Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Broumov

Tip na výlet!
foto: Klášter Broumov

Klášter Broumov patří mezi naše velmi oblíbená místa. Jezdíme sem celkem pravidelně. Klidně jen na otočku, když nás to popadne, i když to nemáme zrovna nejblíž. Stojí to za to. 

Jakmile vkročíte do zahrady benediktínského kláštera Broumov, tak se ocitnete v úplně jiném světě. Okamžitě se vám rozhostí na těle i duši klid. Jestli existuje místo s extrémně pozitivní energií, tak je to právě tady. Občas, když mám pocit, že potřebuju prchnout z města a uklidnit se, jedu právě sem.

I moje děti ho milují.

Často od nich slyším: „Mami pojď, pojedeme do Broumova.”

Navíc máme ještě jedno silné spojení s klášterem. Naše prateta, jeptiška z řádu Alžbětinek, byla v době totality právě sem, spolu s ostatními řády, internována.  Žili zde – jeptišky i mniši – namačkáni v nelidských podmínkách, donucení pracovat v místních fabrikách.  Bohužel prateta opustila tento svět ještě když jsem byla mimino, ale zdědila jsem po ní, kromě jiného, spoustu krásného damaškového povlečení a ručníky, které používám dodnes. Jsou na něm vyšité její monogramy.

Za normálních okolností je klášter přístupný návštěvníkům i s vnitřní prohlídkou různých okruhů. My jsme si dokonce dopřáli pouze svoji, privátní. To byl zážitek. 

Jedním z pozoruhodných unikátů je zdejší kopie Turínského plátna

Kopie vzácné relikvie byla objeveno až v roce 1999 v klášterním kostele svatého Vojtěcha, za zlaceným portálem, v malé dřevěné schránce. Mimochodem, kostel je obrovský, skoro jako katedrála.

Dnes je většina kláštera nádherně opravena. Jeho přilehlé části jsou využívány k různým kulturně-vzdělávacím akcím. Můžete se tu také ubytovat, a to přímo v klášterních celách. Malé místnůstky se dřevěnou podlahou a nábytkem z masivu jsou zařízeny vkusně, ale velmi skromně. Dýchne tu na vás řád.

Klášterní zahrada je opravdový ráj.  Obehnána kamennou zdí, dává pocit bezpečí. I samotná matka s dětmi, jako já, si sem může lehnout na deku a vydechnout. Bud’ se jen natáhnout se zavřenýma očima nebo se dívat do koruny staletého dubu letního či spočinout v meditaci mezi levandulí. Ale klidně si můžete přinést podložku a zacvičit si jógu. Ta se tu občas také cvičí.

A až vás přemůže hlad, tak místní kavárna i s venkovním posezením v areálu kláštera Café Dientzenhofer nabízí skvělou kávu i výborné občerstvení. Na jejím místě dříve stávalo klášterní gymnázium.

Broumovský klášter je pro nás místo, kde ukojíme všechny své smysly, a ještě něco nepopsatelného navíc…


O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související