Bylinkové čaje povzbudí, uspí i dodají sex-appeal! Jaké pít?

Vybírejte pečlivě
foto: Unsplash

Na bylinky si často vzpomeneme až ve chvíli, kdy je nám ouvej. Škoda. Ne nadarmo už naše prababičky tvrdily, že na každý neduh existuje bylinka.

Samozřejmě bylinky nejsou všemocné, přesto platí, že pravidelné popíjení bylinkových čajů má pro naše zdraví i duševní pohodu nezanedbatelný význam. Důležité ovšem také je, zda je umíte správně připravit a kdy a v jakém množství je popíjet. Samozřejmě u chronicky nemocných je vždy vhodné se nejprve poradit s lékařem.

Meduňka pro klidné spaní

Lidové léčitelství připisuje meduňce schopnost uklidnit pocuchané nervy, snížit hladinu stresu, zlepšit náladu a navodit pozitivní myšlení. Což vše dohromady vede k lepšímu a kvalitnějšímu spánku. Navíc má tahle voňavá bylinka i další prospěšné účinky: snižuje horečku i krevní tlak, účinně působí na zpomalení tepu a lze ji použít jako sedativum. Pomáhá rovněž při průjmech, nadýmání, bolestech žaludku, migrénách, závratích i menstruačních bolestech. Mast z meduňky hojí zhmožděniny a se doporučuje i při revmatismu.

JAK PŘIPRAVIT ČAJ MEDUŇKY?

Použít můžete čerstvé nebo sušené listy. Na jednu až dvě porce potřebujete lžíci meduňkových listů. Ty zalijte asi půl litrem vroucí vody a zakryjte. Tím zabráníte vyprchání vonných silic. Zhruba po 7-10 minutách přelijte přes sítko do šálků. Moc dobrý je meduňkový čaj s medem, který jeho účinky ještě zesiluje. Pijte ideálně navečer.

Kotvičník pro lepší sex a omlazení

Kotvičník zemní bývá často označován jako rostlinná viagra nebo také elixír mládí. Pravdou je, že má mnoho velmi pozitivních účinků na lidský organismus. Tahle nenápadná jednoletá bylina zvyšuje libido, zlepšuje potenci a snižuje biologický věk. U mužů zvyšuje hladinu testosteronu, u žen produkci estrogenu. Některé výzkumy dokonce poukazují při pravidelném používání na zvýšení hladiny endorfinů a celkové vyladění endokrinního systému, což může mít i velmi pozitivní vliv při poruchách funkce štítné žlázy. Doporučován je také lidem s vysokým krevním tlakem, zvýšenou srdeční činností nebo vysokou hladinou cholesterolu. Vzhledem k příznivým účinkům na vyladění hladiny hormonů je vhodný i pro ženy s nepravidelným menstruačním cyklem, při problémech s otěhotněním i v menopauze, jejíž nepříznivé projevy zmírňuje.

JAK PŘIPRAVIT ČAJ Z KOTVIČNÍKU?

Příprava odvaru ze sušené natě je jednoduchá. Vrchovatou čajovou lžičku (cca 1 gram) sušené natě kotvičníku zalijete půllitrem vařící vody a ještě 30 minut necháte procházet velmi mírným varem. Poté nálev přelijte přes sítko a pijte zhruba půl hodiny před jídlem. Účinky lze pozorovat už po třech dnech. Vývar je vhodné pít neslazený. Pokud se bez sladké chuti neobejdete, můžete jej přisladit stévií (čerstvou nebo v prášku např. Irbis Stévie), medem nebo třtinovým cukrem.

Bylinka pro na zlepšení koncentrace a posílení paměti 

Pupečník asijský neboli Gotu kola je považován za ideální prostředek ke zbystření myšlení, někdy je také nazýván jako potravina pro mozek.

Pupečník zlepšuje náladu, znatelně regeneruje nervovou soustavu, pomáhá při pocitech úzkosti a doporučován je všem, kteří potřebují svou mysl udržet delší dobu v co nejvyšší kondici, například studentům před zkouškou. Vhodný je také pro seniory i pacienty po mrtvici, kdy je potřeba obnovit paměť.

JAK PŘIPRAVIT ČAJ Z PUPEČNÍKU?

Čtvrtlitrem vařící vody přelijte jednu lžíci drcené bylinky (sušené nebo čerstvé) a nechte čtvrt hodiny louhovat. Pak výluh sceďte a můžete popíjet, ideálně ráno. Těsně před spaním se čaj z pupečníku nedoporučuje.


Seriál: bylinky pro život. Rozmarýn neboli ‚mořská rosa‘

foto: Unsplash

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související