Od kdy je Sex ve městě smutný? Od teď!

Recenze psaná velmi těžce...
foto: HBO

Asi to muselo přijít. Tvůrci jednoho z nejslavnějších seriálů Sex ve městě neodolali, a po šesti veleúspěšných sezonách a dvou už méně povedených filmech, se rozhodli natočit po 17 letech pokračování. Raději to ale neměli dělat.

Seriál Sex ve městě je naprostý fenomén. Vyrostli jsme na něm. (Ano, i mnozí muži). Milovali ho i nenáviděli, ale díval se prakticky každý. Mnohé hlášky zlidověly, a i ten největší televizní ignorant tuší, kdo je pan Božský, kde si Carrie nejraději kupuje boty a jaký drink má nejraději… Když v roce 1998 vlétl Sex ve městě na obrazovky, převálcoval konkurenci. Příběh čtyř třicátnic, které si ohledně mužů a sexu neberou servítky a hrdě přiznávají, že jejich postelemi prošly desítky mužů, a přesto nemohou najít toho pravého, se líbil. A hodně. Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker), Charlotte York (Kristin Davis), Miranda Hobbes (Cynthia Nixon) a Samantha Jones (Kim Cattrall) nám přirostly k srdci. A když v roce 2004 seriál skončil, mnohé fanynky to oplakaly. To ale netušily, že o sedmnáct let později budou brečet zase. Tentokrát ale vůbec ne dojetím.

Sex ve městě: And Just Like That… (A jak to bylo dál…) 

Když se před více jak rokem rozkřiklo, že se i navzdory pandemii, připravuje pokračování, zavládlo nadšení. Na sítě pronikly fotografie z natáčení a hned bylo o čem mluvit. Řešily se hlavně outfity, protože kostýmová návrhářka Patricia Field musela spolupráci na pokračování seriálu kvůli natáčení Emily in Paris odmítnout. A místo ní byly povolány kostýmové návrhářky Molly Rogers a Danny Santiago. Probíralo se, zda budou stejně dobré a zda Carriina pověst módní ikony neutrpí. Našly se i hlasy, a nebylo jich málo, že tohle už nebude ono.

Bez Samathy…

Že v seriálu už nebude hrát Kim Cattrall neboli Samantha, se vědělo. Mnohokrát se vyjádřila, že tahle kapitola je pro ni jednou provždy uzavřená. A svůj slib dodržela. Ale, že spolu s ní, odejde ze seriálu i veškerý humor, nadhled, břitkost a svěžest, pro které jsme ho tak obdivovali, to nemohl nikdo předpokládat. Ale stalo se. Po zhlédnutí dvou dílů (ze zbývajících 8 bude přibývat každý týden jeden) je jasné, že tohle je vážně průšvih. A hlavně promarněná šance na znovuvzkříšení fenoménu.

foto: HBO

Od kdy je Sex ve městě smutný a depresivní, psala mi kamarádka hned, jak viděla první díl. Měla naprostou pravdu. Vtip ani jeden. Trapné hlášky typu: šlápla jsem v synově pokoji na použitý kondom, se vážně nedají počítat. Co je ale snad ještě horší, že veškeré dialogy se odehrávají sice ve stylu původního seriálu, ale působí dojmem, že je přednáší amatérští herci na odpolední školní besídce. Jediné, co připomíná původní švih, jsou kulisy. Do kterých ovšem tvůrci obsadili staré, unavené a dokonce nahluchlé (Steve promiň) osoby… Carrie úplně ztratila šmrnc, Charlotte pořád jen brečí nebo vříská. A chování kdysi chytré sarkastické Mirandy, která se teď neustále ztrapňuje a omlouvá ve snaze zvládnout genderové a menšinové stereotypy, se už nedá pochopit vůbec. Malinko to zachraňují mužské postavy, ale vzhledem k tomu, jak skončí první díl, to vlastně ani žádná záchrana není.

To jako vážně?

Ano, všechny protagonistky pochopitelně zestárly, je jim kolem pětapadesáti, ale až na velmi nepovedené, přifouklé rty Charlotte, vypadají pořád dobře. A mívaly i nadhled a vtip… Tak proč se teď proboha chovají, jako kdyby jim někdo vymyl mozek? Po svižných břitkých poznámkách ani vidu, ani slechu. Opravdu si někdo myslí, že s přibývajícími vráskami ubývá zákonitě rozumu? Nové postavy jako „nebinární queer modrátor(ka)“ také moc nepomáhají. Působí to, jako by scénáristé žili na úplně jiné planetě. Nebo v jiném století.

Smutné, smutné, smutné…

Pohřeb jedné z hlavních postav, který nás čeká hned na úvod druhého dílu, je tu vlastně celkem na místě. Jde ale spíš o pohřeb jedné z legend televizní zábavy. Bohužel. Zbývá jen malá, nepatrná naděje, že další díly ještě naberou na kdysi samozřejmém drivu seriálu. Což by se podobalo zázraku. Ale i ty se někdy stávají…

Hodnocení redakce: 30 % (5 procent přidáno za původní kulisy a lokace).


Co oblékne Carrie v novém Sexu…?

foto: Airbnb

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související