Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Loreto

Poutní místo s nádherným výhledem.
foto: Region Marche

Pokud zavítáte na východní pobřeží italské kozačky a vaše cesta povede podél Jadranského moře, nemělo by vám uniknout městečko Loreto.

Toto poutní místo leží na svatém kopečku v regionu Marche. Říká se, že je po Římě druhé nejvýznamnější. To jsme samozřejmě nevěděli. Na cestě po dálnici se nám Loreto zalíbilo svojí polohou a architekturou. A nápad na výlet byl na světě. Máme moc rádi tyhle neplánované odbočky, při kterých toho vždy tolik objevíme.

foto: Petra Špindlerová

Moře na dohled

Auto jsme nechali zhruba v polovině kopce a dál šli pěšky. Z města je nádherný výhled, a to i na moře. Klikatými, úzkými uličkami jsme se propletli až do středu, kde se před námi otevřelo rozlehlé náměstí Piazza della Madonna. K mému úžasu bylo skoro prázdné. Dost mě to překvapilo, protože v průvodci psali, že ročně městečko navštíví až 3 milióny turistů.

Náměstí vévodí bazilika a v ní je ukryta takzvaná “Svatá chýše” – Santa casa. Má se jednat o dům Panny Marie. Ten sem měl být podle pověsti převezen z Nazaretu.

Je to vlastně malá budova uvnitř velké. Pískovcová stavba tvaru kvádru má až padesáti centimetrovou šířku zdí a dosahuje výšky zhruba tří metrů. Je průchozí a volně přístupná. Zajímavý úkaz, který jsem ještě nikdy předtím neviděla.

Po prohlídce jsme si dali v místní kavárně kafíčko, zmrzlinu a sledovali tiché jeptišky v bílých hábitech, které byly jedny z mála pohybujících se po náměstí.

foto: Region Marche

Vedle baziliky stojí ústav pro postižené. O ně se starají právě tyto řádové sestry. Ovšem v době letních prázdnin sem přijíždí skupinky mladých skautů a berou je na výlety a vycházky. To jsem se dozvěděla od jednoho mladého italského skautíka, co se dal se mnou do řeči.

Návštěvu Lorety jsme zakončili na fantastické vyhlídce. Sedli jsme si na lavičku a mlčky se kochali pohledem na moře. Posledních pár okamžiků, kdy naše oči spočinuly na tyrkysově modré hladině. Tak zase příští rok, milé moře……


O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související