Tvůrci seriálu Koruna přerušili natáčení. Z úcty ke královně

foto: Netflix

„Myslím na ni především jako na matku a babičku,“ vzdala hold zesnulé královně Alžbětě II. herečka Claire Foy, která Její Veličenstvo v seriálu „Koruna“ ztvárnila v prvních dvou sériích.

„Byla to pro mě obrovská čest,“ vyjádřila se tento týden během filmového festivalu v Torontu herečka ke své roli mladé královny v oblíbeném seriálu Koruna. „Myslím, že byla naprosto úžasná. Sjednocovala lidi a byla obrovským symbolem kontinuity, důstojnosti a milosti,“ řekla Claire pro BBC.

Koruna: 5. série již brzy

Seriál Koruna sleduje vládu Jejího Veličenstva po řadu desetiletí, počínaje koncem roku 1940. A právě Claire ztvárnila královnu během jejích raných let na trůnu v prvních dvou sériích seriálu – od svatby s Philipem v roce 1947 až do roku 1964. Její roli poté převzala Oliva Colman (48), která královnu hrála v dalších dvou sériích. A naprosto brilantně. Za roli byla také oceněná – získala ceny za Nejlepší herečku na Emmy i na Zlatých glóbech. Populární seriál se natáčí již od roku 2016 a v současné době, vzhledem k úmrtí královny, je o něj znovu nebývalý zájem. Ve Velké Británii patřil tento týden k nejsledovanějším pořadům na Netflixu. Všechny fanoušky tak jistě potěší zpráva, že další, již pátá řada, která se bude věnovat i okolnostem kolem tragického úmrtí princezny Diany, má přijít už teď na podzim. A šestá se právě natáčí.

Z úcty ke královně

V den úmrtí královny ovšem tvůrci seriálu oznámili, že z úcty ke královně přerušují natáčení.  „Na znamení respektu bylo dnes pozastaveno natáčení seriálu Koruna. A stejně tak se jeho produkce přeruší v den pohřbu Jejího Veličenstva, “ oznámil mluvčí Netflixu. Ostatně o tom, že tak v případě úmrtní královny učiní, již tvůrci mluvili v začátcích natáčení v roce 2016. „Byla by to pocta a známka respektu a rozhodně bychom to měli dělat,“ prohlásil tehdy jeden z tvůrců seriálu Stephen Daldry.

A poté, co byla smrt královny oznámená, dramaturg seriálu Peter Morgan řekl: „Koruna je jako milostný dopis pro ni. A očekávám, že teď přestaneme natáčet. Z úcty k ní.“

Spojené království se v současné době ponořilo do desetidenního období smutku. Trvat bude až do pohřbu královny, který se koná v pondělí 19. září. Očekává se obrovská účast předních světových osobností, řady hlav států a vlád z celého světa a také monarchů. Účast už přislíbil mimo jiné americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron či japonský císař Naruhito. Přípravy na tuto vrcholnou akci jsou v současné chvíli v plném proudu. Státní pohřeb zažila Británie naposledy v roce 1965, kdy se loučila s ministerským předsedou Winstonem Churchillem.

Rakev Jejího Veličenstva, které zemřela před týdnem ve věku 96 let, byla začátkem tohoto týdne převezena z Balmoralu do katedrály sv. Jiljí. A nyní je umístěna ve Westminster Hall, kde se jí její podaní mohou přijít poklonit 24 hodin denně. Očekává se, že dorazí stovky tisíc až milion lidí.

Zdroj: www.dailymail.co.uk, www.standard.co.uk, www.bbc.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související