S retinolem zacházejte v zimě opatrně, zejména pokud máte suchou a citlivou pleť

foto: Unsplash

Retinol je jednou z neúčinnějších látek, která se v kosmetickém průmyslu využívá. Málo se ale ví, že teď v zimě může napáchat více škody než užitku. Zejména u suché a citlivé pleti.

Většina žen je dobře seznámená s tím, že pokud se rozhodnou používat přípravky s retinolem, nesmí následně vystavovat svou pleť slunci, nebo musí použít ochranné krémy s vysokým UV filtrem. Podobné škody jako slunce ale může v kombinaci s retinolem napáchat i mráz.

Retinol na akné i na vrásky

Retinol je jednou z mála aktivních ingrediencí, které mají potenciál zásadním způsobem měnit a zlepšovat stav pleti. I proto jej dermatologové doporučují i k domácímu použití. Samozřejmě za předpokladu, že víte, kdy a jak retinol správně používat. Retinol patří do skupiny látek zvaných retinoidy, což jsou deriváty vitamínu A. Retinoidy se již dlouhá léta používají k léčbě různých forem akné, závažných ekzémů na rukou, které nereagují na léčbu kortikosteroidy, při lupence a dalších kožních obtížích. V takových případech je ale vždy musí předepsat lékař, protože jde často o silnější koncentrace, které nelze aplikovat bez doporučení a dohledu lékaře.

Jak funguje retinol?

Drobné molekuly retinolu dokáží proniknout pod epidermis (vnější vrstva kůže) až do dermis. V této střední vrstvě pokožky pomáhají neutralizovat volné radikály, čímž zvyšují produkci elastinu a kolagenu. Obličej pak působí mladistvějším dojmem. Zároveň retinol stahuje póry a působí i protizánětlivě, takže hojí drobnější formy akné. U těch závažnějších je ale vždy nutná konzultace s lékařem, protože tam může i uškodit. Stejně tak je nutné zvážit jeho použití i u pokožky s rozšířenými žilkami nebo růžovkou.



Na mráz i slunce pozor

Na vyhlazení a zjemnění vrásek ale rytino funguje skvěle. Působí jako jemný exfoliant, to znamená, že urychluje obnovu buněk. Tím zlepšuje tonus i barvu pleti. V tom je ale také jeho slabina, protože pleť je pak náchylnější k podráždění či spálení sluncem, protože rychleji ztrácí nejsvrchnější obrannou vrstvu. A to je přesně ten důvod, proč je nezbytné ji pak ve zvýšené míře chránit.

Zejména sušší a citlivější typy pleti jsou v zimě po použití přípravků s retinolem náchylnější k šupinatění, nepříjemnému pocitu napětí a začervenání.

Jak používat retinol v zimě

Řešením je nanášet krémy či séra s retinolem výhradně na noc a raději na něj pleť zvykat postupně. To znamená použít ho třeba jen dvakrát do týdne a pokud jej pleť snese, frekvenci zvyšovat. Při podráždění jej okamžitě vysaďte a zklidněte pleť masovým základem z lékárny nebo olejem, například jojobovým nebo arganovým.

Kdy retinol nepoužívat?

Retinol se výslovně nedoporučuje používat, pokud jste nedávno podstoupili některou z uvedených kosmetických procedur:

  • aplikace omlazujících látek jako je kyselina glykolová, salyciová a další AHA kyselin
  • chemický peeling, který pomáhá zbavit se vnější vrstvy pokožky pro lepší tón a texturu pleti
  • dermabraze či další laserové ošetření pleti
  • všechny druhy dermatologických výplní 

Zdroj: www.healthline.com, www.nytimes.com, www.health.com,

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související