Putování po filmových lokacích: Beroun

Historické centrum města se objevilo už v mnoha filmech i seriálech.
foto: Unsplash

Naše nejkrásnější středověké hrady, hluboké lesy, zatopené lomy, přírodní rezervace, půvabné město s krásným náměstím…. Není divu, že Beroun a jeho okolí zaujal nejen turisty z celé republiky, ale také filmaře.

Beroun leží na rozhraní chráněných krajinných oblastí Českého krasu a Křivoklátska. Spolu s jeho historickými památkami (jejichž četnost vedla k vyhlášení historického jádra města městskou památkovou zónou v roce 1992) to z něj činí i významné východisko turistických cest.

Podle Ottova slovníku naučného sahá založení Berouna sahá daleko do minulosti. Snad do roku 1088. Jisté však je, že v roce 1179 zde stávala ves Brod, a na druhé straně řeky v lukách ves Podolí. První písemná zpráva o městě je v listině Přemysla Otakara II. z roku 1265. Zde se poprvé jméno města objevuje v latinské podobě Verona. Do němčiny byl překládán jako Bern, do češtiny pak jako Berona, Berún a později Beroun).

Za krále Václava I. zde vybudovali němečtí osadníci nynější město, které si svůj středověký ráz zachovalo do velké míry dodnes.

Filmové lokační žně i Oscar

Nevinné lži, Ohnivé ženy, Ranč U Zelené sedmy, Tankový prapor, Třetí táta, Zámek Nekonečno, Dračí doupě, Pan Tau … to je jen krátký výčet snímků, které se v Berouně a jeho okolí natáčely. Zdejší krajina i město samotné je pro filmaře velmi atraktivní a svůj podíl na tom má i to, že je vzdálené jen 30 minut jízdy od Prahy.


Režisér Jiří Adamec si například vybral Beroun, pro natáčení oblíbeného seriálu Pojišťovna štěstí.

Pro své oskarové Ostře sledované vlaky si zase režisér Jiří Menzel vybral železniční stanici v Loděnici u Berouna.

A na Berounsko se vrátil, když na Výšinách v Králově Dvoře našel prostředí pro natočení filmu Obsluhoval jsem anglického krále. V lomu Velká Amerika u Mořiny zase vznikala westernová parodie Limonádový Joe. Toto místo bylo tak oblíbené, že se zde zrodily i americké velkofilmy Kletba bratří Grimmů a Van Helsing. Více zde.

foto: Unsplash

Kultura vede

Od roku 2005 se ve městě vždy na konci léta pořádá hudební festival nazvaný Berounské Letorosty, hrnčířské trhy a známý je i mezinárodní hudební festival Talichův Beroun.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související