Tip na výlet: Adventní trhy jsou zpět. Kam se vydat?

foto: Čedok

Nejkrásnější svátky roku se kvapem blíží. A k nim neodmyslitelně patří adventní trhy. Máte letos chuť vypravit se na ně někam dál? Vydejte se s námi na výlet do Vídně, Salzburgu, Rigy nebo třeba Bratislavy, rozhodně nebudete litovat.

Vánoční atmosféra, řemeslné výrobky, místní speciality a vůně svařeného vína… Po dvou nepříznivých sezónách se vrací oblíbené adventní trhy. U nás i v zahraničí. Ty nejkrásnější a nejoblíbenější na vás čekají například ve Vídni, Drážďanech, Norimberku, Řeznu nebo polském Krakově, belgického Bruselu či lotyšské Rize, kde před více než 500 lety měl vzniknout vůbec první ozdobený vánoční stromeček. V tuzemsku během adventu láká především Olomouc, Brno nebo Praha. Před Vánoci se pořádají i oblíbené poznávací zájezdy do Paříže či Londýna. 

Za vánoční atmosférou stojí i výlety vlakem do Berlína nebo Budapešti. Ve Štýrském Hradci, přezdívaném hlavní město rakouského adventu, můžete navštívit ledový betlém vytesaný z několika desítek tun ledu, pravděpodobně největší adventní kalendář na světě i tzv. čertovo kolo. Vynechat by návštěvníci neměli trh ve Františkánské čtvrti, proslulý Christkindlmarkt nebo ochutnat regionální štýrské speciality z náměstí Glockenspielplatz. 

Drážďany, výlet za jistotou

Adventní trhy v Drážďanech jsou pro nás bezesporu jedním z nejnavštěvovanějších míst. Jsou blízko a patří k těm nejkrásnějším, a to nejen v Německu. Nejstarší vánoční trhy na světě na legendárním drážďanském Striezelmarktu se otevřeli už 23. listopadu. Pokud uvažujete o návštěvě, vrcholným zážitkem je zdejší Svátek štol. Na ten můžete vyrazit v sobotu 3. prosince. Nakoupíte zde vše, co k vánočním svátkům patří, a to od dekorace, až po místní vánoční speciality, jako je tradiční pečené jablko s vanilkovým krémem a šlehačkou či tradiční vánoční štola.

Opět otevřena bude pro návštěvníky Vánoční zahrada v Drážďanech a kouzelně nasvícený zámecký park na zámku Pillnitz, necelé dva kilometry dlouhá pohádková procházka plná světelných dekorací a to až do 15. ledna 2023. Za návštěvu také stojí unikátní trhy u slavného kostela Frauenkirche nebo na Neumarkt.

Salzburg, romantika kam se jen podíváš

Toužíte po romantice o svátcích? Vydejte se na salzburský Ježíškův trh. Je to nejslavnější událost přímo v srdci Starého Města, před salzburským chrámem na Domplatz a na Rezidenčním náměstí (Residenzplatz). Koná se tu už od roku 1974 a neošidí vás tu o sborové zpěvy, vánoční koledy i vyprávění příběh. Každoročně se otevírá ve čtvrtek před první adventní nedělí a jeho brány se zavírají 1. ledna. Chybět nebudou čertovské reje, koncerty či návštěva samotného Ježíška s anděly.

Vídeň, místo kde nesmíte chybět

Bohatou historii mají adventní trhy ve Vídni kde na vás dýchne kouzlo Vánoc ze všech koutů metropole. Na Christkindlmarkt před radnicí na náměstí Rathausplatz najdete stánky s uměleckými řemeslnými výrobky, sladkostmi i tradiční vídeňský svařák. Nechybí ani ledová dráha, Herzerlbaum, strom ověšený svítícími červenými srdíčky, kolotoč, či betlémská stezka.

Nádherným místem je i zámek Schönbrunn, před kterým se také konají tradiční trhy. Nechybí dílničky pro děti i koncerty. U barokního zámku Belveder, na náměstí Stephansplatz, před zámkem Hofburg nebo u Lichtenštejnského zahradního paláce si dopřejete dokonalou sváteční romantiku. Na žádném místím trhu nechybí cínoví vojáčci, klobásy, punč nebo marcipán.

Bratislava, pohádková atmosféra

A co se vydat na blízké Slovensko? Bratislavské adventní trhy nám rozhodně mají co nabídnout, ať už jde o svařené víno či halušky nebo možnost si příjemně zabruslit na umělém ledu. Adventní trhy v Bratislavě se pro návštěvníky otevřely od 24. listopadu a trvat budou až do 22. prosince 2022, a to na Hlavním a Františkánském náměstí. Nabídnou více jak 100 stánků, čímž patří skutečně k jedním z největších ve střední Evropě.

Sami nebo organizovaně?

Na adventní trhy se můžete vydat individuálně, ale v poslední době roste i zájem o organizované výlety. „V prodejích vidíme enormní zájem nejen o blízké destinace, které jsou vánočními trhy proslulé, ale i o novinky. Češi preferují organizované cesty cestovní kanceláří, aby si mohli užít vánoční atmosféru se vším všudy, včetně punče nebo svařeného vína. Využívají výlety i k nákupům vánočních dárků a lokálních suvenýrů, navíc oceňují prohlídku měst s českým průvodcem, který jim ukáže různá místa a během výkladu se tak dozví i spoustu zajímavostí,“ vysvětluje Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí Čedoku. 

Turisté, kteří jedou na adventní trhy do zahraničí, by neměli zapomenout na platný cestovní doklad, teplé oblečení kvůli pobytu venku, ale hlavně také na cestovní pojištění, a to i v případě cesty na jeden den. Ve většině zemí, kam se na trhy v předvánočním období jezdí, stačí do peněženky přibalit eura nebo na některých místech lze ve stáncích platit i bezhotovostně. Do dalších destinací je pak třeba vyměnit peníze na místní měnu, například v Záhřebu ještě pár týdnů můžete utratit poslední chorvatské kuny a v Polsku zase využít polské zloté.

zdroj: Čedok.cz, Prg.aero

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související