Rádi a dlouho telefonujete? Podle nejnovější studie si tak zahráváte se svým zdravím

Foto: Unsplash

Časté a dlouhé telefonní hovory mohou vést k problémům se srdcem, tvrdí nedávno zveřejněná studie v časopise European Heart Journal vydávaném Evropskou kardiologickou společností (ESC). Už mluvení do mobilu trvající déle než 30 minut týdně je podle výzkumu spojené s 12 % zvýšením rizika vysokého krevního tlaku.

Téměř 1,3 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let má na světe problémy s vysokým krevním tlakem. Mobilní telefony vyzařují (nízkou úroveň) radiofrekvenční energii, která je po krátkodobém vystavení spojená se zvýšením krevního tlaku. A právě hypertenze je hlavním rizikovým faktorem srdečního infarktu a mozkové mrtvice, které patří k nejčastější příčině úmrtí nejen v ČR. Do britské studie, která vliv mobilního telefonu na hypertenzi zkoumala, bylo zahrnuto celkem 212 tisíc dospělých osob ve věku 37 až 73 let, u kterých nebyl předtím naměřen vysoký tlak. Studie probíhala 12 let. 

Podle studie tu riziko rozhodně je

„Výsledky ukázaly, že ti, kteří užívali mobilní telefon, měli o 7 % vyšší riziko vzniku hypertenze ve srovnání s těmi, kteří mobilní telefony nepoužívali. A u těch, kteří telefonovali nebo přijímali hovory více jak půl hodiny týdně, byla pravděpodobnost nově vzniklého vysokého krevního tlaku dokonce o 12 % vyšší než u těch, kteří telefonovali kratší dobu,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Podrobnější výsledky ukazují, že ve srovnání s účastníky, kteří strávili méně než 5 minut týdně telefonováním nebo přijímáním hovorů (z mobilního telefonu), byla týdenní doba používání 30-59 minut spojena osmiprocentním rizika hypertenze. Hovory trvající 1-3 hodiny pak s třináctiprocentním, 4-6 hodin šestnáctiprocentním a více než 6 hodin dokonce s dvacetiprocentním zvýšením rizika. Ukázalo se také, že pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku byla největší u osob s vysokým genetickým rizikem. A to až o 33 %.



Jak předcházející vysokému krevnímu tlaku?

„Samozřejmě by lidé neměli úplně přestat telefonovat, ale stejně jak u stravovacích návyků, je důležité si říkat: všeho s mírou.  Dobré je nehovořit déle než hodinu týdně a dodržovat celkovou prevenci proti vysokému krevnímu tlaku a cholesterolu. Jíst více ovoce, zeleniny, ryb a vlákniny. Udržovat si optimální tělesnou hmotnost, být fyzicky aktivní. Nemusí jít o žádné velké sportovní výkony, stačí chůze, a každý krok navíc se počítá. Doporučuji také nekouřit. A hlavně, a to je nejdůležitější, nechávat si pravidelně vyšetřovat hladiny celkového HDL a LDL cholesterolu i krevního tlaku. Pokud máte hladiny zvýšené, léčba musí být vždy komplexní a patří do rukou odborníka,“ doporučuje MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Zdroj: www.srdcevhlave.cz, www.newswise.com, academic.oup.com, www.eurekalert.org/, www.news-medical.net, www.escardio.org, www.dailymail.co.uk/health/article, www.everydayhealth.com, www.medicalnewstoday.com,

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související