Do kin míří dokument o vraždě novináře

foto: Bontonfilm

Film o případu, který nepřestává šokovat. Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen celým Slovenskem. Koncem března přichází do kin dokument, který objasní, proč a jak se to stalo.

Právě nyní, pět let po šokujícím zločinu, míří 23. března do kin dokument Kuciak: Vražda novináře, režiséra Matta Sarneckiho. Rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie ze zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace a také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny i s obhájcem hlavního obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera. Unikátní policejní záběry a materiály vrhají na celý případ nové světlo.

Příběh oligarchů, zkorumpovaných soudců, samolibých podnikatelů, prohnilé policie a bezskrupulózních politiků připomíná zápletku rafinovaného thrilleru.  Smutným faktem však zůstává, že takto krutá byla a je skutečnost sama. 

Film nejen o vraždě

Z informací je patrné, že nejde jen o vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, ale i následky této dramatické události, která na Slovensku vyvolala největší protesty od pádu komunismu. Ke zlomovým okamžikům patří chvíle, kdy ředitelka a zakladatelka investigace.cz Pavla Holcová, která s Jánem Kuciakem dlouhodobě spolupracovala například na odhalování vlivu italské mafie na Slovensku, získá od nejmenovaného zdroje utajenou vyšetřovací složku k danému případu. Ta zahrnuje zabavené počítače a zašifrovanou komunikaci údajného strůjce celé tragédie: podnikatele úzce spjatého s vládnoucí politickou stranou. Ve spolupráci s redakcemi slovenských médií vzniká tzv. „Kočnerova knižnica“. Novináři při pročítání zašifrovaných zpráv zjišťují, že země se zmocnili zkorumpovaní oligarchové, soudci, policisté a vládu tvoří mafie. Nastává čas zúčtování… 

Natáčení dokumentu pro mě byla jedna z nejtěžších ale zároveň i jedna z nejdůležitějších životních zkušeností. Procházet znovu a znovu poslední hodiny života Jána a Martiny, dívat se, jak se prokazují ty nejtemnější hypotézy, které jsme o fungování Slovenska a slovenské justice s Jánem měli, bylo velmi vyčerpávající,“ říká jedna z protagonistek filmu, novinářka Pavla Holcová. 

Podle režiséra je demokracie velmi citlivá a choulostivá záležitost a na Slovensku není samozřejmostí. „Příběh vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové ukazuje na prorezlý politický systém, který umožnil dát průchod brutalitě. Vraždy odhalily ztrouchnivění samého jádra institucí, jejichž úkolem je hlídat demokratické principy,“ uvedl dánský režisér Matt Sarnecki

zdroj: Bontonfilm.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář