi objednala předem. Vůbec jsem netušila, že se odehrává zrovna na berlínské zdi. Mladý street artista, který ho vedl, byl nesmírně milý. Pro své účastníky měl vše perfektně připraveno. Kryštof byl naprosto nadšený. Asi po hodině, kdy jsme s dcerou trpělivě seděly na lavičce a sledovaly skupinku zapálených výtvarníků, jsme se rozhodly ji opustit a jít si užít trošku holčičího světa.
Brouzdaly jsme parkem a přilehlým okolím, až jsme narazily na úžasnou bio kavárnu. Výborné kafíčko s dortem a pozorování okolí nám zpříjemnilo čekání. Vracely jsme se zvědavé, co už bude hotové. A právě v čas. Workshop se blížil ke konci a každý měl už své dílo na zdi skoro dokončené. Po dostatečném obdivování jsme vyrazili dál.
Naší poslední zastávkou byla East Side Gallery.
Je to víc než kilometr dlouhý úsek na břehu řeky Sprévy, kde skoro 150 umělců z různých koutů světa pomalovalo zedˇ náměty z její historie. Jako memento, na které by svět neměl zapomenout. Měkké, podvečerní slunce nám dojmy z prohlídky ještě umocnilo. Některou symboliku jsem ale musela dětem vysvětlovat. Zkrátka neví, kdo byl Brežněv a neznají trabant.
Ale i tak si to moc užily a já často poslouchám: “Mami, kdy zase pojedeme do Berlína?”
O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.
V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.
Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.