Jak poznáte, že váš vztah má šanci? Důležitý je stejný smysl pro humor i pocit bezpečí

foto: Unsplash

Odlišit romantické zalíbení od skutečné lásky není zrovna snadné. Někdy nám příval hormonů úplně zatemní mozek a my se chováme zcela iracionálně. Jsou ale jistá znamení, že váš vztah je pevný a vydrží. Jak je poznáte?

Své první představy o tom, jak má vypadat ideální vztah, získáváme už v dětství, a to především díky pohádkám. Jsou plné romantických gest a příběhů s dobrým koncem. A moc hezky se poslouchají. Během dospívání svou naivitu ještě utužíme hltáním sladkobolných románů a filmů, ale realita nás dříve či později stejně doběhne. Proč nežijeme životy hrdinek z Pýchy a předsudku, Pretty Woman či Zápisníku jedné lásky je nasnadě, ale vykládejte to po lásce toužící romantické duši. Srdeční karamboly patří k životu a pochopit, že jsme skutečně potkali pana Božského, je někdy pořádná fuška. Jsou ale jasné známky, že by to tak opravdu mohlo být a čím dřív je poznáte a porozumíte jim, tím lépe pro vás. A čím víckrát řeknete u následujících bodů ano, tím pravděpodobněji vás opravdu potkala skutečná láska.

Cítíte se bezpečně

Pocit bezpečí je jedním se základních pilířů našich vztahů. A pokud potkáte osobu, s kterou se od první chvíle cítíte v klidu a vaše obavy a úzkosti se jako zázrakem rozplynou, je to jasná známka, že by vám spolu mohlo být dobře. Takový vztah má vždy šanci na úspěch.

Rozumíte si i beze slov

Stačí jeden pohled a hned uhodnete, jak se ten druhý cítí? Zvýšená empatie je také příznakem, že mezi vámi jde o víc než jen o krátký románek, který brzy vyšumí. Pokud je to vzájemné, máte velmi slušně potvrzeno, že z tohoto by opravdu mohlo něco být.

Jste k sobě upřímní

Otevřenost je dalším jasným signálem, že vaše spřízněná duše je opravdu blízko. Poznáte to podle toho, že se navzájem neostýcháte si sdělit i ta nejniternější tajemství. Nemáte obavu, že se vám druhý vysměje, nebo bude například bagatelizovat vaše obavy a strachy. Nepřemýšlet o tom, jak druhý zareaguje a bez uzardění se mu se vším svěřit, je tím nejvyšším důkazem, že mezi vás panuje skutečná intimita.

Podporujete se navzájem

Když někoho milujeme, přejeme si, aby byl šťastný. Záleží nám na něm, podporujeme ho a nasloucháme mu. Lepší důkazy zájmu nenajdete. A pokud chybí, je ve vztahu vždy něco špatně. Spolehnout se na to, že nám druhý pomůže, když to budeme nejvíc potřebovat, je nezbytné pro perspektivní partnerství.

Respektujete se

K vzájemné důvěře a respektu patří i to, že se nepodezíráme a nic špatného od toho druhého neočekáváme. Svou spřízněnou duši poznáte i podle toho, že ji ani nenapadne se vás vyptávat, kde a s kým jste byli. Respektuje, že máte své soukromí, do kterého vám nemusí za každou cenu vstupovat. To je ta nejvyšší míra vzájemné úcty.

Svěřujete se navzájem

Na druhou stranu člověku, který je vám nejblíže, nemáte problém říct cokoli. Víte, že vás neodsoudí, ale naopak pochopí, utěší či podpoří. Spřízněné duše dobře ví, že ten druhý není dokonalý, chápou jeho nedostatky a skutečnost, že je před sebou nemusíte skrývat, činí vztah hlubším a opravdovějším.

Máte stejný smysl pro humor

Smějete se stejným věcem? Body pro vás. Naprosto odlišný smysl pro humor vás vždy rozdělí – dříve, nebo později. Ale ve chvíli, kdy poznáte, že máte úsměv na rtech ve stejném okamžiku, víte, že jste si blízko. To propojení je až úplně hmatatelné a určitě ho cítíte.

Myslíte na sebe

Není třeba si každý den vypisovat desítky esemesek, nebo si stále volat. Ale poznámka: „Dneska jsem na tebe myslel,“ je vždy ukázkou spříznění. Důkazem, že nám na druhém záleží a máme o něj starost. Drobná potvrzení vzájemného propojení jsou vždy vítaným zpečetěním vašich citů.

Uznáváte podobné hodnoty

Nikdo z nás není stejný, každý máme trochu jiné cíle a ideály. Ale ten, s kým žijeme a milujeme ho, by měl s námi sdílet podobné představy o životě, penězích, dětech, bydlení, trávení volného času… V mnohém se můžeme jeden druhému přizpůsobit, ale přílišné kompromisy nebo slevování z vlastních ideálů vztahu neprospívá. Ten základ by měl být vždy podobný, aby vedl k vzájemné spokojenosti.

zdroj: www.starsinsider.com, psychologytoday.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související