Bude Alžběta II. pohřbena se svými šperky? A kdo získá její vzácný zásnubní prsten?

foto: Wikimedia Commons

Královské klenoty mají pro celou královskou rodinu zvláštní význam. A většina z nich se v rodině dědí. Nebo jsou darovány při zvláštních příležitostech. Jak to ale bude se šperky královny Alžběty II.?

Při své korunovaci měla královna na hlavě korunu třpytící se drahokamy a v ruce třímala žezlo s největším bílým diamantem na světě. Její soukromá sbírka šperků údajně obsahovala přes 300 položek. Mimo jiné 46 náhrdelníků, 34 párů náušnic, 15 prstenů, 14 hodinek, 5 přívěsků či 98 broží, které si k oblečení vybírala s největší pečlivostí. Šperky, které zrovna nenosila, byly pak uložené v Královnině galerii v Buckinghamském paláci. Co se královským pokladem nyní stane?

Jen snubní prsten a náušnice

Podle expertů na královskou rodinu je víc než pravděpodobné, že naprostá většina z nich alespoň prozatím zůstane tam, kde je. Lisa Levinso, vedoucí komunikace z Natural Diamond Council, řekla pro Metro.co.uk, že je velmi pravděpodobné, že královna, známá svou skromností, bude pohřbená jen se svými dvěma nejoblíbenějšími šperky. Tedy prostým snubním prstenem z velšského zlata a perlovými náušnicemi. Naopak přenádherný zásnubní prsten, který dostala od Philipa, má zdědit její jediná dcera, princezna Anna. Prsten zasazený do platiny, na jehož návrhu se prý zásadním způsobem podílel sám vévoda z Edinburghu, zdobí jedenáct přírodních diamantů. „Tříkarátový kulatý solitérní diamant a pět menších kamenů na každé straně,“ dodala Lisa Levinso.

Oficiální korunovační klenoty jsou uložené v londýnském Toweru. Sbírka pochází ze 17. století a obsahuje více než 23 000 diamantů, safírů a rubínů.Z úcty ke královně

Velkou pozornost výběru šperků věnovaly i obě manželky Alžbětiných vnuků Kate a Meghan. Pro smuteční pochod za rakví s královnou si obě zvolily perlové náušnice. Bílé perly totiž nosí členové monarchie během období smutku. Kate zvolila náušnice, které dostala princezna Diana ještě před svatbou s princem Charlesem. Šlo o symbolické gesto, protože po smrti královny získala vévodkyně z Cambridge rovněž titul princezny z Walesu, který kdysi náležel právě Dianě. A na šaty si Kate připnula i perlovou brož, kterou si zřejmě schovává pro zvláštní příležitosti. Na veřejnosti ji zatím měla jen jednou, a to při královské návštěvě Belgie v roce 2017.

Meghan se zase ozdobila párem perlových náušnic, které spolu s perlovým náhrdelníkem dostala jako dárek a symbol přivítání do rodiny přímo od Alžběty II. v roce 2018.

Důstojné rozloučení

Státní pohřeb britské královny Alžběty II. se uskuteční v pondělí 19. září ve Westminsterském paláci a začíná se o něm mluvit jako o pohřbu století. Přípravy na něj jsou v plném proudu a obavy pořadatelů směřují především na zajištěné bezpečnosti pro všechny očekávané hlavy států, monarchy a další důležité osobnosti, které se do Londýna už začínají sjíždět. Rakev se na cestu vydá ve 15:22 našeho času. Projede po třídě The Mall, místem slavnostních přehlídek Horse Guards, vládní ulicí Whitehall a přes Parlamentní náměstí. Průvodu, který by měl trvat 38 minut, se zúčastní celá královská rodina v čele s nově jmenovaným králem Karlem III. a jeho syny Willamem a Harrym. V Hyde Parku se na počest ozve slavnostní salva a Londýnem se rozezní zvon Big Ben. Rakev bude zdobit Britská imperiální koruna.

Až do pondělního rána bude rakev s královnou vystavená ve Westminster Hall. Sem se jí od středy chodí poklonit tisíce lidí. A neváhají kvůli tomu stát v mnohahodinových frontách. Naposledy tu takto byla vystavená rakev s královninou matkou Alžbětou, která zemřela v roce 2002 ve věku 101 let. Tehdy jí sem přišlo vzdát hold přes 200 tisíc lidí. Očekává se, že tento počet bude nyní výrazně překročen.

Zdroj: www.dailymail.co.uk, www.thenews.com.pk, metro.co.uk, www.bbc.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář