Názor neurologa: Nemoc Bruce Willise se bude zřejmě rychle zhoršovat. Mění osobnost a léčba na ni není

foto: Netflix

Zpráva, že slavný herec a velký sympaťák Bruce Willis trpí zákeřnou nemocí zvanou afázie, tedy vážným degenerativním onemocněním mozku, se do světa rozletěla už před rokem. Všechny fanoušky zdrtila, ale mnohem víc zasáhla jeho rodinu. Ta se od té doby o něj velmi obětavě stará, ale lehké to nemají. Zejména po nedávno zveřejněném upřesnění jeho diagnózy, která zní frontotemporální demence.

O tom, že herec na tom není vůbec dobře, ví už asi celý svět. O tom, jak těžké to mají jeho nejbližší, víme ale velmi málo. Loni v létě jeho žena Emma Heming Willis malinko odkryla soukromí jejich rodiny i to, jak těžké to teď mají. Při příležitosti amerického Národního dne povědomí o zármutku se na sociálních sítích svěřila: „Toto léto bylo o sebeobjevování – hledání nových koníčků, vystupování z mé komfortní zóny a snaze zůstat aktivní. Můj zármutek může být paralyzující, ale učím se, jak s ním žít.“ Zdůraznila, že o zármutku, se mnohé naučila od své 31leté nevlastní dcery Scout, kterou má herec se svou bývalou ženou Demi Moore. „Jak mi řekla moje nevlastní dcera, zármutek je nejhlubší a nejčistší formou lásky. Doufám, že v tom i vy najdete nějakou útěchu,“ uzavřela bolavé téma.

Všichni doufali v zázrak, ale je bohužel ještě hůř

Ačkoli je afázie velmi zákeřné onemocnění, při kterém dochází – podle toho, jaká část mozku byla poškozena – od lehkých poruch vybavování si slov až po úplnou ztrátu řeči a celkového porozumění a je léčitelná jen velmi komplikovaně s nejistými výsledky, letos hercova rodina oznámila, že situace je ještě horší. Herec totiž trpí frontotemporální demencí.

„Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k významným poruchám chování, změnám osobnosti a poškození některých funkcí, jako je plánování, abstraktní myšlení, flexibilita nebo sebekontrola. Lidé se tak postupem času začnou chovat úplně jinak než dříve – může se objevovat agresivita nebo naopak nereagují na podněty. Často také dochází k poruchám řeči, ať už v obsahu sdělení, tak v plynulosti. Pro rodinu je to velmi náročné, protože mají najednou doma úplně jiného člověka než dřív,“ vysvětluje neuroložka MUDr. Gabriela Brejchová.

„Bohužel, výhled takového onemocnění není příliš dobrý, rozvoj bývá rychlý. Nemoc člověka postupně odřízne od běžného života, pacient přestane poznávat i své nejbližší a nakonec nastává rozpad osobnosti. Nemocný se stává závislý na péči ostatních. Léčba je spíše symptomatická, vlastní léčba onemocnění zatím není dostupná a je předmětem zkoumání,“ doplňuje MUDr. Brejchová.

Nechte nás na pokoji

Je jasné, že zájem veřejnosti o hercovo zdraví je velký. Ale jak ukázal nedávný incident, při kterém se jeden z bulvárních novinářů pokoušel herce oslovit na veřejnosti, meze slušnosti mnohých chybí. Bruce se po velmi dlouhé době objevil na veřejnosti, aby se setkal s přáteli v kavárně. A ihned k němu přišel fotograf a snažil se jej kontaktovat. Na to vzápětí reagovala jeho žena veřejným prohlášením na Instagramu. „Když se staráte o někoho, kdo trpí demencí, víte, jak těžké a stresující je dostat ho do vnějšího světa a navigovat ho,“ uvedla s tím, že osvěta ohledně této nemoci je opravdu nutná.

Tohle je určené fotografům, kteří se snaží získat exkluzivní snímky mého manžela na veřejnosti: Prostě si držte odstup. Vím, že je to vaše práce, ale prostě si držte odstup,“ řekla. A požádala veřejnost, aby na jejího manžela nepokřikovali, neptali se ho, jak se má, a podobně. „Dejte mu prostor. Umožněte naší rodině nebo komukoli, kdo je s ním ten den, aby ho mohl bezpečně dopravit z bodu A do bodu B,“ dodala.

Bruce se oženil s Emmou v roce 2009 a narodily se jim dcery Mabel a Evelyn. V letech 1987 až 2000 žil s Demi Moore a mají spolu již dospělé dcery Rumer, Tallulah a Scout. Obě ženy jsou si při péči o Bruce nápomocné, ale valná část péče padá právě na jeho současnou ženu Emmu.

zdroj: Dailymail.co.uk, Radaronline.com, Nbcnews.com, People.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář