Teplých a slunečných dnů přibývá a lidé začínají své tváře i těla vystavovat slunečním paprskům. Pokud si říkáte, že v našich zeměpisných šířkách není nutné se při pobytu na slunci nijak chránit, vyvedeme vás z omylu.
Pigmentové skvrny, více vrásek i riziko vzniku nádorů, to vše bohužel také patří k touze po opálení a krásně snědé pokožce. Vystavit se slunci je příjemné, ale ne vždy bezpečné. Jak správně svoji kůži připravit na dávku letního záření?
Pomáhají doplňky stravy pro lepší opálení?
S častým tvrzením, že dobrým způsobem, jak svou pleť připravit na opalování, je konzumace potravinových doplňků s beta-karotenem, dermatologové nesouhlasí. Spolehlivé důkazy o jejich efektu pro podporu opálení či ochranu před slunečním zářením totiž neexistují. „Jedinou účinnou ochranou jsou krémy či oleje s vyšším SPF faktorem, nepobývat na slunci přes poledne a zůstávat pokud možno ve stínu. Doplňky stravy s karotenoidy, z nichž je neznámější beta-karoten, nás nedokážou spolehlivě ochránit před UV zářením,“ říká dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic. „Při pravidelné konzumaci jen dlouhodobě zabarví kůži do mírně zlatavého nádechu, který je atraktivnější než světlá pleť,“ dodává zkušený lékař.
Když to ale otočíme, pokud po zvýšených dávkách betakarotenů, které můžete přijímat i ze stravy bohaté na karoteiny, vaše pleť zezlátne a vy ji pak díky tomu přestanete tolik vystavovat slunci, je to velké plus. Každé spálení kůže je totiž velké riziko, proto je nutné se opalovat s rozumem a mírou.
Co zvyšuje riziko rakovinu kůže
Pokud mluvíme o rozumném opalování, je nutné vyvarovat se začervenání, bolestivosti nebo svědění kůže po pobytu na slunci. To jsou jasné známky, že jste vystavili svou kůži prostředí, před kterým nebyla dostatečně chráněna vlastní pigmentací nebo opalovacím krémem s SPF faktorem. “ A každé spálení dlouhodobě zvyšuje riziko vzniku kožních nádorů,“ upozorňuje Jan Kučera. Proto se doporučuje postupovat opatrně a už na jaře se chránit SPF faktorem a nespálit se. I u lidí, kteří se opalují dobře, je nutné začít s pobytem na slunci pozvolna, dát čas kůži vytvořit si ochrannou pigmentaci.
Pigmentové skvrny u žen
Lentigo solaris neboli pigmentové skvrny trápí mnoho žen a není náhodou, že více se jejich objevuje ve vyšším věku. Jak tomu můžete zabránit? „Nejlepší prevencí je ochrana před sluncem. Pravidelná aplikace krému nebo make-upu s vysokým faktorem 50+, a to i ve městech a ideálně každý den,“ vysvětluje MUDr. Jan Kučera. „Lentigo solaris je pro řadu pacientů nepříjemnou kožní změnou, ale jedná se o čistě estetickou záležitost. Poukazuje na citlivou kůži, která už nasbírala za život určitě množství UV záření a reaguje změnou pigmentace. Je ale na místě pacienty s těmito projevy pečlivě dermatologicky vyšetřit a vyloučit zdravotně riziková znaménka,“ dodává zkušený dermatolog.
Jak odstranit pigmentové skvrny?
Lentigo solaris lze ošetřovat bělícími krémy, chemickým peelingem nebo frakčním laserem. Na konzultaci, která metoda pro vás bude nejvhodnější, se ideálně objednejte po létě. Lékaři jejich odstraňování doporučují na podzim a v zimě, kdy je slunečního záření nejméně. „Obecně jsou ale pigmentace v obličeji u žen často svízelným problémem a platí, že nejlepší je, se vzniku pigmentací bránit preventivní ochranou před sluncem. A pokud už pigmentové skvrny máte, je v létě dvojnásob nutná ochrana před sluncem krémy s vysokým SPF faktorem, tedy SPF50. “ doplňuje Jan Kučera.
Zdroj: www.healthline.com, www.independent.co.uk, perfectclinic.cz